reklama

Nebojte se sáhnout po netypické podlaze do koupelny

Rekonstrukce koupelny se provádí zhruba po dvaceti letech. Po této době se většinou vybavení stane nevyhovující, ať už z hlediska opotřebení, nebo změny potřeb obyvatel domácnosti. Pak už je na každém, zda pro něj bude dostačující jen částečná rekonstrukce a vymění se třeba jen sanita, nebo se zrekonstruuje koupelnu kompletně.

Vybíráte při rekonstrukci novou podlahovou krytinu do koupelny? Podívejte se na možnosti, které dnes výrobci nabízí – dlažba nemusí být jedinou volbou.
Nebojte se sáhnout po netypické podlaze do koupelny

Sáhnete po podlahovém topení?

Když už budete rekonstruovat podlahu v koupelně, zamyslete se nad tím, zda by nebylo vhodné sem umístit podlahové topení. Především v panelákových bytech se topení nenachází, dříve ho nahrazovaly teplomety, nyní otopné žebříky. Ale podlahové topení vám poskytne úplně jiný komfort. A instalaci zvládnete s přehledem i sami.

Instalace podlahového vytápění do koupelny není složitou záležitostí a zajistí vám tepelný komfort
Instalace podlahového vytápění do koupelny není složitou záležitostí a zajistí vám tepelný komfort

Jakou podlahu do koupelny zvolit?

Novou podlahu v koupelně nemusí být klasické dlaždice. Nyní můžete sáhnout i po jiných materiálech, jako je laminát, vinyl i dřevo. Všechny však musí splňovat určité parametry.

Základní vlastnosti podlahy v koupelně:

  • bezpečnost
  • protiskluzovost
  • snadná údržba
  • hygieničnost
  • trvanlivost
  • tepelný komfort
Podlaha v koupelně musí být především bezpečná, ať je z jakéhokoliv materiálu
Podlaha v koupelně musí být především bezpečná, ať je z jakéhokoliv materiálu

Keramická dlažba

Dlažba je stále zdaleka nejpoužívanější materiál pro podlahu v koupelně. Je to dáno jejími vlastnostmi, velkým množstvím možných dekorů, navíc ji lze sladit i s obklady a vše tak vypadá kompaktně. Je také finančně dostupná. Důležitá je především její neklouzavost. Pro jednodušší úklid je dobré volit dlaždice velkoplošné, případně sáhnout po tmavší spárovací hmotě, jejíž znečištění či změna barvy nebudou tolik patrné. Dlažbu lze použít i bez spár, ale je to technika velmi náročná.

Kamenná dlažba

Netradiční podlahu v koupelně lze vytvořit z kamenných dlaždic. Je velmi efektní, ale také dražší než dlažba keramická. Dodává se v několika povrchovým úpravách – leštěná, matná nebo opalovaná. Nevýhodou obou těchto podlah, keramické a kamenné, je chladný povrch a je tedy vhodná kombinace s podlahovým vytápěním.

Leštěné kamenné dlaždice na podlaze dodají koupelně luxusní vzhled
Leštěné kamenné dlaždice na podlaze dodají koupelně luxusní vzhled

Vinylová podlaha

Vinylové podlahy se nyní hojně používají ve všech prostorách, koupelnové podlahy nevyjímaje. Jejich pozitivní vlastnosti je k tomu předurčují – povrch je zcela uzavřený, takže nepropustí nečistoty, je na výběr mnoho barevných dekorů včetně imitace dřeva a dlažby. Je také odolná proti odírání, s dlouhou životností. Jen může být tento materiál citlivý na výkyvy teplot a je vhodné si je použití vybrané krytiny v koupelně ověřit.

Vinylové podlahy jsou na výběr i v dekorech imitujících dřevo a kámen, nemusíte se tak omezovat kvůli vzhledu
Vinylové podlahy jsou na výběr i v dekorech imitujících dřevo a kámen, nemusíte se tak omezovat kvůli vzhledu

Laminátová podlaha

I laminátová podlaha se dá nyní využít jako podlahová krytina v koupelně. Stačí sáhnout po variantě s voděodolnou úpravou a bude sloužit i zde. Její estetické vlastnosti i odolnost jsou lepší než zmíněný vinyl. Laminátové dílce určené do koupelen jsou silnější, odolnější, mají sníženou bobtnavost a jsou odolné proti vodě, vlhkosti i páře. Některé varianty mají ve spárách speciální gumovou hmotu, která se při zacvaknutí lamel do sebe vytlačí a voda tak nemůže protékat spárami.

Dřevěná podlaha

Zejména exotické dřeviny se dají použít jako podlaha do koupelny. Bambus, teak i další se po speciální povrchové úpravě hodí i sem a vlhko jim nebude vadit. Navíc se dají dále impregnovat a ochraňovat proti plísním různými nátěry. Rovněž se dá použít korek – pokud bude důkladně nalakovaný a prostor řádně odvětrán, bude i ten v této místnosti sloužit bez problémů. Je měkčí, teplejší a levnější než dřevo a je možné pořídit i korkové podlahy s povrchem imitujícím kámen a podobně.

Dřevěná podlaha dodá koupelně zcela jiný rozměr, údržba je však náročnější
Dřevěná podlaha dodá koupelně zcela jiný rozměr, údržba je však náročnější

Stěrka

Moderní, industriální, minimalistické interiéry používají stěrkové podlahy ve všech místnostech včetně koupelen. Jejich výhodou je bezesporu bezespárovost, a tudíž snadná údržba a hygieničnost, lze si také vybrat z mnoha barevných variant. V koupelnách se jedná většinou o stěrky epoxidové či polyuretanové, případně cementové, jejich povrch musí být opatřen ještě lakem, olejem či voskem, který zajistí nepropustnost pro vodu.

Jak položit podlahu

Pokládka podlahy v koupelně má bez ohledu na vybraný materiál v podstatě stejný základ:

1) Prostor si vyměřte a spočítejte si množství materiálu, nezapomeňte na zakončení podlahy na stěně. V koupelně většinou navazují obkládací dlaždice, pokud byste počítali s variantou bez nich, dokupte si soklové lišty či jiné ukončovací příslušenství.

2) Připravte podklad – ten musí být rovný, čistý a bez děr či trhlin. Větší nerovnosti je třeba vyspravit tmelem či stěrkou, případně vystěrkovat celý prostor.

3) Pokládka dlažby – naplánujte si uspořádání dlaždic, aby bylo na pohled co nejvíce symetrické, začněte s pokládáním uprostřed koupelny. Připravte si lepidlo dle návodu výrobce, naneste ho na podlahu hladicí lžící se zuby a každou dlaždici upevněte jemným posunováním sem a tam, pokračujte s dalšími dlaždicemi, můžete použít distanční křížky k udržení stejné vzdálenosti. Je-li potřeba dlaždice upravit, použijte úhlovou brusku. Na závěr vyspárujte.

Pokládka dlažby v koupelně není zcela jednoduchou záležitostí, ale také není třeba se jí obávat
Pokládka dlažby v koupelně není zcela jednoduchou záležitostí, ale také není třeba se jí obávat

Pokládka lité epoxidové podlahy v koupelně je poměrně snadná záležitost, před samotným litím je třeba zajistit dokonale suchý, rovný a bezprašný povrch, na který se aplikuje pryskyřicová penetrace. Na tu se po jejím vyzrání nanese samotná pryskyřicová vrstva, roztáhne se pomocí hladítka, kterou je třeba ještě odvzdušnit válečkem s bodlinami. Povrch je možné dále upravovat vsypem barevných chipsů či křemičitého písku pro vytvoření protiskluzového povrchu. Finální úprava probíhá vrchní vrstvou epoxidové pryskyřice, která je UV stabilní.

Lité, především epoxidové, podlahy jsou na vzestupu, jejich vlastnosti je předurčují k použití v mnoha prostorech včetně koupelen
Lité, především epoxidové, podlahy jsou na vzestupu, jejich vlastnosti je předurčují k použití v mnoha prostorech včetně koupelen

Pokládka vinylu – vinylová podlaha v koupelně se dá položit několika způsoby. Existuje click systém, kdy se do sebe jednotlivé díly jednoduše zacvakávají, který je pro místnosti trpící vlhkostí asi nejlepším řešením. Další možností je samolepicí vinyl, kdy je lepicí vrstva na zadní straně opatřena fólií, která se před pokládkou samotnou odlepí. Lepený vinyl se, jak název napovídá, lepí do vrstvy lepidla nanášené přímo na podlahu. Poslední možností je samoležící vinyl, kdy jsou jednotlivé díly silnější a pouze se pokládají vedle sebe

Pokládka laminátové a dřevěné podlahy – příprava podkladu je i zde důležitá, je třeba ho vyrovnat – přebrousit a vystěrkovat a nechat dokonale vyschnout; samotná pokládka je potom snadná, protože většinou se jedná o díly se zámkovým systémem, které se jednoduše zacvakávají do sebe. Na stejném systému většinou fungují i dřevěné podlahy, kdy se do sebe jednoduše zacvakáváte jednotlivé dílce. Dřevěné podlahy je nutné ošetřit olejem, voskem či lakem a pravidelně tuto úpravu opakovat.

Položení podlahy v koupelně, pokud sáhnete po variantě se zámky, je velmi jednoduché
Položení podlahy v koupelně, pokud sáhnete po variantě se zámky, je velmi jednoduché

Jak vidíte, není třeba se při výběru nové podlahy do koupelny omezovat pouze na klasickou dlažbu, možností je mnohem více. Záleží na vlastnostech, které od podlahy očekáváte. Při výběru se ovšem soustřeďte na to, aby vámi zvolená podlaha byla opravdu vhodná do koupelny. Při jejím pokládání buďte pečliví, držte se pokynů a doporučení, aby byla opravdu zajištěna její odolnost proti vodě a podlaha tak sloužila dlouhou dobu.

Publikováno: 2.7.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce