reklama

Vytvořte si z balkónu chladnou oázu pomocí vhodného zastínění

Léto je v plném proudu a venku tak trávíme většinu času. Les, zahrada, parky, hřiště, terasy, balkóny. Balkóny? Počkat, a neupeču se tam? Když teploty stoupnou opravdu vysoko a balkón je ještě orientovaný na jižní stranu, určitě takové posezení nebude příjemné. Zastíněním balkónu se dá absolutní teplota snížit až o 20 °C. Další nespornou výhodou bude snížení teploty uvnitř bytu. Typů zastínění je mnoho a ty nejpoužívanější z nich si představíme.

Zpříjemněte si letní posezení na balkóně. Pořiďte si zastínění na balkón a snižte tak teplo nejen na balkóně, ale i v u vás doma.
Vytvořte si z balkónu chladnou oázu pomocí vhodného zastínění

Zastínění balkónu pomocí slunečníku

Nejjednodušším způsobem jak vytvořit stín na balkónu je pomocí slunečníku. Sehnat se dají slunečníky čtvercové, obdélníkové, nebo půlkruhové. Všechny tyto typy nám půjdou dobře umístit ke stěně domu tak, aby zabíraly co nejméně místa, a přitom poskytovaly maximum stínu. Slunečník vybírejte kvalitní – stabilní s kvalitním potahem. Vydrží vám déle než jednu sezónu. Dobrou stabilitu zajistí kvalitní ukotvení do mobilního stojanu na podlaze balkónu.

Rychlé a jednoduché zastínění balkónu poskytne slunečník
Rychlé a jednoduché zastínění balkónu poskytne slunečník

Markýzy

Balkónové markýzy výborně stíní a jsou navrženy speciálně pro zakrytí menších ploch balkónů, lodžií či menších teras. Pomocí plynulé regulace, vysunutí a sklopení markýzy si sami určujete, kolik slunečních paprsků pronikne až k vám na balkón. Markýzu můžete ovládat manuálně, pohodlnějším řešením je však ovládání elektronickým systémem s čidly, reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky. Nemusíte se tak o nic starat. Pokud ovládáte markýzu ručně, pamatujte na to, když hodně prší nebo fouká vítr, měli byste střechu stáhnout, aby se zbytečně neopotřebovávala. Markýzy stejně jako slunečníky dost tepla propustí, ale je to varianta, která nejenže balkón zakryje, ale zvenku i dobře vypadá.

Markýza zastíní celý balkón
Markýza zastíní celý balkón

Balkónové rolety

Velmi častým řešením, jak lze zatemnit balkón, jsou rolety. Můžete volit vnitřní nebo vnější rolety, otázkou je, jestli je u vás vůbec technicky možné balkónové rolety instalovat. Vnější rolety jsou efektivnější, udrží za okny balkónu nejen světlo, ale hlavně teplo. Zasklené balkóny navíc chrání před přehříváním prostoru, který přímo navazuje na obytnou část. Oproti tomu vnitřní balkónové rolety zadrží jen světlo, ale teplo na balkón bohužel částečně pouštějí.

Balkonové rolety slunce nepropustí
Balkonové rolety slunce nepropustí

Zastíněním balkónu nic nezkazíte. I květiny na balkóně si rády odpočinou od ostrých slunečních paprsků

K zakrytí balkónu před sluncem a teplem se často používají také balkónové žaluzie. Žaluzie na balkón mohou být opět vnitřní nebo vnější. Obecně platí, že vnější udrží za oknem i teplo, vnitřní už tolik ne. U vnitřních žaluzií, ale bývá snadnější montáž, vnější žaluzie někdy namontovat ani nejde. Každopádně máte na výběr široké spektrum nejrůznějších žaluzií.

Balkónové žaluzie můžete nainstalovat zevnitř nebo vně
Balkónové žaluzie můžete nainstalovat zevnitř nebo vně

Závěsy na balkón

K zakrytí balkónu můžete použít také jednoduché závěsy s tím, že zasklení necháte alespoň částečně pootevřené, aby mohl na balkón letní vánek. Je to zajímavá varianta, ale není tak účinná jako žaluzie nebo rolety. Jestliže si budete k zakrytí balkónu pořizovat závěsy, určitě si vyberte světlou barvu, která tolik nepřitahuje sluneční paprsky.

K zastínění balkónu poslouží i zatemňovací závěs či záclona
K zastínění balkónu poslouží i zatemňovací závěs či záclona

Odrazové fólie

Na zasklený balkón se může použít také odrazová fólie, která se lepí na sklo. Odráží sluneční záření, zabraňuje přehřívání interiéru, v zimě snižuje tepelné ztráty a také chrání sklo proti rozbití. Nahradit tak lze rolety nebo žaluzie. Na výběr máte z široké nabídky nejrůznějších barev a designů odrazových fólií.

Odrazové fólie slunce do našich bytů nepustí
Odrazové fólie slunce do našich bytů nepustí

Máte-li balkón s kovovým tyčovým zábradlím, stojí za to si pořídit balkonovou zástěnu. Je zde hned několik možností:

Textilní – z polyesteru s úpravou povrchu, aby odpuzoval vodu, či z materiálu PEVA – plastu, který odolá i mrazu. Textilní zástěny jsou dnes k dostání v mnoha provedeních a mohou se stát elegantním doplňkem vašeho balkónu.

Rohože – k dostání jsou z rákosu nebo bambusu a balkónu dodají přírodní vzhled.

Stínící sítě – jsou vyrobeny z polypropylenu nebo polyethylenu a nabízí různou hustotu tkaniny a tím i míru propustnosti světla.

Publikováno: 31.7.2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce