reklama

Dům co zaujme, uspokojí potřeby investora a představy projektanta

Už na první pohled se liší od ostatních. Svým neobyčejným vzhledem, barvou, konstrukcí, umístěním na pozemku, který leží uprostřed přírody. Vybočuje tak z řady standardních domů, které stojí poblíž. Je tu vidět vytříbený rukopis schopného projektanta, který jde s dobou a umí vytvořit něco nadčasového, co zaujme, uspokojí potřeby investora i představy projektanta.

Už na první pohled se jedná o dům, co zaujme. Přečtěte si náš článek a zjistěte, v čem tak vyniká a jaké má specifika. Nechali byste si taky takový líbit?
Dům co zaujme, uspokojí potřeby investora a představy projektanta

Řeč je o rodinném domu, který se nedávno „narodil“ poblíž Českých Budějovic. Projekt domu je dotažen tak, jak si přál investor ale i architekt. Dům se tvořil ve společné symbióze obou hlavních aktérů díla, aby uspokojil potřeby a přání investora, ale i projektanta. A také umožnil tvůrčím způsobem vyjádřit investorovo zadání.

Funkční, estetické a levné bydlení

Pokud jde o velikost domu, požadavek byl na uspořádání místností pro dva dospělé lidi, kterým do budoucna bude vyhovovat bezbariérový dům využitelný pro potřeby vlastních uživatelů a uspokojení potřeb případných hostů. Dispozice byla jasně zadaná, investor to pojal jako moderní dům s tím, že já jako projektant si s tím poradím. Bezbariérový proto, že u přízemního domu by to tak vždy mělo být.

Funkční, estetické a levné bydlení
Funkční, estetické a levné bydlení

Chtěli jsme nízkoenergetický a úsporný dům

Jak se nám svěřila investorka domu paní Helena, než začali se stavbou, bydleli s panem Petrem v nadměrečném domě, který neměl pro dva lidi své opodstatnění. Dřívější dům měl obyvatelné přízemí a k tomu ještě dvě patra s nešťastně umístěným schodištěm uvnitř domu. Tím pádem zde měli i nepočítaně schodů, prostorů pro uklízení s minimálním využitím pro dvě osoby. A v neposlední řadě šlo i o energeticky velmi náročné bydlení, které vznikalo v době, kdy ještě nebyly tak vyspělé a energeticky úsporné stavební materiály jako nyní. To vše rozhodlo nechat si vystavět něco jiného, moderního, funkčního a energeticky nenáročného.

Chtěli jsme nízkoenergetický a úsporný dům
Chtěli jsme nízkoenergetický a úsporný dům
Chtěli jsme nízkoenergetický a úsporný dům
Chtěli jsme nízkoenergetický a úsporný dům

Projektant si vybral tvárnice HELUZ Family 2in1

Dům je navržen specifickým způsobem a tím dosahuje jednoduchým způsobem i řady potřebných stavebních parametrů. Na obvodovém zdivu byla použita cihlová tvárnice HELUZ Family 50 2in1, která má ideální parametry. Není to sendvičové zdivo, je to jednolitá cihla, která řeší všechny věci konstrukční, tepelněizolační, difuzi vodních par, tedy veškeré technické potřeby a standardy moderního zdiva. Materiál HELUZ zde byl využit, co se týče obvodového zdiva a překladů. Dům vlastně nemá ten klasický strop, je zde střecha, která je řešena jako dobře zateplená dřevěná konstrukce. Použitý cihelný blok HELUZ Family 50 2in1 je stavebním materiálem, který má v současnosti nejlepší parametry na trhu. Jeho použitím získali nejpříznivější parametr tepelného odporu ze všech materiálů z keramického zdiva. Bez problému postaví z tohoto zdiva a bez dodatečného zateplení nízkoenergetický i pasivní dům.

Projektant si vybral tvárnice HELUZ Family 2in1
Projektant si vybral tvárnice HELUZ Family 2in1

Zateplovat nový dům je nesmysl

Pokud použijete zdivo HELUZ Family 2in1 na 50 centimetrů tlustou zeď, je nesmysl uvažovat o dalším zateplení. Došlo by ke ztrátám, pokud jde o schopnost difuze par a celkově by se narušily příznivé užitné vlastnosti cihlového zdiva. I bez zateplení vznikl energeticky velice úsporný pasivní dům. Při projektování domů je dobré použít několik typů obvodových konstrukcí a vždy je důležité dosáhnout co nejvyššího tepelného odporu obvodové konstrukce- zdiva 8 až 9 m2 K/W. Potřeba tepla na vytápění takových RD za rok je pak 15 kWh/m2.

S projektem se začalo o něco dříve, ale vše šlo hladce a rychle. Začátkem prosince 2014 ze začalo s výkopovými pracemi a o rok později již byl dům obydlen. Za devět a půl měsíce se narodil nový moderní, estetický a energeticky nenáročný dům k ideálnímu bydlení kousek od města a v krásné přírodě.

Zateplovat nový dům je nesmysl
Zateplovat nový dům je nesmysl

Nově postavený dům splňuje vše

Dům je konstrukčně vyprojektován i zhotoven tak, že v létě, kdy je slunko vysoko, dopadají paprsky jen na spodní část velké prosklené plochy a dům se nepřehřívá. V zimě je tomu naopak, slunce je nízko nad obzorem a přes celý den jeho paprsky dopadají na celou prosklenou plochou a vyhřívají tak celý dům. Tím jsou náklady na bydlení na energie velice nízké. Po roce provozu je to cca 1500 Kč měsíčně za energie za celý provoz domu, tedy nejen za vytápění a ohřev teplé vody. V tom je ten dům úžasný a pro potřeby jeho obyvatel maximálně vyhovující.

PARAMETRY BUDOVY:

  • Název stavby: Rodinný dům u Českých Budějovic
  • Projektant: Ing. Josef Vostracký/ATELIER Ing. Josef Vostracký, České Budějovice/
  • Minimální potřeba tepla na vytápění je 30 kWh/m2 a rok
  • Energetická náročnost budovy (dle PENB) B - úsporná
  • Zařazení: Nízkoenergetický dům
  • Skladba konstrukce: Jednovrstvá,bez zateplení

Použitý materiál HELUZ:

Publikováno: 26.11.2016, Autor: Heluz (text a foto), Profil autora: Redakce