reklama

Renovace balkonového zábradlí

Ani balkonové zábradlí nevydrží věčnost a všechno. Jednoho krásného dne zjistíme, že už to není, co bývalo, a rozhodneme se renovovat. A hned vyvstane otázka - opravíme staré nebo uděláme kompletní výměnu? A co použití materiálu - kov nebo dřevo nebo ještě něco jiného? Chtělo by to trochu se porozhlédnout, jaké trendy teď frčí.

Renovace balkonového zábradlí

Opravy a renovace balkonového zábradlí

Naše původní zábradlí už dávno není, co bývalo. Loupe se barva, dřevo praská a kroutí se, kovové mříže jsou prožrané korozí. No prostě, žádnou parádu už nedělá. Chtělo by to s ním něco udělat. Ale co? Opravit, natřít a nebo rovnou totálně vyměnit za něco modernějšího? Než se pustíme do samotné renovace balkonového zábradlí, povíme si něco o použití materiálů a jaké typy jsou vůbec dnes v módě.

Krásné soustružené zábradlí ze dřeva dodá na eleganci
Krásné soustružené zábradlí ze dřeva dodá na eleganci

Dřevo je materiál, se kterým se dá dělat mnoho, je to krásná klasika, která lahodí oku. Dřevěné sloupky a zábradlí dodávají na eleganci, pokud chceme soukromí, použijeme dřevěné desky. Jenže dřevo také nejrychleji podléhá zubu času. Působí na něj povětrnostní vlivy i přesto, že jej poctivě impregnujeme, natíráme a lakujeme. Chceme-li u balkonového zábradlí dřevo, musíme se smířit s tím, že každoroční opravy budou nezbytné. Nepočítáme jen další nátěry, ale také občasnou výměnu trouchnivějících částí.

Dřevěné balkonové zábradlí snese jakoukoliv barvu na dřevo
Dřevěné balkonové zábradlí snese jakoukoliv barvu na dřevo

Kov, zejména ocel nebo hliník, jsou pro balkonové zábradlí velké plus. Jeho stálost oproti dřevu je značná, ale ani kov není nesmrtelný. Koroze, kterou způsobuje vlhko, rozežírá nejprve spoje zábradlí a to zejména v místech, která na první pohled nevidíme. Pokud pak dojde k totální korozi větší části, může se nám takové zábradlí stát i životu nebezpečné. Narušený spoj se může ulomit a pokud se o něj v tu chvíli někdo opře, může dojít nejen k pádu poškozené části, ale i k zranění nebo pádu člověka.

Kovová balkonová zábradlí jsou vhodná do moderních staveb
Kovová balkonová zábradlí jsou vhodná do moderních staveb

Velkou šanci nabízí zábradlí z hliníku, který je dostatečně pevný a také na něj povětrnostní vlivy nepůsobí, takže nekoroduje. Stejně tak je velmi praktické zábradlí litinové, které má jedinou nevýhodu ve větší váze. Velké masivní balkony pak mohou disponovat i zábradlím z kamene, nejčastěji z mramoru nebo pískovce. Dobrou náhražkou jsou podstatně lehčí a levnější sety zábradlí z plastu, které napodobují kámen či dřevo.

Mramorové zábradlí je nejen krásné, ale i trvanlivé
Mramorové zábradlí je nejen krásné, ale i trvanlivé

Čím začít při renovaci?

Po důkladné prohlídce jsme usoudili, že balkonové zábradlí bude potřeba opravit. Máme dvě možnosti - buď se do takové práce pustíme sami a nebo si najmeme odbornou firmu, která obstará vše za nás. Naše práce bude zaručena nižší cenou, práce firmy pak zajistí vysokou kvalitu a záruku.

Kovové zábradlí je nutné ochránit před korozí nátěrem
Kovové zábradlí je nutné ochránit před korozí nátěrem

Malá oprava spočívá zejména v novém nátěru, případně ve výměně poškozených částí. Začneme novým nátěrem. Původní oprýskaný musíme odstranit. Použijeme kovový kartáč, smirkový papír a odmašťovač. Kovovým kartáčem seškrábeme odchlíplou barvu a celé zábradlí očistíme. Smirkovým papírem dřevo osmirkujeme nejlépe až na čisté dřevo, kov lehce obrousíme a poté důkladně odmastíme. Použijeme odpovídající barvu buď na dřevo nebo na kov. Lze natírat i hliníkové nebo slitinové zábradlí, zde použijeme barvy na neželezné kovy. Nejprve uděláme testovací nátěr, zda barva dostatečně kryje a zda se netvoří skvrny. Poté celou opravovanou plochu zábradlí důkladně natřeme. Aplikujeme minimálně dvě vrstvy, které zajistí lepší krytí. Důkladné proschnutí barvy je nutností.

Dřevo na zábradlí by bez důkladného nátěru nepřežilo ani zimu
Dřevo na zábradlí by bez důkladného nátěru nepřežilo ani zimu

Předpokládáme-li větší zásah do konstrukce zábradlí, budeme vyměňovat buď jednotlivé poškozené části nebo celé zábradlí. Nejprve si vybereme, z čeho budeme nové zábradlí zhotovovat. Materiál bychom měli přizpůsobit celkovému vzhledu domu, aby výsledný efekt nepůsobil komicky. Ke starému selskému stavení jistě nebudeme dávat moderní kovové zábradlí a v bytovém domě nebudeme trvat na vyřezávaných dřevěných sloupcích, když okolo mají kovovou konstrukci a pevné výplně.

Výměna dřevěných částí je nutná v případě velkého poškození dřeva
Výměna dřevěných částí je nutná v případě velkého poškození dřeva

Jedná-li se o dřevěné sloupky, bude potřeba si opatřit nové buď nákupem v hobby marketech nebo přímo u truhláře, který sloupky a zábradlí i povrchově ošetří. Dosloužilé části pak odstraníme a nahradíme novými za použité vrutů do dřeva. Celkovou rekonstrukci zábradlí však raději přenecháme odborné firmě, která se na takové opravy a výměny balkonových zábradlí specializuje. Kovové zábradlí je možné odříznout a přivařit nové komponenty pomocí svářecí techniky.

Kovové části zábradlí se dají svařit
Kovové části zábradlí se dají svařit

Velký zřetel musíme dbát na bezpečné ukotvení balkonového zábradlí. Co nám bude platné, že jsme dokonale natřeli všechny části, když samotné kotvení je v havarijním stavu? Jakmile se tedy pustíme do renovace zábradlí, nesmíme kotvení opomenout. Zkontrolujeme proto všechny jistící části v podlaze a na bocích domu. Každý podezřelý šroub nebo jiný kotvící prvek raději vyměníme.

Litinové zábradlí se dá sehnat jako hotový výrobek
Litinové zábradlí se dá sehnat jako hotový výrobek

Balkon není jen místem našeho relaxu, ale také místo, které je mnohdy příliš vysoko od země. Jeho zábradlí v bezvadném stavu je zárukou našeho klidu a bezpečí. Nikdy bychom neměli spoléhat na to, že "to je ještě dobré". Jednoho krásného dne totiž může zábradlí zmizet v propadlišti dějin a s ním může dojít i k fatálnímu problému. Myslete proto na renovaci a opravu balkonového zábradlí dříve, než se něco stane.

Publikováno: 1.8.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce