reklama

Bytový architekt je velmi užitečný odborník

Aby rekonstrukce Karlova domu nedopadla ve finálně designově tak, jako když kočička vařila s pejskem dort, pozval Pepa do Tišic architekta Dana. Karel se sice nejdříve divil, proč potřebuje dalšího odborníka, když projekt má a realizační firmu také, ale Pepa mu to jasně vysvětlil. Dan si s Karlem dům prohlédli, tak uvidíme v dalších dílech, jak se chlapec pochlapí. A vy se pojďte podívat s námi, proč je dobré k rekonstrukci bydlení přizvat bytového architekta a na co byste se ho měli zeptat.

Bytový architekt
i (Zdroj: Depositphotos)
Bytový architekt je velmi užitečný odborník (Zdroj: Depositphotos)

Začneme pěkně od začátku.

Proč pracovat s bytovým architektem?

Ptáte si, proč si na rekonstrukci svého domu najmout bytového architekta? Na to známe poměrně jednoduchou odpověď i když se může jevit jako prvotní vysoká investice. V konečném výsledku vám ušetří čas, nervy, a nakonec i ty peníze. Jde tedy o návratnou investici.

Jídelna
i (Zdroj: Online stavební deník)
Jídelna bude v otevřeném prostoru (Zdroj: Online stavební deník)

Kdy se na architekta obrátit?

Lidé se většinou na architekty obrací, až je prostor hotový, ale to je pozdě. Oslovit architekta má smysl už ve chvíli, kdy stavba nebo rekonstrukce ještě nezačala. Konzultace je dokonce vhodná již při výběru nemovitosti.

Jak vám může pomoci bytový architekt?

Bytový architekt se stane vaším partnerem a průvodcem celou stavbou. Nezdá se vám to? Ale ano, je tomu skutečně tak. Pomůže vám totiž se zorientovat ve všech vyhláškách i s vytvořením dokumentace. Dále se postará o zpracování koncepční studie i architektonické studie spolu s přípravou projektové dokumentace k provádění stavby. A co si budeme povídat, to je velmi důležité pro získání všech potřebných úředních dokumentů čili povolení, které umožní hladký průběh stavby. Kromě toho všeho se vám bytový architekt postará i o komunikaci s úřady, díky čemuž se nemusíte stresovat a můžete být v klidu.

Velkou výhodou bytových architektů je také skutečnost, že nepracují sami, a tak mají kontakty na nejrůznější řemeslníky, kteří se jim osvědčili, a kvalitní firmy.

V neposlední řadě, bytový architekt nastaví a udrží koncept vašeho bydlení. Zkušený architekt vymyslí podle vašich představ bydlení, které bude nejen praktické, ale designově zajímavé. Bude brát přitom v potaz, že každá stavba je jiná. Vidí to, co laik nedokáže. Propojí představy s realitou.

Kuchyň
i (Zdroj: Online stavební deník)
Moderní uspořádání kuchyně dá vyniknout jednoduché lince ve dřevě (Zdroj: Online stavební deník)

Jak si vybrat bytového architekta?

  • Svého architekta si vybírejte podle osobního doporučení svého okolí.
  • Všímejte si rovněž jaké má architekt reference na internetu.
  • Důležitá je i prohlídka jeho prací. Napoví vám něco o tom, jak pracuje i jaký má styl. Líbí se vám jeho práce? Ztotožňujete se s jeho stylem? Bytový architekt by měl mít podobný styl i smysl pro estetiku jako vy.
  • Na bytového architekta musí být stoprocentní spoleh. Musíte být spolu v souhře, protože spolu budete po jistou dobu v úzkém kontaktu. Rozhodující jsou proto i vaše osobní sympatie. Při výběru byste měli poslouchat i svou intuici.
  • O tom, zda je daný bytový architekt skutečně ten pravý vám však napoví až osobní schůzka.
  • Na schůzku s bytovým architektem se proto důkladně připravte.
Koupelna
i (Zdroj: Online stavební deník)
Koupelna pamatuje na vanu i sprchový kout (Zdroj: Online stavební deník)

Jak se připravit na schůzku s bytovým architektem?

  • Před schůzkou s bytovým architektem byste už měli vědět, jaký styl doma chcete mít.
  • Jakou potřebujete kuchyň. Jestli chcete dětské pokojíčky. Budete mít v domě pracovnu, máte hodně knih, kterých se rozhodně nechcete vzdát, protože jste vášnivý knihomol. Chcete ještě nějakou jinou místnost (třeba šatnu, dílnu, místnost pro sběratelské předměty, místnost pro hudební nástroje, posilovnu)?
  • Jste hodně společenští a netrhnou se u vás dveře? I to je důležité vědět.
  • Máte nebo chcete zvířata? Nebo si je nechcete pořídit?
  • Zapomenout byste neměli ani na to, jak velkou garáž potřebujete.

Při utváření představy je přitom nezbytné hledět nejen na to, co je teď, ale i na to, co může být za několik let. Myslete na to, co máte rádi, jaké máte rituály, jak vypadá váš běžný den, kam chodíte, kam své věci přenášíte a co byste kde potřebovali mít.

Nebojte se projevit svůj vkus. To se týká barev, materiálů i vzorů. Pozor si dejte na moderní trendy. Ty jsou sice velice líbivé, ale jejich módnost je velice pomíjivá. Často již následující rok jsou vyšlé z módy.

Chodba
i (Zdroj: Online stavební deník)
Bílé zdi budou velmi pěkně kontrastovat s tmavým dřevem dveří (Zdroj: Online stavební deník)

Dobrý architekt vás zahrne spoustou otázek sám

  • Dobrý bytový architekt se však začne ptát sám. Zajímá ho, kolik osob má v daném obydlí bydlet (jakého věku, pohlaví, případně i jaké postavy). Myslí přitom nejen na aktuální dobu, ale i na tu budoucí. I když děti nemáte, plánujete je? 
  • Navrhovat se bude celý dům nebo pouze jeho část? Jaká? Kde váš dům stojí (jaká je jeho přesná lokalizace)?
  • Co všechno chcete řešit? Dispozici, přesné zařízení předměty denní potřeby, vizualizaci, stavební úpravy, služby, dodavatele a realizaci (podlahové krytiny, výmalbu stěn, podhledy, příčky), a další.
  • Jaké máte prostorové požadavky, tedy pro komunikační zónu, úložné prostory a zónu činností. Chcete nějaké vestavěné prvky?
  • Dost podstatné je i osvětlení. Tedy světlo centrální, přirozené a rozptýlené.
  • Pracujete doma? Potřebujete kancelář, dílnu nebo třeba ateliér?
  • Jste kutil? Kolik máte aut? Jste sportovec a jaké sporty děláte? Kam své sportovní náčiní máte ve zvyku ukládat? Jaké jsou vaše další koníčky? Máte nějaké zvířecí mazlíčky nebo je plánujete vlastnit? Rádi se scházíte s přáteli? Pořádáte reprezentativní večeře? Kolik chcete mít koupelen? Chcete mít prádelnu zvlášť? Jaké je v domě topení? Vaříte rádi? Jaký styl se vám líbí? Jaké materiály a barvy preferujete?
  • Víte, jak moc to všechno spěchá? Máte představu, do kdy to potřebujete? Do kdy by měl být hotov návrh a do kdy pak jeho realizace?
  • V neposlední řadě je důležité, abyste měli ujasněné své finanční možnosti. Stanovili si rozpočet, případně i cenový strop.

Pokud se architekt neptá a nezajímá, není to dobrý bytový architekt. Vyberte si raději nějakého jiného.

Plány
i (Zdroj: Depositphotos)
Architekt by měl respektovat vaše návrhy a skloubit je s nejreálnějším řešením (Zdroj: Depositphotos)

Máte vybráno

Vybrali jste si bytového architekta, jehož styl se vám líbí? Tak to je skvělé. Mějte však na paměti, že každý architekt má v sobě kus umělce i inženýra. Jako dobrý umělec bude mít snahu udělat váš dům co nejkrásnější, nejoriginálnější a nejnápaditější. Jako dobrý inženýr zase bude hledět i na to, aby bylo vaše bydlení praktické, moderní a snadno udržovatelné. Jenže je tu háček. Každý si pod tím představí něco jiného, a i když jste se snažili vybrat co nejvíce stejně naladěného architekta, nežije váš život. Má své vlastní zvyky, a to může ovlivnit jeho odlišné vnímání potřeb bydlení. A proto si zapamatujte, i přes sebehezčí návrh, pokud vám nebude vyhovovat po praktické stránce a váš architekt na vás bude naléhat, ve svém domě nakonec budete vy, a ne dotyčný architekt.

Publikováno: 8.12.2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová