reklama

Výběr vhodné podlahy do kuchyně nám zpříjemní vaření a usnadní úklid

Podlaha v kuchyni je bezpochyby nejvíce zatíženým místem v domácnosti. Má vysoké nároky na odolnost i údržbu. Rozlitá voda, rajčatová omáčka, rozbité sklenice, drobky a různé slupky od ovoce či zeleniny zanechají své stopy. Veškerý takový nepořádek je potřeba ihned uklidit. Který materiál je tedy vhodné použít pro podlahu v kuchyni?

Výběr vhodné podlahy do kuchyně nám zpříjemní vaření a usnadní úklid

Jaké materiály máme na výběr pro podlahu v kuchyni?

Důležitá kritéria pro výběr vhodné podlahy do kuchyně jsou odolnost vůči vodě, mechanickému poškození a také by neměla být kluzká. Určitě není vhodný koberec, údržba by byla velmi náročná a nepraktická. Rozlitou vodu, drobky nebo úlomky skla z něj nedostanete snadno, vysávat je potřeba takový koberec minimálně každý den a také pravidelně tepovat. Velmi rychle by nás to přestalo bavit a koberec by se i při pravidelné údržbě určitě brzo zničil. Na výběr máme naštěstí spousty jiných zajímavých a odolných materiálů.

Povrchově upravenou dřevěnou podlahu můžeme zvolit i do kuchyně
Povrchově upravenou dřevěnou podlahu můžeme zvolit i do kuchyně

Dřevěná podlaha do kuchyně

Dřevo je stále velmi oblíbený materiál. Je příjemný, teplý, neklouže a dodává prostoru útulnost. S kvalitní povrchovou úpravou, například voskem nebo olejem, se nemusíte bát ani nasákavosti vodou. V dnešní době už zvládnete upravit dřevěnou podlahu tak, aby byla odolná vůči vodě i skvrnám, a mohla vám sloužit dlouho. Její údržba a úklid jdou také snadno a rychle. Různé drobky upadlé na zem snadno zametete. Pokud vám spadne sklenička, tak se nemusí hned rozbít, povrch je částečně měkký. Pokud se časem i tak opotřebuje, nebo ponese stopy skvrn a změny barvy, můžete ji snadno přebrousit. Nezapomeňte také na novou povrchovou úpravu pro větší odolnost.

Laminátová podlaha v kuchyni

Další vkusnou a praktickou volbou je laminátová podlaha. Působí stejně jako dřevěná, je teplá a měkká, tím pádem velmi příjemná pro chůzi. Upadlá sklenička se také hned nerozbije. Levnější a méně kvalitní typy nejsou do kuchyně z praktického hlediska příliš vhodné. Má problémy s vodou, rychle se zničí a také nůž nebo těžší hrnec můžou zanechat snadno šrámy. Pokud ale zvolíte kvalitnější i když dražší variantu, poslouží vám velmi dobře a dlouho, stejně jako dřevěná podlaha. Pokládka je snadná a rychlá a zároveň vnesete do prostoru pocit tepla a přírody. V případě poškození velmi jednoduše vyměníte jenom poničenou část podlahy. Pořiďte si proto o pár metrů víc a odložte pro případné opravy.

Kvalitní laminátová podlaha je příjemná a do kuchyně i praktická
Kvalitní laminátová podlaha je příjemná a do kuchyně i praktická

Přírodní linoleum a korek

Léta prověřený přírodní materiál je klasické známé linoleum. Vyrábí se z lněného oleje, přírodní pryskyřice, vápencového prášku, korkové a dřevěné moučky a barevného pigmentu. Je také příjemné pro chůzi, s teplým povrchem a navíc má skvělé izolační vlastnosti. Vzhledem k tomu, že je většinou z jednoho celistvého kusu, nehrozí zatékání vody pod podlahu. Vyznačuje se skvělou pevností a trvanlivostí. Snadno se udržuje, vodu můžete jednoduše setřít, snadno podlahu zametete nebo vysajete. Vyznačuje se antistatickou a antibakteriální úpravou, je proto velmi vhodná i pro alergiky. Díky svému složení a výrobnímu procesu, kdy se přidává barevná pigmentace, můžeme na trhu vybírat ze široké škály vzorů a barev, a tím podlahu designově přizpůsobit osobitým představám.

Korek je také zajímavý přírodní materiál. Korková podlaha je lehká a příjemná a nemusíte se bát ani použití v kuchyni. Díky speciální úpravě je také dobře odolná proti vlhkosti a poškrábání. S vhodnou péčí vydrží opravdu dlouho a můžete ji také s klidem zvolit i v případě, že máte doma alergika.

Laminátová i korková podlaha působí útulně a přírodně
Laminátová i korková podlaha působí útulně a přírodně

Umělá podlaha z polyvinylchloridu

Polyvinylchlorid, neboli PVC, je hodně využívaný umělý materiál pro podlahy. Jedná se o třetí nejpoužívanější materiál na světě. Často se mylně zaměňuje právě s linoleem. Na rozdíl od „lina“, které je převážně z přírodních materiálů, je PVC čistě umělý a víc měkčený – dodává se v rolích. Hlavní výhody jsou široké možnosti dekorů a vzorů, které můžete vzájemně kombinovat. Vinyl je možné podle typu výrobního procesu upravovat a nabídnout velmi odolnou kvalitu vhodnou právě pro podlahu v kuchyni. Vysoká kvalita je navíc dostupná za příznivé ceny. Na výběr není jen různorodost dekorů, ale také různá šíře v dodávané roli, čímž se zamezuje zbytečný odpad a lépe se plánuje nákup. Vinyl je vhodný i pro podlahové topení, čím se můžou zvýšit už tak příjemné tepelné vlastnosti tohoto materiálu.

Podlahové PVC krytiny jsou homogenní nebo heterogenní. Homogenní mají po celé tloušťce stejné složení. Heterogenní se skládají z různých vrstev – podkladové, nosní a nášlapné. Heterogenní je finančně nákladnější, na oplátku se vyznačuje vyšší kvalitou a odolností proti opotřebení. Vydrží vám tedy déle a investice, hlavně pro kuchyně, se rozhodně vyplatí.

PVC podlahy díky nabízí širokou škálu barev, vzorů i povrchové úpravy
PVC podlahy díky nabízí širokou škálu barev, vzorů i povrchové úpravy

Klasická keramická dlažba

Běžnou volbou pro kuchyně je položení klasické dlažby. Zdá se to jako nejlepší volba, ale opak může být pravdou. Dlažba se vyznačuje velkou tvrdostí a chladností. Snadno se sice udržuje a vytírá, ale spáry už tak odolné být nemusí. Volte tedy hodně kvalitní spárovačku a také raději tmavší odstín. Bílé spáry se velmi rychle ušpiní a podlaha tak bude brzo méně pohledná. Také pád skleničky nebo talíře na takovou podlahu bývá většinou fatální. Pokud chodíte doma rádi naboso, nemusí být keramická podlaha pro vás příjemná. V létě může být příjemně chladivá, v zimě právě naopak. Tuto volbu dobře zvažte, a případně přidejte podlahové topení. Na druhou stranu vhodně zvolený typ a vyšší kvalita dlaždic vám zaručí dlouhodobou a odolnou podlahu a široký výběr vzorů a barev. Můžete kombinovat tvary a velikosti, a podlahu tak povýšit na malé umělecké dílo.

Keramická dlažba má v kuchyni své stálé místo
Keramická dlažba má v kuchyni své stálé místo

Anhydritová litá podlaha

Zajímavou možností na trhu jsou hlazené lité podlahy. Jedná se o stěrkový materiál jednoduše vylitý na zvolenou podlahu, následně uhlazený, který je potřeba nechat ještě celkově zaschnout. Kdysi se lité podlahy využívaly čistě pro průmyslové a komerční prostory, případně garáže a sklepy. Tedy tam, kde byla nutně na prvním místě odolnost a nenáročnost. Využívali se převážně betonové lité stěrky. Nové technologie přinášejí i nové možnosti. Na trhu najdeme zajímavé a vysoce kvalitní lité podlahy vhodné i pro domácí obytné prostory. Vhodnou volbou pro kuchyni je litý materiál anhydrit. Je možné ho vylít i přímo na podlahové topení ihned po instalaci. Díky tomu, že se instaluje v tekuté formě, je možné takto opravit i starou poškozenou dlažbu bez nutnosti stržení původních dlaždic. Stačí podlahu zbavit uvolněných částí a novou podlahu na ní jednoduše vylít, uhladit a nechat uschnout. Tento typ podlahy ale raději vždy svěřte profesionálům.

Podlahové topení je vhodné pod laminát, linoleum, pvc nebo litou podlahu
Podlahové topení je vhodné pod laminát, linoleum, pvc nebo litou podlahu

Publikováno: 8.8.2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce