reklama

Zdařilý pasivní rodinný dům ve Vsetíně je z materiálů HELUZ

Vsetín, malebné valašské město s necelými třiceti tisíci obyvateli. Na jeho západním okraji nedávno vyrostl nový dům, který se i velmi vhodně začlenil do stávající zástavby, dílo od zkušeného projektanta, investora i stavebníka v jedné osobě. A protože je i velmi zdařilý, umístil se v první desítce vybraných staveb v celostátní soutěži Pasivní dům roku 2016. Rozhodování ovlivnila dotace Zelená úsporám a volba pasivního domu.

Vsetín, malebné valašské město s necelými třiceti tisíci obyvateli. Na jeho západním okraji nedávno vyrostl nový pasivní rodinný dům. Víte, kde se umístil?
Zdařilý pasivní rodinný dům ve Vsetíně je z materiálů HELUZ

Přijeli jsme se sem podívat, abychom se od investora dozvěděli něco zajímavého z krátké historie tohoto velice zdařilého domu, zjistili důvody, proč a jaký dům chtěl postavit.

Budoucí dům se rodil již s předstihem

Petr, který je projektantem, již delší dobu uvažoval o tom, že by si nějaký dům postavil. Bylo to v době, kdy se mu rozšířila rodina a tím se to rozhodování urychlilo. K dispozici byl rodinný pozemek a tak to rozhodnutí začít stavět, bylo jednodušší. Vše urychlila možnost, zažádat si o dotaci Zelená úsporám. To byl asi hlavní akcelerátor k zahájení stavby.

Již s předstihem mnoha let si dělal nákresy budoucího domu. Věděl, že v okolí pozemku jsou různé inženýrské sítě a to vše je třeba respektovat při stavbě budoucího domu. Svoji roli hrála samozřejmě i poloha při umístění domu na pozemek, kam a kterým směrem umístit prosklené plochy. Mnohé tedy bylo již připraveno, i když konečný typ domu ještě nebyl zvolen. Až právě ten impuls a možnost dosáhnout na dotaci Zelená úsporám, přiměl jít stavitele na pasivní rodinný dům.

Při bližším prozkoumání podmínek pro získání dotace se veškeré aspekty týkající se umístění a orientace domu na pozemku nakonec ukázaly jako podstatné při rozhodování o tom, jaký typ domu postavit.

Pan Petr jako zkušený projektant věděl, že požadovaná kritéria na pasivní rodinný dům nebo dům s velmi nízkou energetickou náročností vyřeší mimo jiné i správná volba správného typu stavebního materiálu.

Budoucí dům se rodil již s předstihem
Budoucí dům se rodil již s předstihem

Pasivní rodinný dům z přírodního materiálu, tedy z HELUZu

Rodinný dům ve Vsetíně je vystavěn z velice kvalitního cihlového materiálu HELUZ Family 30, je ale opatřen dodatečným zateplením. Nabízí se tedy otázka, proč se investor rozhodl pro tuto volbu a nevyužil ke stavbě materiál pro jednovrstvé zdění, tedy HELUZ Family 2in1? Protože jej, jak se říká, v té době „tlačil čas“ i všechny okolnosti spojené se stavbou domu, především ale získání potřebných formalit, na dotaci Zelená úsporám. Tím víc však vystupovaly do popředí stavební a materiálové požadavky nutné pro přiznání označení domu jako pasivní.

Jako zkušený projektant se podílel na realizaci řady rodinných i bytových domů, ale s výstavbou vlastního domu a přitom pasivního, ještě neměl zkušenost. V té době se již hodně hovořilo o pasivních domech, o různých konstrukcích i materiálech z čeho se dají vystavět. Petr věděl, že chce dům z přírodního materiálu, z keramických stavebních bloků. Chtěl, aby dům dýchal a žilo se v něm zdravě. Radil se se známými i sousedem, kolegou stavařem, co dokončoval dům.

Příznivá zima dovolila stavět i v únoru
Příznivá zima dovolila stavět i v únoru

Co platilo včera, dnes už neplatí - zateplovat se nemusí

V té době ze všeho vyplynulo, že když se staví dům, tak se stejně ještě musí zateplit, aby vyhovoval úspornému bydlení. Třebaže věděl, že zateplením pláště nebude přes silikonovou omítku dům dostatečně dýchat, rozhodl se tento určitý hendikep řešit volbou správné technologie na větrání i vytápění domu.

