reklama

Jaká krytina bude nejlepší na naši střechu?

Jaký druh střešní krytiny zvolíme, závisí především na konkrétním požadavku a vytipování určitého pro nás přijatelného řešení střešní krytiny. Každá střešní krytina má různé povrchové úpravy, barevné provedení a další specifické vlastnosti. Před pořízením střešní krytiny musíme vědět, kolik metrů čtverečních daná střecha má, jaký sklon, jaké zatížení unese, dobu životnosti, pořizovací cenu, nebo ekologičnost.

Jaká krytina bude nejlepší na naši střechu?

Jaké druhy střešních krytin lze použít?

Znáte druhy střešních krytin, které by se hodily na vaši střechu? Víte, jaká jsou jejich pozitiva a na co si naopak dávat pozor? Naše malá rekapitulace známých a používaných střešních krytin vám osvětlí tuto problematiku.

Pálená taška

Jde o historicky jeden z nejstarších a nejoblíbenějších druhů střešních krytin. Říká se jí také bobrovka nebo keramická taška. Je vyrobena z pálené cihlářské hlíny a jílu. Její podstatou je husté či řídké laťování, jinak též šupinové nebo korunové krytí. Nejčastěji je k dostání v přírodní režné neboli cihlové barvě.

Pálená taška patří mezi nejoblíbenější druhy střešní krytiny
Pálená taška patří mezi nejoblíbenější druhy střešní krytiny

Vhodná je pro novostavby rodinných domů, ale i pro zrekonstruované střechy starších domů, dá se velmi dobře tvarovat. Používá se pro střechy s minimálním sklonem 22° a výše, její životnost je minimálně 50 roků. Její nevýhodou je cenová relace, která se pohybuje od 300 Kč/m² a její zatížení pro střešní konstrukce je vysoké.

Betonová střešní krytina

Betonová střešní krytina je vyrobena z písku, vody, cementu a pigmentů oxidu železa. Tato krytina je extrémně pevná, tvarově stálá, mrazuvzdorná a je vyráběna ekologicky. Máme na výběr od hladké struktury až po hrubou strukturu. K dostání je široká paleta barev od červené, přes hnědou, až po černé provedení. Je vhodná pro rodinné domy i pro rekonstruované střechy starších domů s minimálním sklonem 22° a výše. Životnost je minimálně 50 roků. Její nevýhodou je vysoké zatížení střešní konstrukce. Její cenová relace se pohybuje od 200 Kč/m².

Azbestovým střechám již pomalu odzvání
Azbestovým střechám již pomalu odzvání

Vláknocementová krytina

Je více známá pod názvem eternit. Jde o materiál, který se pokládá na střechy v různých rozměrech a tvarech už od počátku 20. století. Eternitem byla nahrazována původní střešní krytina převážně ze štípaných šindelů. Tento druh krytiny se užívá dodnes a jeho složka z azbestu (karcinogenní látka) byla počátkem 90. let minulého století nahrazena směsí vláken z buničiny a umělých vláken, které jsou zdravotně nezávadné. Je vhodným typem pro nové i rekonstruované střechy. Její výhodou je snadná údržba, rychlá pokládka a nehořlavost. Je vhodnou variantou pro střechy s minimálním sklonem 15° a výše, životnost je minimálně 15 roků a zatížení je střední. Cenová relace této krytiny se pohybuje od 200 Kč/m².

Hliníková střešní krytina

Staré chalupy mají radši klasickou střešní krytinu, která nehyzdí celkový vzhled
Staré chalupy mají radši klasickou střešní krytinu, která nehyzdí celkový vzhled

Tento druh střešní krytiny je vyroben ze slitiny hliníku neboli aluminia s přidáním hořčíku a manganu. Je velmi pevná a odolná vůči povětrnostním vlivům a korozi. Pokud si vybereme úpravu v reliéfu, snížíme tím hlučnost při dešti. Máme na výběr od černé, přes antracitovou, až po červené provedení. Je vhodná pro novostavby rodinných domů, stavby občanské vybavenosti, ale i komerční objekty. Její výhodou je velmi malé zatížení střešní konstrukce. Je vhodným typem pro střechy s minimálním sklonem 7° a výše, s životností minimálně 50 roků. Její nevýhodou je malá ekologičnost a vyšší pořizovací cena, která se pohybuje od 230 Kč/m².

Hliníková taška je velmi oblíbená pro svou barevnost
Hliníková taška je velmi oblíbená pro svou barevnost

Asfaltový šindel

Asfaltový šindel je velmi populární střešní krytina, protože nevyžaduje složitou pokládku a je flexibilním zastřešovacím systémem, který odolává i zimním povětrnostním podmínkám. Šindel je vyroben z oxidovaného nebo modifikovaného asfaltu. S dobrým montážním návodem jej zvládne položit i šikovný domácí kutil. Výhodou asfaltového šindele je možné vrstvení krytiny, pokud se nám již nebude líbit jeho barva, jednoduše nové šindele přidáme na původní bez rizika zatečení a zdlouhavého odstraňovaní starých částí. Jeho předností je také lehkost, která nikterak nezatěžuje krovy. Je vhodný pro střechy s minimálním sklonem 18° a výše jak u novostaveb rodinných domů, tak pro zrekonstruované střechy starších domů. Jeho životnost je minimálně 15 roků a cenová relace se pohybuje od 200 Kč/m².

Asfaltové šindele se vlivem tepla a slunce více zpevňují
Asfaltové šindele se vlivem tepla a slunce více zpevňují

Bitumenová krytina

Bitumen je velmi ekologický materiál založený na patentovaném způsobu principu dvacetivrstvé laminace s vlákny orientovanými v podélném směru. Materiál je odolný vůči klimatickým změnám, je pružný, pevný a odolný proti pohybu. Jeho výhodou je nízká finanční náročnost i snadná manipulace a montáž. Je v dostání v různém provedení jako vlnitá střešní deska nebo jako šindel, který je vhodný i pro obloukové střechy. Další velkou výhodou je nízká hmotnost, která nezatěžuje střešní konstrukci. Tato krytina je vhodná pro střechy s minimálním sklonem 5° a výše. Její životnost je minimálně 20 roků. Cenová relace se pohybuje od 180 Kč/m².

Bitumenové šindele dokáží překvapit svou nápaditostí
Bitumenové šindele dokáží překvapit svou nápaditostí

Plechová krytina z ocele

Plech je vhodným druhem střešní krytiny pro moderní rodinné domy, hospodářské budovy i všeobecné užitkové objekty. Je v nabídce v hladkém provedení či s kamenným granulátem. Tento materiál je odolný proti povětrnostním vlivům, má dobré mechanické vlastnosti, je nehořlavý, odolný vůči UV záření a neporůstá mechem. Je k dostání v širokém barevném provedení. Jeho další výhodou je nízká hmotnost, která minimálně působí na zatížení střešní konstrukce a je vhodný pro střechy s minimálním sklonem 15° a výše. Jeho životnost je minimálně 35 roků a cenová relace se pohybuje od 200 Kč/m².

Plechová střecha potřebuje pravidelnou údržbu
Plechová střecha potřebuje pravidelnou údržbu

Dřevěné šindele

Tento druh pokrytí střechy je velmi ekologický, neboť je vyroben z obnovitelného materiálu. Dřevěné šindele jsou vyráběny ručním štípáním nebo řezáním smrkového, jedlového nebo modřínového dřeva, které se dále impregnuje. Stromy pro výrobu šindelů musejí být z pomalu rostoucích jedinců, s daleko posazenými přesleny, které se při štípání nikterak netočí a nemají snahu se zaštipovat. Dřevo pro výrobu šindelů se pečlivě vybírá a především se dbá na to, aby dřevěné vlákno nebylo nikde přerušeno. Tak je zaručena pevnost a trvanlivost šindele. Je to vhodný materiál pro střechy dřevěnic a památkových objektů s minimálním sklonem 35° a výše. Jeho oblíbenost roste u nízkoenergetických domů. Životnost dřevěných šindelů je minimálně 30 let. Pro prodloužení životnosti se doporučuje po 4-5 letech opakovat nátěr. Cenová relace se pohybuje okolo 680 Kč/m².

Rákosí

Jde o další velmi ekologický materiál, který se hodí pro historické objekty nebo skanzeny, ale i pro ekologické novostavby. Materiálem je přírodní rákos, který roste v Moldávii nebo Maďarsku. Jde o jednotlivé rákosové snopy – došky, které se pokládají na střechu s minimálním sklonem 45° a výše. Je to výborný izolant a brání prudkému střídání teplot, je vzdušný a prodyšný. Je jednoduchý na pokládku, a i při výměně poškozených míst je tato manipulace s ním velmi lehká a především levná. Pokud je dobře proveden, tak je jeho životnost minimálně 40 let. Cenová relace se pohybuje od 1200 Kč/m².

Střecha z rákosu je zajímavá, ale finančně náročná
Střecha z rákosu je zajímavá, ale finančně náročná

Druh materiálu střešní krytiny je zcela na naší volbě. Měli bychom zohlednit i další důležité aspekty při výběru. Jedním z nich je systém pokládky střešní krytiny, zda si ji necháme položit odbornou firmou, za kterou si připlatíme, nebo zda budeme pokládat svépomocí, u čehož se dají výrazně ušetřit finanční prostředky, ale je to náročné na náš čas. Problém může nastat i se zvoleným druhem dopravy. Renomovaní výrobci už automaticky nabízejí odvoz zdarma a neúčtují si ani za ponechané palety nebo barevnou variabilitu. Pro někoho může být podstatný i doplňkový sortiment od konkrétního výrobce, jako jsou prostupové tašky na antény nebo izolace či ekologičnost materiálu.

Roubenky snesou i bitumenovou střechu, pokud není volena v příliš barevné variaci
Roubenky snesou i bitumenovou střechu, pokud není volena v příliš barevné variaci

Publikováno: 12.8.2019, Autor: Šárka Miškovská (text a foto), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce