reklama

Dveře - vstupní brána do každého bytu

Kůže zavěšená u vchodu do jeskyně by se asi dala označit jako první dveře vůbec. A od těch dob už nás vždy nějaké dveře nebo uzavření vchodu provázely. Dveře patří k lidským obydlím od nepaměti. Moci za sebou zavřít dveře především znamenalo mít domov, ale nejenom o tom dveře opravdu jsou.

Máme pro Vás pár užitečných rad, jak na renovaci dveří. Pusťte uzdu vlastní fantazii a zkrášlete si dveře sami. Nechte se inspirovat v našem článku!
i (Zdroj: PePa)
Dveře - vstupní brána do každého bytu (Zdroj: PePa)

Sezame, sezame …

Dveřmi vcházíme do svých bytů, dveřmi si na návštěvu vodíme hosty, používáme je mnohokrát každý den, ani si to už neuvědomujeme. Ať už jde o dveře k domku, bytu nebo do jednotlivých pokojů a místností, neměly by svým vzhledem kazit dojem, ale především by měly být funkční a bezpečné.

Renovace – malá kouzla s dveřmi

Renovace – malá kouzla s dveřmi
Dveře mají být nejen hezké, ale hlavně funkční a bezpečné (Zdroj: PePa)
Renovace – malá kouzla s dveřmi
Na renovaci dveří si můžeme sjednat odborníky (Zdroj: PePa)

I s dveřmi v panelových bytech se dají dělat malé zázraky. Nabídka různých firem na renovace dveří během jednoho nebo dvou dnů pomocí různých technologií je poměrně veliká. Firmy nabízejí mnoho tipů velikosti prosklení, různé druhy skel a povrchů dveří. Většinou se jedná o plastické potahovací fólie. Pestrost jejich dezénů je veliká. Velký je i výběr různých druhů ozdobných dřevěných nebo plastových lišt. Ve stejném povrchu jako jsou dveře je možné nechat potáhnout i stávající dřevěné nebo kovové zárubně. Stejně tak můžete popustit uzdu vlastní fantazii, vzít do ruky barvy nebo pestré samolepicí folie v pastelových nebo dřevěných odstínech a zkrášlit si dveře sami.

Renovace – malá kouzla s dveřmi
Výběr dezénů je pestrý (Zdroj: PePa)
Renovace – malá kouzla s dveřmi
Velký výběr je i samolepicích fólií (Zdroj: PePa)
Renovace – malá kouzla s dveřmi
Ozdobné lišty dveřím sluší (Zdroj: PePa)
Renovace – malá kouzla s dveřmi
Lišty mohou být z různých materiálů (Zdroj: PePa)

Prosklení je vzdušné

Máme-li v chodbě málo světla, budeme překvapeni, jak zvětšením prosklení nebo dodatečným prosklením plných dveří přestaneme mít v tmavé chodbě stísněný pocit, a jak se prosvětlí. V malé předsíni si můžeme vypomoci nalepením zrcadla přímo na dveře. Prostor se tak opticky zvětší a ještě máme kde se před odchodem upravit. Pro zvýšení intimity můžeme naopak velké prosklené plochy dveří mezi předsíň a dětským nebo obývacím pokojem pomalovat vitrážovými barvami, které jsou matně průhledné a vytvoří z každých dveří zajímavý originál. Do předsíně tak pustí více světla v zajímavých barevných tónech. Průhledná skla koupelových sprchových koutů nebo vanových zástěn je možné dodatečně upravit transparentní folií s efektem neprůhledného pískování nebo ledových květů.

Prosklení dveří je vzdušné
Prosklení je vzdušné (Zdroj: PePa)
Prosklené dveře prosvětlí prostor
Prosklení je vzdušné (Zdroj: PePa)

Kvalitní dveřní kování

Je nedílnou součástí každých dveří, ať už jsou to kliky, zámky, panty nebo jiná přídavná kování a mechanismy. Například prahové padací lišty nebo kukátka. Díky kvalitním pantům nám dveře nevržou a nesvěšují se, takže ani nedrhnou o podlahu nebo dveřní zárubně. Jejich předností je možnost dveře doladit a vycentrovat malým imbusem nebo přiloženým klíčem tak, aby přesně seděly a bezproblémově se dovíraly. Jedná se hlavně o těžší dveře nebo dveře s obložkovými zárubněmi. I panty starších panelových dveří z“papundeklu“ jdou doladit, jsou šroubovací a jejich pootočením můžeme seřídit jejich svěšení nebo drhnutí.

Kvalitní dveřní kování
Kvalitní dveřní kování nesmí chybět (Zdroj: PePa)
Kvalitní dveřní kování
Tvarů a barev klik je v nabídce velké množství (Zdroj: PePa)

Klika + zámek

Jednotlivé zámky se liší hloubkou a výškou, pokud budete dveře pouze renovovat, nemusíte nový zámek shánět. U nově kupovaných dveří se můžete rozhodnout pro okované se zámkem, nebo neokované a zámek si koupit podle libosti. Při koupi nového zámku, rozhodnete-li se pro změnu, je lepší vymontovat stávající zámek a je-li možné tak donést do prodejny a nechat si poradit. Určující je středová rozteč otvoru pro klíč a kliku, pak hloubka a výška zámku. Rozmyslet se také musíte, chcete-li dveře zamykat. A když ano, tak čím. Zda klasickou fabkou nebo dozickým klíčem.

Klika + zámek
Nové dveře můžeme koupit již se zámkem nebo bez (Zdroj: PePa)
Klika + zámek
Při koupi nového zámku je určující středová rozteč otvoru pro klíč a kliku, hloubka a výška zámku (Zdroj: PePa)
Klika + zámek
i (Zdroj: PePa)
Zamykání můžeme zvolit klasickou "fabkou" nebo dozickým klíčem (Zdroj: PePa)

Ke dveřím patří zárubně

Hitem posledních let jsou tzv. obložkové zárubně. Skládací systém je složený ze dvou částí, které po sesazení vytvoří U profil a obepne stěnu z obou stran. Pro jejich instalaci postačí pouze dokončený a začištěný stavební otvor. Vyrábějí se různé typy podle síly stěny. Některé jdou využít i na obložení stávajících kovových zárubní, takže není nutné je vybourávat, prodávají se jako skládačky. Nemáte-li však s jejich instalací zkušenost, je vhodnější nechat jejich montáž alespoň napoprvé odborníkům a pořádně se koukat. Vše chce totiž své. Obložky jsou pečlivě připravené, pouze v případě potřeby se krátí na výšku. V jejich rámu, který je spojen na 45o, je vloženo pryžové komorové těsnění, které k dovřeným dveřím pevně přilne. Mají tedy i menší zvukovou propustnost než běžné dveře.

Ke dveřím patří zárubně
Hitem posledních let jsou tzv. obložkové zárubně (Zdroj: PePa)
Ke dveřím patří zárubně
Některé lze využít i na obložení stávajících kovových zárubní (Zdroj: PePa)
Ke dveřím patří zárubně
Obložkové zárubně mají menší zvukovou propustnost než běžné dveře (Zdroj: PePa)
Ke dveřím patří zárubně
Montáž obložkových zárubní je lepší svěřit odborníkům (Zdroj: PePa)

Dveře, kterými nebouchnete

Nejen pro svou atraktivitu, ale především praktičnost a nenáročnost na prostor, si získaly systémy posuvných a lamelových dveří velkou oblibu. Nespornou výhodou a důvodem, proč jsou tyto typy dveří tak oblíbené, je především jejich skladnost. Na své otevření nepotřebují výseč dveřního křídla tak jako klasické dveře na pantech. A to v malých prostorách nebo chodbách při šířce běžných interiérových dveří tedy 80 až 100 cm je velký rozdíl. Mnohdy do sebe klasické dveře v úzkých chodbách narážejí a jedny při otevření blokují druhé. Jsou proto vhodné do všech prostor, kde místa není nazbyt, nebo kde je to dispozičně a esteticky vhodné.

Použitím posuvných nebo lamelových skládacích dveří mezi dvěma místnostmi dostanete z jednoho prostoru dva nebo naopak, podle potřeby. Dispozice prostoru tak jde snadno a pohodlně měnit i několikrát během dne. Pouhým otevřením nebo zavřením dveří mezi dvěma místnostmi vytvoříme jeden velký vzdušný prostor nebo dvě oddělené místnosti.

Dveře, kterými nebouchnete
Posuvné dveře jsou velmi elegantní i praktické (Zdroj: PePa)
Dveře, kterými nebouchnete
Shrnovací dveře jsou ideální do malých prostor (Zdroj: PePa)

Na kování nešetříme

U velkých dveří je především důležité kvalitní pojezdové kování. Při jeho koupi je důležité znát hmotnost budoucích dveřních křídel nebo dveří. Každé kování je totiž dimenzované na jinou hmotnost. Kování je vhodné kupovat s hmotnostní rezervou, aby sneslo zátěž o něco větší, než je skutečná váha dveří.

Posuvné a do zdi skryté

Posuvné dveře mohou při svém otevření zajíždějí do otvoru ve stěně. Tento systém je prostorově nejvýhodnější, nutné s tím je však počítat dopředu. Je možné použít stavební pouzdro připravené přímo pro použití posuvných dveří. Chceme-li dveře skrýt dodatečně, mohou pojíždět po stěně například za knihovnou. Můžeme na ně také vyrobit kapsu ze sádrokartonu. Těžká dveřní křídla odlehčí prosklení, které pustí do obou místností více světla.

Posuvné a do zdi skryté
Těžká dveřní křídla odlehčí prosklení (Zdroj: PePa)
Posuvné a do zdi skryté
Posuvné dveře při otevření zajíždějí do otvoru ve stěně (Zdroj: PePa)

Dveře lamelové

Především v malých panelových bytech pomohly vyřešit nejeden prostorový problém. Jsou vhodné jak k uzavření koupelny, toalety, malé spíže nebo pokoje. Zabírají pouze prostor mezi zárubněmi, na které se také připevňují. Průchod okolo nich je však o něco menší, než celková jejích šířka, protože svým skládáním si kousek místa berou nazpět. Jedinou drobnou vadou na kráse a užitečnosti těchto systému dveří je menší zvuková těsnost než u dveří klasických. Lamelové dveře mohou být plné nebo prosklené v plastu nebo ze dřeva.

Dveře lamelové
Lamelové dveře mohou být plné nebo prosklené v plastu nebo ze dřeva (Zdroj: PePa)
Dveře lamelové
Zabírají pouze prostor mezi zárubněmi (Zdroj: PePa)

Renovace i svépomocí

Většinou jde o opravu povrchu a starého laku, ten je potřeba přebrousit nebo, je-li poškozený či vypraskaný, částečně odstranit. Poškozená místa je nutné nejprve vytmelit a potom přebrousit. Teprve po dokonale připraveném podkladu je možné se pustit do finální povrchové úpravy. Pro natírání dveří volte teplejší počasí, které zkracuje dobu schnutí. Natírejte v dobře větrané bezprašné místnosti. Po základovém a prvním vrchním nátěru jemným smirkem můžete odstranit drobné nečistoty.

Publikováno: 3.8.2020, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce