reklama

Posviťme si na renovaci podlahy z masivu

Dřevěná podlaha si drží i v dnešní době výsadní postavení mezi podlahovými krytinami. Přitahuje nás na ní přirozený vzhled, originální kresba dřeva, a v neposlední řade spojení s přírodou. Královnou mezi dřevěnými podlahami je podlaha z masivu.

Posviťme si na renovaci podlahy z masivu

Často je jako masivní podlaha označené i dřevo vytvořené z lepených vrstev. Taková podlaha má několik nevýhod a to předně mnohem nižší životnost. Vrchní vrstva, která určuje vzhled je často velmi tenká a dovolí nám jenom málo přebroušení. Naproti tomu podlaha z poctivého masivu může vydržet i několik generací. Masivní podlaha je totiž tvořená z jednoho kusu. Má tím vyšší pevnost, stálost a dovolí nám i častější rekonstrukci v podobě přebroušení vrchní vrstvy. Při broušení přijdeme vždy o pár milimetrů z tloušťky podlahy.

Podlaha z masivu vdechne každé místnosti více života
Podlaha z masivu vdechne každé místnosti více života

Kam se masivní podlaha hodí

Další z výhod masivní podlahy je, že potřebuje podobné podmínky jako člověk, to je teplota kolem dvaceti stupňů a stupeň vlhkosti kolem padesáti procent. Pro výběr vhodného typu podlahy vždy berte v úvahu prostředí a jeho podmínky. Při vyšší vlhkosti by mohlo docházet k zvýšené absorpci dřeva, co vede k postupnému rozkladu, tvorbě plísní a dalším nepříjemným projevem. Při výrazně nižší vlhkosti naopak dochází k vysychání a tím praskání dřeva. Zbytečně bychom tak museli často podlahu opravovat nebo přímo měnit.

Pokud o masiv správně pečujeme, vydrží opravdu dlouho. Kvalitně položenou podlahu stačí zrenovovat jednou nebo dvakrát za život, kdy jenom přebrousíme běžné opotřebení.

Broušení podlahy usnadní a urychlí pojízdný brousící stroj
Broušení podlahy usnadní a urychlí pojízdný brousící stroj

Rekonstrukce masivní podlahy

Jako první je potřeba celou podlahu zkontrolovat a zjistit rozsah a závažnost poškození podlahy. Podle toho si můžete rozhodnout, zda se do opravy pustíte sami nebo zvolíte profesionální firmu či truhláře.

Renovace bez zásahu do nosné části

Při renovaci bez zásahu do nosné části řešíte jenom samotný masiv. Při mírném poškození a opotřebení vrchní nášlapné části podlahy, postačí podlahu přebrousit. Jako první je potřebné sundat obvodové lišty, prahy, odstranit případné hřebíky a jiné kovové části. Pokud najdete uvolněné nebo poškozené části, tyto upevněte a podle potřeby opravte. Poté můžete přejít k celoplošnému přebroušení.

Pro broušení využijete kotoučovou brusku. Pokud je plocha místnosti menší, postačí i menší ruční bruska. Počítejte ale z vyšší spotřebou brusných papírů a větší námahou při práci. Pro větší plochu nebo pokud si chcete práci usnadnit a urychlit, zvolte přímo brusné stroje, určené pro broušení podlah. Nemusíte je přímo kupovat, lze si je zapůjčit, stejně tak i dostatek brusného materiálu.

Broušení je vhodné ve dvou vrstvách. Nejdříve drsnějším brusivem, kterým podlahu vyrovnáte a poté jemnějším, kterým ji vyhladíte. Jemné broušení je na místě až po zacelení trhlin a spár.

Oprava trhlin a spár v podlaze

Trhliny, mezery a různé spáry zacelíte tmelem na dřevo. Zvolte brusitelný tmel a smíchejte ho s jemným prachem z broušení. Tak dosáhnete stejného odstínu jako je samotná podlaha. Poté už můžete přejít k finální úpravě povrchu lakem nebo olejem.

Tmelení spár a trhlin v podlaze provádíme před posledním broušením
Tmelení spár a trhlin v podlaze provádíme před posledním broušením

Lakovat nebo olejovat?

Lakovaná podlaha má vysokou odolnost proti oděru, snadno se čistí a udržuje. Můžete si zvolit také výsledný odlesk a to matný, polomatný nebo lesklý. Nevýhodou je, že při další renovaci je nutné přebrousit a přelakovat opětovně celou podlahu.

Dřevěná podlaha napuštěná olejem působí přirozeným a přírodním dojmem. Olej umí zvýraznit kresbu dřeva a zintenzivnit jeho barvu. Navíc působí příjemně i při chůzi. Další výhodou je, že jsou možné provádět lokální zásahy a opravy, bez nutnosti renovovat celou plochu. Jednoduše opravíte jenom poškozenou část, ošetříte stejným olejem a podlaha bude opět jednotná. Nevýhodou je nižší odolnost vůči škrábancům.

Renovace se zásahem do nosné části

Pokud je nutné opravit i nosnou část, tedy základní vrstvu pod podlahou, podlahu musíme odstranit. Jako první i tady odstraníme obvodové lišty, prahy, hřebíky a další kovové části a celou podlahu strhneme. Podklad vyčistíme, vyrovnáme a vyrobíme nové podkladové rošty. Poté už následuje důkladná renovace podlahové krytiny, opětovné položení podlahy, broušení, tmelení a následné lakování nebo ošetření olejem.

Pokud je nutné renovovat podklad, musí se celá podlaha vytrhat
Pokud je nutné renovovat podklad, musí se celá podlaha vytrhat

Jak o masiv pečovat

Ať už jste právě položili novou podlahu nebo jste podlahu zrenovovali, pro zachování její krásy a dlouhé životnosti se k ní chovejte s láskou. Platí, že méně je více, proto to s vodou ani přípravky nepřehánějte. Podlahu vytírejte spíš vlhkým hadrem nebo řádně vyždímaným mopem.

Na trhu také najdete přístroje určené pro mokré čištění dřevěných podlah, které vám práci usnadní a k vaší podlaze jsou patřičně šetrné.

Při správné a šetrné péči stačí podlahu z masivu renovovat jednou za život
Při správné a šetrné péči stačí podlahu z masivu renovovat jednou za život

Publikováno: 19.6.2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce