reklama

Nenechte se o dovolené vykrást!

Letní dovolené bývají rizikovým obdobím z hlediska vloupání do domácnosti. Jestliže nechcete vystřídat zážitky z dovolené zkušeností z vykradeného bytu či domu, postarejte se před odjezdem o zabezpečení vašeho obydlí. Současně si dejte pozor na omyly, kvůli kterým byste mohli přilákat pozornost zlodějů nebo jim usnadnit práci.

Co láká pozornost zlodějů? Přečtěte si v našem článku o omylech, kvůli kterým byste mohli přilákat pozornost zlodějů nebo jim usnadnit práci.
Nenechte se o dovolené vykrást!

Třetina lidí neřeší během dovolené zabezpečení domácnosti

Podle údajů pojišťoven třetina lidí nepodniká před odjezdem na dovolenou žádná bezpečnostní opatření proti vykradení. Nepřítomnost obyvatel v domácnosti během dovolených je pak lákavou pozvánkou pro zloděje. Na zahraniční nebo domácí rekreaci přitom vyjíždí miliony Čechů. Mnoho domů a bytů zůstává zcela opuštěných. Délka dovolenkového pobytu je v průměru 9 dní, což je pro zloděje dostatečně dlouhá doba na vytipování obydlí, přípravu i realizaci vloupání.

Nezajištěné vstupní dveře

Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, smysluplné je začít u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů. Pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi. Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí bezpečnostní třídě, jsou základem. Řada lidí však řeší zajištění vstupních dveří pomocí dílčích opatření. Například si pořídí několik dodatečných zámků nebo závoru. Bohužel si však neuvědomují, že při montáži je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabí jediný pevnější prvek běžných dveří a práci zlodějům spíše usnadňují.

Nezajištěné vstupní dveře
Nezajištěné vstupní dveře

Zatažené žaluzie, nezabezpečená okna

Zloději s oblibou využívají ke vstupu do obydlí okna, zvláště u přízemních bytů či u rodinných domů. Před odjezdem na dovolenou proto nezapomeňte okna důkladně zavřít. Pozor na zatažené závěsy nebo stažené rolety a žaluzie. Potenciálnímu zloději tímto krokem oznamujete, že nejste doma. Účinné řešení na zabezpečení oken naopak představují bezpečnostní fólie, které se dají pořídit za několik set korun. Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení zloděje z toho, že narazil na neočekávanou překážku. Tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží.

Chlubení se na Facebooku

Před odjezdem na dovolenou se nechlubte svými plány přátelům na Facebooku ani jiných sociálních sítích. Sociální sítě totiž slouží řadě zlodějů jako inspirace a vodítko. Snadno tak získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti pomocí fotografií či videí natočených přímo doma. O chystané dovolené informujte pouze nezbytné minimum lidí.

Chlubení se na Facebooku
Chlubení se na Facebooku

Nulová domluva se sousedem

Snažte se vzbudit zdání, že ve vašem bytě či domě je někdo přítomen. Lze k tomu využít elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla. Poproste také spolehlivého souseda nebo příbuzného, aby vám třeba pravidelně zaléval květiny a vaši domácnost kontroloval. Klíče svěřte jemu, nikoli prostoru pod rohožkou u dveří či misce pod květináčem. Zajistěte si také pravidelné vybírání poštovní schránky.

Publikováno: 22.6.2017, Autor: Next (text a foto), Profil autora: Redakce