reklama

Kuny mohou ve střešní konstrukci kompletně zničit zateplení. Neexistuje izolace, ve které by se jim nelíbilo

Kuny skalní jsou na první pohled roztomilí tvorové připomínající lasičky. Pro majitele domů ale mohou představovat nevítaný a často dosti drahý problém. Rády se totiž usazují v podkroví a hoví si zde v izolačním materiálu, který postupně cupují na kousky. Jak proti nim bojovat a s jakými mýty se v souvislosti s kunami můžeme setkat?

Kuny dokážou zlikvidovat všechna těsnění a izolace
i (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover)
Kuny dokážou zlikvidovat všechna těsnění a izolace (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover)

Zateplená půda je pro kuny lákavá, protože vyhledávají teplá, suchá a bezpečná místa. Prvním indikátorem jejich výskytu bývá dupání a pronikavé pištění, které se ozývá zejména v noci. Kuna je totiž noční tvor a přes den spí. Riziko příchodu nezvaného návštěvníka existuje sice během celého roku, ale s příchodem chladnějšího počasí se zvyšuje. Největší škody přitom hrozí u sezónně využívaných nemovitostí, které jsou přes zimu opuštěné. Pokud se na výskyt kun v podkroví přijde pozdě, hrozí, že do té doby poškodí tepelnou izolaci. S jejich dlouhodobým výskytem se navíc pojí další problémy v podobě zápachu a možnosti vzniku plísní.

Zejména poté, co vyvede mláďata, totiž dokáže izolační vrstvu zdevastovat již během několika měsíců. Kunou napadený izolant ztrácí své izolační schopnosti a stává se v podstatě biologickou zbraní, protože je nasáklý výkaly, močí a hnijícími mršinami. Pokud tedy kunu v podkroví objevíme, poškozenou izolaci je třeba ihned odstranit a nahradit novou.

Rozsah poškození lze zjistit pomocí sond či odkrytím části střechy. Je-li izolace poškozená jen zčásti, stačí lokální oprava. Pokud je však poškozena i pojistná hydroizolace, je bohužel nutné kompletní přeložení střechy. To spočívá v demontáži střešní krytiny, odstranění střešních latí a výměny fólie i izolace.

Kuny jsou opravdu roztomilí škůdci
i (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover)
Kuny jsou opravdu roztomilí škůdci (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover)

Spolehlivá obrana proti kunám? Jedině mechanická zábrana

Navzdory rozšířené představě o tom, že některé izolační materiály kunám „nechutnají“ či „nevoní“ neexistuje žádný izolant, v němž by si nebyla ochotna vytvořit domov. Často se říká, že se kuna nedostane přes tuhé materiály nebo že nesnáší sypké materiály. Ve skutečnosti je ale jedinou spolehlivou obranou vůči kunám mechanická zábrana.

Kuna se může do podkroví dostat všemi otvory většími než 5 centimetrů, což odpovídá velikosti kuní lebky. Proto je potřeba pečlivě projít celou střechu a ověřit si, zda se kuna někudy nemůže dostat dovnitř. Pokud ano, je potřeba toto místo pečlivě zahradit pomocí mechanické zábrany v podobě ocelové sítě.

Pokud objevíte poškozenou izolaci, je třeba ji vyměnit
i (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover)
Pokud objevíte poškozenou izolaci, je třeba ji vyměnit (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover)

Zábranu je ideální instalovat v době izolace nové střechy či rekonstrukce izolačního souvrství. Při této příležitosti se také lze poradit s odborníky, kteří mají zkušenosti s tím, kudy se kuny do střechy obvykle dostávají.

Přemýšlíte-li však, zda nějaký izolační materiál skýtá v kontextu možného útoku kuny alespoň nějakou výhodu, ideální volbou bude pravděpodobně minerální vlna. Kromě vynikajících izolačních vlastností, nehořlavosti, snadné aplikovatelnosti a snadné instalaci se minerální vlna také po vniknutí kuny snadno nahrazuje.

Kuny jsou zvířata, na které by majitelé rodinných domů měli dávat pozor. Pro klidné spaní bude nejlepší provést preventivní opatření, aby k jejich útoku vůbec nemohlo dojít.

Zdroj informací: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover

Publikováno: 4.12.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce