reklama

Čistý vzduch pod kontrolou

Asi nejvíce v topné sezoně si uvědomíme, co to je čerstvý vzduch. Tím nemyslím přímo inverzi nebo smog, ale větrání a hygienu vzduchu u nás doma. Za teplo se ale platí, tak ho přece nepustíme jen tak pryč. Takový názor je bohužel častý. Jenže tam, kde se vůbec nebo málo větrá, bývá i nezdravo.

V tomto článku vám představíme výhody systém řízené výměny vzduchu v podobě odtahových ventilátorů. Čerstvý vzduch pozitivně ovlivňuje zdraví!
Čistý vzduch pod kontrolou

Především čistý vzduch!

Sám od sebe se vzduch v místnosti nebo bytě nevymění a ten starý je vydýchaný a znečištěný. Nadměrné přehřívání místností a minimum větrání může způsobovat mimo jiné problémy, jako je ospalost, nesoustřednost nebo malá pracovní výkonnost a bolesti hlavy. Především v menších místnostech je častější výměna vzduchu potřebná. Bez vzduchu se prostě neobejdeme a přes zavřená okna se k nám jen tak nedostane.

Ke se stala chyba?

Nárůst cen energií vede ke stavbě domů s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi a s velmi těsným venkovním pláštěm, který zamezuje jakémukoliv průniku vzduchu do interiéru.Přirozená výměna vzduchu se tak omezila na minimum. Proto se může v bytě vytvořit „těžký vzduch“. S nástupem dokonale těsnících plastových oken přišel po prvotní tepelné a akustické pohodě problém. Byly, a mnohdy jím ještě jsou, dokonalé mnohakomorové a těsnící profily oken. Byly tak dokonalé, až přestaly bránit i tomu nejmenšímu pohybu vzduchu v bytě a problém byl na světě. Zvýšená vlhkost a plíseň šla s nevětráním ruku v ruce. Proto museli výrobci oken a profilů přijít s mikroventilací. Ta se nevyhnula ani střešním oknům. Přišlo se na to, že drobné nerovnosti a netěsnosti u starších dřevěných oken a dveří byly nakonec v rozumné míře kladem. Byla to taková malá samoventilace a ta většinou u běžných domů stačila.

Mikroventilace na větrání nestačí?

U větších bytů nebo domů s větší vlhkostí nemusí pomoci ani mikroventilace nebo větračka. Jedno je málo, druhé moc, jedním se nevyvětrá a u druhého někdy až moc. Ani jedno nejde plynule nastavit nebo regulovat. Buď je otevřeno, nebo zavřeno. Otevřená větračka může lákat zloděje nebo přímo umožnit vykradení. Mikroventilace zase na odvod vlhkosti a větrání nestačí.

Poslušná meluzína

Prostě by to chtělo něco mezi tím. Tím něčím se pro vás může stát systém řízeného větrání. V případě použití systému řízené výměny vzduchu nejde jenom o větrání a výměnu vydýchaného a znečištěného vzduchu, ale také o rozumné a ekonomické větrání v topné sezoně.

Řízené větrání není klimatizace

Řízené větrání nemá přímý vliv na teplotu místnosti, vzduch však dokáže vyměnit, vyčistit a spolu s ním odvést z bytu i škodliviny v něm obsažené. Po doplnění filtry na pyl nebo prach ušetří naše domovy před těmito alergeny. Také hlučnost větrání je oproti klasicky otevřeným oknům při tomto způsobu výměny vzduchu nižší. To oceníte především, bydlíte-li v rušnější části města nebo blízko u silnice.

Čerstvý vzduch = zdravější život

Kvalita venkovního vzduchu je v drtivé většině případů vždy lepší než vzduch uvnitř místnosti. Čerstvý vzduch je nepostradatelný pro regeneraci našeho organizmu, duševních sil a udržení zdraví. Mezi rozhodující faktory patří koncentrace kysličníku uhličitého, který vydechujeme, různé pachy uvolňující se z používaných čisticích prostředků, nátěrů apod. Součástí vzduchu je bohužel také prach, pyl či jiné látky způsobující alergie.

Zdroje vlhkosti - kde se bere?

Zdroje vlhkosti - kde se bere?
Zdroje vlhkosti - kde se bere?

K nejvýznamnějším faktorům ovlivňujících kvalitu vzduchu patří vlhkost vznikající vařením, praním, koupáním, ale také vlastní přítomností lidí (dýchání) a další běžnou činností, například zaléváním květin nebo žehlením.Staré byty a činžovní domy byly vybaveny světlíky a každá místnost měla alespoň malé okénko a to včetně koupelny nebo záchodu. To už ale často není pravda. Především v místnostech, kde se vaří, je hodně kytek nebo se příliš nevětrá, se hromadí vodní páry. Koupelny a sprchové kouty také často bývají bez jakéhokoliv odvětrání a posléze vzniká plíseň. Přitom by stačilo tak málo, rozumně větrat.

Co tedy dělat? Větrat pomocí techniky

Co tedy dělat? Větrat pomocí techniky
Co tedy dělat? Větrat pomocí techniky

Řízená výměna vzduchu splňuje všechny požadavky na současné i budoucí bydlení.

Mezi její hlavní výhody patří:

  • V porovnání s klasickým větráním okny docílíme energetických úspor.
  • Díky vynikající zvukové izolaci je zajištěna velká akustická intimita větraného prostoru.
  • V místnostech lze pobývat a spát při zavřených větrajících oknech, aniž jste obtěžováni hlukem z ulice.
  • Čistota přiváděného vzduchu - možnost zabudovat různých typů filtrů včetně protialergických.
  • Odvádí průběžně všechny škodliviny (cigaretový kouř, kysličník uhličitý) a různé pachy (z nátěrů, vaření aj.).
  • Nezvyšuje se vlhkost vzduchu, nevzniká povrchová kondenzace, netvoří se plísně apod.
  • Nevznikají tepelné šoky ani průvan.
  • Nastavení požadovaného množství čerstvého vzduchu.

Jak to funguje?

Podtlakový větrací systém

Čerstvý venkovní vzduch je nasáván přívodními prvky, které jsou umístěny buď v rámech oken, nebo v obvodových stěnách budovy. Distribuční prvky větracího systému zajistí rovnoměrné a svěží ovzduší při zachování maximálního komfortu pro uživatele objektu - již ve vzdálenosti 65 cm je teplota přiváděného čerstvého vzduchu pouze o 3°C nižší než teplota vzduchu v místnosti, a to i při venkovní teplotě -20 °C. Účinná protihluková izolace v kombinaci s různými druhy filtrů (prachový, pylový nebo elektrostatický) dává uživateli možnost vytvoření příjemného a zdravého ovzduší aniž by byl obtěžováni venkovním hlukem, hmyzem či měl obavy z vniknutí nepovolaných osob pootevřenými okny.

Plynulá regulace

Přesně nastavené množství venkovního vzduchu se směšuje se vzduchem uvnitř budovy a skrze netěsnosti stavebních prvků proudí všude, kam potřebujeme. V místnostech jsou umístěny odtahové ventilátory Fresh Integra, které odvádějí znečištěný vzduch se všemi škodlivinami ven z větraného prostoru.

Dodatečná montáž

Myslíte si, že už to u vás doma nejde, že už máte postaveno nebo zrekonstruováno. Opak je pravdou, záleží jen na vás, jak se rozhodnete. Výhodou sytému je totiž dodatečná montáž na většinu typů oken a balkónových dveří. A to jak dřevěných, tak plastových. Odtahové ventilátorky se umísťují do vybraného vhodného místa podle prostorové dispozice bytu.

Tip

Ať už máte jakékoliv zařízení, základním pravidlem je větrat krátce a intenzivně několikrát za den tak, aby se vyměnil vzduch, ale místnost zbytečně neztrtila tepelnou pohodu a nevymrzla. A jak taková montáž vypadá, se dozvíte příště.

Připraveno ve spolupráci s firmou Nativa.

Publikováno: 16.8.2016, Autor: Pavel Zeman (text), Nativa (text a foto), Profil autora: Redakce