reklama

Zasklením lodžie získáme další prostory třeba pro zimní zahradu

Zasklení lodžie nebo balkonu je efektivní způsob, jak snížit tepelné ztráty a dát sbohem výfukovým plynům z ulice. Podle typu se systémy dělí na rámové nebo bezrámové. Jaký typ je vhodnější pro nás? Co bychom měli zajistit, než se do zasklení lodžie pustíme?

Zasklení lodžie a balkonu je šikovné řešení, jak zvětšit celoročně obytnou plochu. Poradíme vám, jak na výběr dodavatele, úřední náležitosti i údržbu.
Zasklením lodžie získáme další prostory třeba pro zimní zahradu

Zasklení lodžie a výběr dodavatele

Zasklení lodžie nebo balkonu není akce, kterou bychom prováděli na pět let. Jde o důmyslné a velmi dobré řešení, které nám v případě vyhovující kvality komponent může sloužit celý život.

Zásadou pro dlouhou životnost jsou masivní materiály. Výlisky z oceli musí být nerezové nebo opatřené nezávadnou vypalovací barvou, která ladí s barevným provedením lodžie. Plasty jsou běžně opatřovány v rámci výroby profilů UV stabilizátory, které brání ztrátě vybarvení a postupné destrukci vazeb v materiálu z důvodu poškození UV zářením.

Základem výběru dodavatele je oslovit několik různých dodavatelů, od nichž si necháme vypracovat cenové nabídky. Nejen cena, ale i technické parametry nám dají informaci, v jaké kvalitativní úrovni se dodavatel nachází. Příliš vysoká cena nebo absence doplňků v ceně, jako je zednické dočištění, podobně jako u řešení dodavatele oken, je známkou, že firma nebude moc dobrou volbou.

Stejně tak neuzavíráme smlouvu se společnostmi, které mají nadmíru špatná hodnocení nebo používají materiály s podezřele nízkou tloušťkou. Hodnocení si můžeme pročíst na sociálních sítích a vizitkou dobré a odpovědné firmy je fakt, že se nebojí řešit problémy nespokojených zákazníků. Běžným jevem je, v rámci zadání objednávky a uzavření smlouvy, složit zálohu. Tato záloha činí až 70% z ceny celého provedení. V rámci bytových domů se řeší zasklení lodžií a balkonů v rámci zateplení objednávkou centrálního dodavatele, kde je provedeno výběrové řízení, z něhož vzejde vítězná společnost. Avšak výbor společenství vlastníků nemůže tlačit majitele, aby podepsal smlouvu s dodavatelem, který se mu z nějakého důvodu nezamlouvá.

Při orientaci lodžie na západ nezapomínáme ani na zastínění
Při orientaci lodžie na západ nezapomínáme ani na zastínění

Hlavní výhody zasklení lodžie nebo balkonu

  • Zasklením dosáhneme zvětšení užitné plochy, kterou můžeme používat celoročně.
  • Zasklení nás chrání před výfukovými plyny automobilů, prachem a má i pozitivní vliv na snížení hlučnosti v prostorách, které projdou touto procedurou.
  • Dochází ke zmenšení tepelných ztrát.
  • Zasklenou lodžii můžeme používat jako zimní zahradu.
Zasklený balkon poskytne další prostor
Zasklený balkon poskytne další prostor

Než začneme řešit zasklení

Na začátku všeho musíme posoudit stav celé lodžie nebo balkonu. Pokud stav není dobrý a projevují se zde některé nemoci starších staveb, jako je praskání omítky, plíseň nebo rezavé parapety, měli bychom začít uvažovat nad rekonstrukcí. Ta znamená kompletní obnovu prostoru, spojenou s obnovou dlažby, zateplením a klempířskými opravami, spočívajícími především ve výměně vadných parapetních plechů. K rekonstrukci přistupujeme až poté, co si ověříme, zda není zapotřebí stavební povolení.

Lodžie nebo balkon se zasklením se osvědčí jako zimní zahrada
Lodžie nebo balkon se zasklením se osvědčí jako zimní zahrada

Typy zasklení a jejich údržba

Jednodušším a levnějším typem je zasklení rámové. Jde o několikavrstvé sklo, umístěné do hliníkového rámu. Podle požadavků je posuvný systém řešen jako několik segmentů, jímž je možno nezávisle na sobě pohybovat. Posun je realizován formou masivních přídržných kolejnic, přičemž spodní má v sobě zároveň pro odtok dešťové vody. Plynulé odvětrávání řeší průduchy mezi okenními rámy a kolejnicemi.

Bezrámový systém je určen především pro velmi moderní novostavby. Jde o vzhledově čistý prvek domácnosti. Žádné rámy zde nebrání průchodu světla do lodžie nebo balkonu. Skla jsou zde vsazena do profilů z termoplastického materiálu.

Při montáži jsou nejprve upevněny kolejnice a následně do nich vsazeny okna. Jako poslední přichází upevnění koncových dorazových lišt, aby nedocházelo k nárazu okna do zdi.

Nezapomínáme pravidelně větrat
Nezapomínáme pravidelně větrat

Nutné větrání

Po montáži zasklení myslíme na pravidelné větrání, které provádíme za účelem odvodu případné vlhkosti. Pokud na pravidelné větrání zapomeneme, je zde vysoké riziko vzniku plísní na zdivu a rámech, což znamená nutnost jejího odstranění.

Publikováno: 29.7.2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce