reklama

Jak se podepisuje zima na světlovodech?

Světlovody přinášejí nové světlo do tmavých prostor zejména tam, kde z technických důvodů není možné instalovat klasická okna. Díky světlovodům ale o světlo nepřijdeme. Pokud chcete světlovody teprve instalovat, máme pro vás pár rad, zvláště pak jak světlovody snášejí zimu.

Jak se podepisuje zima na světlovodech?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se podepisuje zima na světlovodech? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Světlovody

Světlovody rozzáří váš soukromý i pracovní interiér přirozeným denním světlem, ať už se jedná o chodby, koupelny, kuchyně, prodejny, sklady, kanceláře či další prostory. Sbírají sluneční světlo na střeše nebo fasádě domu a následně ho pomocí tubusů přivádějí do tmavých míst v interiéru. Využijte je tedy tam, kde se z jakýchkoliv příčin nemohou instalovat klasická okna.

Světlovody jsou tvořeny tubusem, který je na jedné straně zakončen nejčastěji kopulí (venkovní strana) a na druhé straně plochým sklem v rámečku (vnitřní strana). Kopule nesmí zežloutnout nebo zůstat zaprášená a nesmí upravovat barevnost a přirozenost denního světla ani po dlouhých letech provozu.

Zeptejte se odborníků, jak jsou jejich světlovody řešeny
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Zeptejte se odborníků, jak jsou jejich světlovody řešeny (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Tubusy je možno nastavovat kolínky tak, aby byly instalovatelné i pod úhlem nebo do zatáčky. Díky směrovému odrazu světla a nízkému rozkladu dokáže tubus přivést denní světlo až na vzdálenost 50 m od kopule.

V rámci zachycení světla je důležité, aby kopule obsahovala soustavu unikátních výbrusů Fresnelovy čočky. Optické hranoly Fresnelovy čočky umí oproti čirým kopulím zachytit více světla z ostrých úhlů, snížit počet jeho odrazů v tubusu a výrazně zvýšit výkonnostní křivku světlovodu v průběhu dne / roku.

Světlovody nemusí být je rovné
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Světlovody nemusí být je rovné (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Díky vysokému mechanismu odrážení slunečních paprsků v tubusu světlovodu je možné i během zatažených dní přivést do jednotlivých místností stejně intenzivní světlo jako prostřednictvím tradiční 60W žárovky. Ušetřit tak můžete až 400 hodin svícení žárovkou ročně.

Pokud potřebujete mít dostatek světla i v době, kdy je venku tma, jsou tu světlovody vybavené LED osvětlením, takže mohou být používány i ve večerních a nočních hodinách.

Pokud nejsou v místnosti okna, pomůže světlovod
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Pokud nejsou v místnosti okna, pomůže světlovod (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Jak se chovají světlovody v zimě?

Střídání ročních období způsobuje velké teplotní výkyvy i rozdíly ve vzdušné vlhkosti. V zimě vám může vykapávat zkondenzovaná voda na podlahu nebo vám může promočit strop a střechu. Tubus světlovodu se nahoře ochladí a začne se srážet voda, která zateče zpátky dovnitř. Naštěstí je tu jednoduché řešení. Tím je speciální vložka, která zabrání srážení vody ve světlovodném potrubí. Problém vzniká právě tam, kde světlovod přetne tepelnou izolaci budovy. Proto se tato vložka vkládá právě do vrstvy izolace ve střeše. 

Kromě toho, že speciální vložka zabrání kondenzaci vody, má ještě i další funkce. Při její aplikaci nedochází k únikům drahocenného tepla v zimě, k přehřívání místností v letních měsících nebo zabraňuje vzniku plísní na vlhkých stěnách. 

Světlovody přivedou světlo i tam, kde nejsou okna
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Světlovody přivedou světlo i tam, kde nejsou okna (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Pokud si hodláte do domu instalovat světlovody, informujte se nejprve u vybraného výrobce, jak jsou jeho výrobky koncipovány a zda byly zkoušeny proti kondenzaci par a vody. Porovnávání světlovodů nesmí znamenat tápání v tom, co srovnávat. Využijte proto zkušenosti vynálezců světlovodů a nechte si poradit, který typ světlovodu bude pro vás ideální. 

Zdroj informací: WT-Windows Tomorrow s.r.o.

Publikováno: 5.4.2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové stavební prvky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stavba domu je velké téma již dlouhou dobu. Prakticky od doby, kdy se začaly stavět první obydlí. Jaké jsou současné stavební prvky?