I přes všechna pro i proti jeho prvotní a základní rozhodnutí, z čeho postavit dům, zůstalo - jen z přírodního materiálu, který zajistí úsporné a levné bydlení. V době rozhodování o volbě materiálu sehrála svoji roli řada aspektů. Různé slevy včetně akce společnosti HELUZ „Půl domu zdarma“ ovlivňovaly Petrovo rozhodnutí při výběru materiálu na stavbu domu.

Základní obvodové zdi
Základní obvodové zdi

Od kontrolorů ze Státního fondu životního prostředí dostal dům jedničku

Energetický auditor, který na domě spolupracoval, zjistil měrnou potřebu tepla na vytápění tohoto domu podle PHPP 14 kWh m-2a-1. Spotřeba energií na vytápění a teplou vodu je do 15 kWh/m2 a rok, energetická náročnost budovy je hodnocena (dle PENB) jako třída A, tedy mimořádně úsporná. Dům měl i násobnou kontrolu ze Státního fondu životního prostředí. Sama inspektorka se při jedné z kontrol svěřila, že viděla již téměř 700 pasivních domů. A ten ve Vsetíně je jeden z mála, ve kterých by chtěla bydlet. Je to osvědčený funkcionalistický styl. Rovná střecha. Dům byl vystavěn svépomocí s dodavatelskou pomocí odborných firem.

Dům je vystavěn z cihly HELUZ, jedné z nejprodávanějších na trhu. Stropy jsou trámové. Je zde rekuperace a tepelné čerpadlo země voda. Pasivní dům bez tepelného čerpadla je konstrukční vada. Stavíte-li dům úsporný, potřebujete tam mít úsporné technologie, jinak každoroční faktura za energie nebude příjemná. A energie budete platit každý rok, opakovaně, až do smrti. Proto je nutné, u pasivních domů dbát i na úspornost, což není vždy samozřejmé.

Investor se rozhodl postavit celý dům z HELUZu
Investor se rozhodl postavit celý dům z HELUZu

Nižší cena materiálu nemusí vždy být výhodou

Dům mohl být vystavěn i z cihly HELUZ Family 50 2in1. Ale investor se rozhodl pro jinou skladbu. Cena by byla sice o něco vyšší, ovšem rychlost výstavby by byla taky vyšší, a čas na stavbě se počítá. Ale hlavně by se výrazně prodloužila životnost zateplovací konstrukce. Běžná životnost ETICS se uvádí 25 let. Samozřejmě pokud nepřiletí datel nebo nemáte fyzicky nadané děti. Pokud použijete cihlu HELUZ Family 50 2in1, životnost zateplení se zvyšuje na životnost cihly. Uvádí se 80 a více let. A to se vám již v nákladech na opravy domu může velmi výrazně projevit.

Dřevěné stropy v pasivních domech, často dosahují závratných cen. Mnoho stavebníků pak říká: " kdybych to byl věděl, dal bych systémový strop HELUZ. Bylo by to snazší, rychlejší a levnější". A je nutné ještě doplnit, že navíc by zde byla vyšší tepelná akumulace.

Dům před kolaudací
Dům před kolaudací

Díky HELUZu je dům zdařilý energeticky, technicky, dotačně i architektonicky

  • Název stavby: NOVOSTAVBA RD S TERASOU VSETÍN
  • Návrh, projekt: investor Ing. Petr T.
  • Realizace: svépomocí
  • Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP 14 kWh/(m2a)
  • Spotřeba energií na vytápění a teplou vodu je do 15kWh/m2 a rok
  • Energetická náročnost budovy (dle PENB) A - mimořádně úsporná
  • Zařazení: Pasivní dům
  • Skladba konstrukce: Dvouvrstvá, se zateplení
  • Použitý materiál HELUZ:
  • HELUZ Family 30 tl. 300 mm
  • keramické překlady HELUZ,
  • nosné roletové a žaluziové překlady HELUZ,
  • příčky „bílý materiál“.

Jedná se o novostavbu RD s krytou terasou a samostatně stojící garáží pro 1 vozidlo. Rodinný dům je obdélníkového půdorysu o vnějších rozměrech 9,0 x 12,0 m, je nepodsklepený, má 2 nadzemní podlaží a plochou střechu. V domě se nachází 1 bytová jednotka s dispozicí 5+kk.

Půdorys 1. NP tvoří předsíň se šatnou, technická místnost, obývací pokoj, kuchyně, pracovna, koupelna spojená s WC a schodiště do 2. NP.

Půdorys 2. NP tvoří chodba, koupelna spojená s WC, dva pokoje a ložnice se šatnou.

Kolaudace prosinec 2014.

Publikováno: 16.8.2016, Autor: Heluz (text a foto), Profil autora: Redakce