reklama

S omítníky uděláte stěnu rovnou jako pravítko

Příprava na omítku se neobejde bez takzvaných omítníků. Jde o rovné latě vyrobené ze dřeva nebo kovu, které zajistí, aby nanesená omítka byla rovná. V následujícím textu si popíšeme různé druhy omítníků i to, jak je před nahazováním malty na stěnu přichytit.

Přípravu na omítání nepodceňujte. Záleží na ní rovinnost výsledné omítky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přípravu na omítání nepodceňujte. Záleží na ní rovinnost výsledné omítky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dřevěné omítníky

Tradičně se v Česku používaly a stále ještě používají dřevěné omítníky. Jde o tenké latě, které si můžete buď koupit, nebo vyrobit doma. Stačit vám k tomu bude kotoučová pila a pár smrkových desek, které nařežete na rozměr zhruba 2×2 cm. Omítníky by měly být dost tenké na to, aby šly později z omítky vyndat, zároveň ale nesmí být tenké moc, jinak se budou při stahování omítky prohýbat.

Lať na dřevěný omítník musí být rovná
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Lať na dřevěný omítník musí být rovná (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Samotné připevnění dřevěných omítníků na zeď probíhá tak, že si na našprycovanou stěnu nanesete pásek omítky, necháte ji trochu zavadnout, a pak do ní vtlačíte dřevěný omítník. Vodováhou následně zkontrolujete, aby byl omítník vodorovný. První omítník dáte na začátek stěny, druhý na její konec. Mezi ně pak stejným způsobem přidáváte další omítníky a provázkem mezi oběma konci proměřujete, zda jsou omítníky v zákrytu. Tak zajistíte, že nanesená omítka bude rovná.

Postup při nahazování omítky není předmětem tohoto článku, zveřejníme jej v některém z dalších textů. Na závěr této kapitoly jen upozorňujeme, že dřevěné omítníky je vždy nutné z omítky vyjmout (až trochu zavadne) a takto vzniklou spáru zaházet zbytkem omítky.

Kovové omítníky

Kovové omítníky mají několik výhod. Zaprvé se nemusíte lopotit s jejich výrobou, ale dají se koupit už připravené. Zároveň jsou dostatečně pevné, takže se neprohýbají. Stahovací lať po kovu klouže lépe než po dřevu, tím pádem je i stahování nahozené omítky jednodušší.

Kovový omítník se vtlačí do sádry
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Kovový omítník se vtlačí do sádry (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Kovové omítníky se prodávají v různých délkách a tloušťkách – zaleží na tom, jak silnou vrstvu omítky potřebujete nahodit. Na rozdíl od dřevěných omítníků se kovové přichytávají do sádry, kterou se „přilepí“ na zeď. Kovové omítníky už totiž v omítce zůstanou. Po stažení omítky nejsou moc vidět, a pokud někde ano, nakonec celou zeď stejně přetáhnete štukem.

Jinak je u kovových omítníků postup vyrovnání stejný jako u dřevěných – začnete na koncích zdi a pak mezi krajní omítníky doplňujeme další. Provázkem a vodováhou kontrolujeme rovinu.

Rovinu omítníků zkontrolujte vodováhou a provázkem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Rovinu omítníků zkontrolujte vodováhou a provázkem (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Kovové omítníky můžete nechat klidně zaschnout a v nahazování omítky pokračovat až další den nebo si celou práci rozložit na několik dalších dnů. U dřevěných omítníků taková flexibilita není – po zaschnutí v maltě se dřevěné omítníky vytahují hůře a zpravidla dojde při jejich odstranění i k vytržení omítky.

Hodí se spíš na hrubou a pro kutily

Uvedený postup předpokládá použití omítníků při nahazování jádrové – takzvané hrubé omítky. Na přesné zdivo a v případě, že použije například jemnou sádrovou omítku, se omítníky používat nemusejí. Zároveň ale taková práce předpokládá určitý cvik, a proto je pro domácí kutily technika s hrubou omítkou a omítníky přeci jen jistější.

Tip:

Kovové omítníky můžete stříhat nůžkami na plech nebo je jednoduše řezat flexou. Omítníky mají perforovaný povrch, aby jimi sádra dobře protekla a na stěně se správně uchytily. Z toho důvodu je dobré namíchat sádru poněkud řidší. Pokud budete omítníky délkově nastavovat, vždycky se pomocí vodováhy nebo stahovací latě ujistěte, že jsou oba napojované díly v rovině. Případná odchylka by se pak promítla do celé zdi.

Zdroj informaci: autor článku

Publikováno: 18.2.2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč