reklama

Kdy se pustit do výměny oken?

Přemýšlíte o výměně oken, ale nevíte, zda se to vyplatí? Máte obavy, aby nová okna vydržela alespoň to, co ta stará? Podívejme se, jak okna vybírat, aby uspokojila vaše očekávání.

Přemýšlíte o výměně oken, ale nevíte, zda se to vyplatí? Podívejte se, jak okna vybírat, aby uspokojila Vaše očekávání. Nechte se inspirovat!
Kdy se pustit do výměny oken?

Co přinese výměna oken

Starými okny může z bytu unikat až polovina tepla, pokud jimi táhne, pak i více. Vyměníte-li stará netěsnící okna za nová, představuje úspora obvykle 15 – 20 %, ale může to být i více.

Důležitým parametrem je tzv. prostup tepla. Jde o tepelnou energii, která přirozeně projde rámem a zasklením. Množství takto uniklého tepla je dáno vlastnostmi rámů a křídel, zejména záleží na stavební hloubce profilu a izolačním zasklením. Pro představu okna se základním izolačním dvojsklem sníží ztráty tepla o více jak polovinu, u trojskel je to ještě více.

Nová okna přinesou i větší komfort bydlení. Musíte si ale vybrat okno, které bude splňovat vaše požadavky na bezpečnost, zvukový útlum a další vlastnosti, které jsou pro vás důležité. Proto je dobré poradit se o výběru oken s odborníkem.

Co přinese výměna oken
Co přinese výměna oken

Jaká okna si vybrat

Mnoho lidí stále řeší, zda zvolit plastová okna nebo dát přednost prověřenému dřevu. Pravdou je, že z hlediska izolace na materiálu oken nezáleží. Všechna správně seřízená a namontovaná moderní okna byt dobře utěsní. Proto je třeba po výměně nacvičit správné větrání a myslet na to, že je třeba zbavovat se přebytečné vlhkosti. Už se nemůžete spoléhat na netěsnící okna, kterými vlhkost unikala samovolně.

Plastová okna jsou oblíbená kvůli příznivému poměru cena – výkon, jejich výhodou je, že není nutné starat se o jejich povrchovou úpravu, stačí je umýt. Nadčasové řešení pro plastová okna představují profily se stavební hloubkou větší než 70 mm opatřené středovým těsněním, které mj. napomáhá lepší zvukové izolaci.

U dřevěných oken je dobré podívat se na konstrukci profilu. Je vhodné, aby dřevěný profil byl opatřen ochrannými okapnicemi, které jsou izolované a provětrávané. Kvalita dřevěných oken hodně závisí také na technologii a zpracování vícevrstvé povrchové úpravy. Na ní totiž záleží, jak se budete muset o dřevěná okna starat.

RÁDCE: jak vybrat okna krok za krokem radí náš Praktický Rádce

Zasklení hraje z hlediska vlastností velmi výraznou roli. V současné době je nejžádanější izolační trojsklo. Ale u rekonstrukcí v prostředí příznivém z hlediska povětrnosti dobře poslouží i dvojsklo. Je třeba připomenout, že běžné dvojsklo netlumí venkovní hluk výrazně lépe než dvojsklo, útlum hluku je třeba řešit speciálním zasklením.

Jaká okna si vybrat
Jaká okna si vybrat

Jak dlouho okna vydrží

Při dobrém zacházení a pravidelné jednoduché údržbě mají moderní okna potenciál dobře a spolehlivě sloužit desítky let. Požadavky na okna a dveře se v souvislosti s tlakem na úsporu tepla za posledních pár let výrazně zpřísnily. Dnešní okna jsou tak z hlediska vlastností dále než okna před deseti či dvaceti roky. Morální zastarávání je tak stejné jako v případě jakýchkoliv jiných produktů, ale pokud si vyberete kvalitní výrobek, bude dobře a dlouho sloužit.

Jak dlouho okna vydrží
Jak dlouho okna vydrží

I nová okna potřebují údržbu

Plastová okna se často označují jako bezúdržbová, platí to ale jen pro jejich povrchovou úpravu. Zde skutečně platí, že stačí umýt. Dřevěná okna je třeba ošetřit speciálním balzámem na dřevo a asi po 10 letech bude třeba renovační nátěr, podle toho v jakém stavu okna budou.

TIP: jak na snadnou údržbu oken

Nezbytné je pečovat o celoobvodové kování, to má zásadní vliv na funkčnost oken. Podle návodu od výrobce si vyžaduje promazání, případné seřízení. I když je to velmi jednoduché, pokud si na to netroufáte, měl by vám pomoci servis dodavatele.

Publikováno: 19.7.2019, Autor: Vekra (text a foto), Profil autora: Redakce