reklama

Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem

Až se budete rozhodovat, jakou omítku zvolit na váš dům, určitě správnou volbou bude právě břízolit. Břízolit je tradiční omítka používaná již několik desetiletí a zájem o ni opět narůstá, nejen vzhledem k jejímu zajímavému lehce třpytivému povrchu, ale především kvůli její téměř „nesmrtelnosti“, bez řas a mechu vydrží dlouhá desetiletí.

Břízolit je tradiční omítka používaná již několik desetiletí a zájem o ni opět narůstá, kvůli „nesmrtelnosti“, bez řas a mechu vydrží dlouhá desetiletí.
Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem

Břízolit je tvrdá jednovrstvá vápenocementová omítka často nazývána jako minerální škrábaná omítka. Díky svým vlastnostem a struktuře je určen zejména na fasády budov. Je vhodný jak na rekonstruované objekty, tak i na novostavby. Své největší slávě se břízolit těšil v 70. a 80. letech minulého století, kdy se hojně používal jako vnější omítka na fasády rodinných i bytových domů a dalších budov. Pokud se na tyto omítky podíváme dnes, je vidět, že jsou stále v dobré kondici i po tolika letech. Proto se o tomto typu omítky dá opravdu říci, že je prověřený časem.

V současné době břízolit opět přichází do módy a registrujeme zvýšený zájem ze strany zákazníků. I proto společnost Krkonošské vápenky Kunčice, a. s. přichází s nabídkou jednak, zvolit si standartní barevný odstín, ale také s možností doladit barevnost břízolitu dle přání zákazníka.

Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem
Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem

Novinkou je také možnost použít břízolit jako finální vrstvu zateplovacího systému KVK MINERAL THERM (KVK Břizolit pro ETICS). Zejména tady se ukazuje jako velmi dobrá volba, protože díky svému vysokému pH přirozenou, přírodní cestou odolává biologickému napadení (řasy, plísně, mechy); na rozdíl od pastovitých omítek, které nejčastěji tvoří finální vrstvu zateplovacích systémů. I po 30 letech jsou omítky stále bez řas a mechů.

Mezi největší výhody břízolitu patří vysoká pevnost neboli mechanická odolnost, kterou si omítka zachovává po dlouhou dobu. Historie potvrdila, jak dlouhou životnost mají břízolitové omítky. V současné době se můžeme na fasádách některých budov setkat s břízolitem pocházejícím již z třicátých let minulého století, který pořád plní svůj účel. Právem tedy bývá břízolitová omítka označována jako generační. Mezi další výhody patří vysoká prodyšnost a atraktivní tradiční vzhled fasády.

Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem
Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem
Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem
Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem

Břízolit je dodáván v pytlích jako hotová, průmyslově vyrobená směs obsahující písek, vápenný hydrát a cement, případně slídu a pigment. Vhodným podkladem pro provedení finální břízolitové vrstvy jsou jádrové omítky KVK, které zabezpečí pevný a rovný podklad.

Následná aplikace břízolitu je poměrně snadná. Omítka se nanáší ručně nebo strojně pomocí omítacího zařízení v tloušťce cca 15 mm. Poté se lehce srovná hladítkem. Na druhý den se omítka oškrábe ocelovým hřebenem, čím se vytvoří finální struktura. Po zaschnutí se omítka očistí měkkým kartáčem a nová břízolitová fasáda je na dlouhou dobu připravena chránit a zdobit Váš dům.

Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem
Nestárnoucí břízolit - prověřeno časem

Hlavní výhody:

  • Pevnost + mechanická odolnost
  • Vysoké Ph – ochrana proti biologickému napadení
  • Stálost, prověřená trvanlivost (zdokumentována)
  • Snadná aplikace
  • Snížená tvorba trhlin
  • Vysoká prodyšnost
  • Tradice a atraktivní vzhled
  • Použití na zateplovací systémy
  • Levné řešení finální úpravy fasády
  • Nehořlavost

Společnost Krkonošské vápenky Kunčice, a.s. je tradičním českým výrobcem stavebních hmot a materiálů, který navazuje na dlouholetou podkrkonošskou tradici těžby vápenců a výrobků z nich. Kromě tradičního břízolitu vám KVK, a.s. může také nabídnout i další šlechtěné omítky, např. KVK Břizolit pro ETICS, také v různých barevných odstínech. Z našeho bohatého sortimentu výrobků si může zákazník vybrat stavební materiály pro hrubou stavbu, dokončovací stavební práce, zateplovací systémy, lité anhydritové podlahy nebo výrobky stavební chemie. Bohaté zkušenosti má KVK, a.s. také jako výrobce materiálu pro renovaci a obnovu památek. Více informací naleznete na www.kvk.cz.

Hlavní výhody:
Hlavní výhody:

Publikováno: 10.4.2017, Autor: KVK (text a foto), Profil autora: Redakce