reklama

Je cena a účinnost nejdůležitějším faktorem při výběru fotovoltaických panelů?

Důvodů, proč si pořídit fotovoltaiku na svůj dům, firmu nebo bytový dům, je opravdu hodně. Mezi ty největší patří především úspora nákladů za energie či fakt, že se díky vlastní produkci elektřiny ze slunečního záření stanete nezávislými na svém distributorovi. Jak ale vybrat ty správné FVE panely? Jaká je vůbec jejich životnost? A je vůbec výběr panelů zásadní?

Správný výběr fotovoltaických panelů pro rodinný dům je klíčový
i (Zdroj: Krel Central a.s.)
Správný výběr fotovoltaických panelů pro rodinný dům je klíčový (Zdroj: Krel Central a.s.)

Společnost Krel Central, která se již více než 30 let řadí mezi špičku v oblasti elektrotechnického průmyslu, nabízí velké množství fotovoltaických panelů různých výrobců, barevných provedení, rozměrů a výkonů.

V případě nutnosti volby FV panelů pro rodinný dům je odborníky z Krel Central doporučeno volit FV panely především z pohledu možného využití střechy. Disponuje-li dům velmi členitou střechou, je doporučeno volit rozměrově menší panely, díky kterým se projektant či montér dokáže lépe vypořádat s překážkami na střeše v podobě např. komínů, oken apod. Je třeba mít na paměti, že výkonnější panel neznamená vyšší účinnost panelu a naopak, jedná se čistě o rozdílnou velikost plochy panelu a tím i jeho výkonu. V případě instalace na rodinný dům je tak jedním z hlavních faktorů možnost získání co nejvyššího instalovaného výkonu na dané konkrétní střeše, rozhoduje tedy rozměr panelu.

Volí-li budoucí provozovatel fotovoltaické elektrárny panely na viditelnou část domu, kdy by standardní panel se stříbrným rámem negativně ovlivňoval vzhled střechy či celé budovy, je možno využít panely celo černé. Jedná se o standardní technologii panelů, která je jen designově upravena do celo černé podoby tak, aby byl panel vizuálně méně nápadný a celá instalace poté vytvářela velmi elegantní jednolitý černý celek, který může naopak velmi příjemně ozvláštnit stávající střešní krytinu.

S výběrem vám pomohou odborníci
i (Zdroj: Krel Central a.s.)
S výběrem vám pomohou odborníci (Zdroj: Krel Central a.s.)

Cenový rozdíl mezi standardním a celo černým panelem je v dnešní době již minimální, je však třeba mít na paměti, že celo černé provedení panelů má za následek vyšší povrchovou teplotu panelu a tím mírně nižší účinnost v letních měsících. Jedná se však maximálně o nižší jednotky procent, je-li tedy pro klienta zásadní faktor elegantní vzhled, jsou celočerné panely jasnou volbou.

Zaměříme-li pozornost na firemní a velké instalace, zde je situace odlišná. V těchto případech instalací se jedná o čistě ekonomické rozhodnutí, kdy zásadním faktorem výběru je cena na jednotku výkonu a související náklady, jako například transport, velikost panelu, manipulace apod. Daleko levnější bude instalace větších a výkonnějších panelů než instalace malých. V případě rodinných domů jsou tyto rozdíly díky malému množství panelů minimální, na velkých firemních instalacích však tyto položky mnohdy znamenají až milionové rozdíly. Rozhodující je tedy chladná ekonomická kalkulace.

Proč se vlastně žádná skupina nerozhoduje podle životnosti, účinnosti či značky panelů? Důvod je jednoduchý, drtivá většina dnes nabízených panelů vychází ze stejného technologického základu a disponuje opravdu minimálními rozdíly v životnosti a účinnosti na jednotku plochy. Dá se tedy obecně říct, že bude-li stavebník vybírat FV panely dle výše zmíněných požadavků a bude nákup provádět z ověřených zdrojů, neprohloupí. Doporučujeme však vzhledem k dlouhým zárukám nakupovat komponenty pro FV elektrárny z historicky ověřených zdrojů s dlouhou historií.

Daleko více než volba FV panelů je důležitější celkově správný návrh FV elektrárny, komptabilita jednotlivých prvků a správně provedená a odborná instalace. V případě plánované stavby FV elektrárny je tedy potřeba věnovat energii právě zde, neboť sebelepší FV panel nezachrání chybu projektanta nebo montéra, který daný panel zapojuje do funkčního celku.

Ať už máte zájem o kterýkoli typ FVE panelů, svěřte celý proces jejich instalace do rukou odborníků. Nejen, že za vás zdarma vyřídí všechny formality a zpracují potřebné podklady, FVE také nainstalují a připojí do distribuční sítě. Stačí pouze vyplnit krátký formulář na oficiálním webu www.krelcentral.cz.

Zdroj informací: Krel Central a.s.

Publikováno: 15.3.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce