reklama

Štukování zvládne i začátečník

Štukování při troše dobré vůle zvládneme i sami, aniž bychom museli využívat služeb specializované firmy. Stačí znát základní pravidla, nemít obě ruce levé, používat k tomu určené nářadí a koupit si tu správnou směs na štukování.

Štukování je metoda úpravy omítky při rekonstrukcích nebo v novostavbách. Je to jednoduché, takže nebudeme potřebovat odborníky.
Štukování zvládne i začátečník

Štukování je metoda úpravy omítky v novostavbách a při rekonstrukcích v interiérech a při úpravách zdí. Štuková omítka je směsí písku a vápna. Písek musí být velmi jemný. Do některých směsí se přidává i cement nebo sádra. Jeho směs se nanáší na napenetrované zdi. Po ztvrdnutí je velmi pevná, ale křehká. V minulosti se vytvářely i plastické ozdoby, reliéfy nebo štíty právě ze štuku a tyto plastiky zdobily kostely, zámky a bohaté měšťanské domy.

Štuková omítka může nahradit i bílý nátěr barvou
Štuková omítka může nahradit i bílý nátěr barvou

Příprava stěn

Štukování začíná přípravou místnosti. Ideální je vyklidit všechno, co by nám překáželo. To, co nelze odnést jinam, musíme alespoň pečlivě zakrýt. Následně se musí připravit samotné zdi. Musíme oškrábat starý štuk, odstranit tapety a malbu. Staré tapety jdu sundat jen velmi těžko, ale pomůžeme si, když je namočíme. Oškrábané zdi poté umyjeme a odmastíme. Jinak by se nový štuk nanášel nesnadno a mohl by opadat.

Všechny zdi, které budeme štukovat, je potřeba důkladně očistit
Všechny zdi, které budeme štukovat, je potřeba důkladně očistit

Penetrace

Na penetraci spousta lidí zapomíná. A přeci je důležitá. Napenetrované zdi necháme důkladně vsáknout a zaschnout. Nanesení penetrace na zeď před malováním má za účel sjednocení savosti, zpevnění a zvýšení přilnavosti povrchu. Barva nanesená na penetraci vypadá lépe a slouží déle.

Chystáte se malovat stěny? Buďte připraveni! Poradíme vám, na co si dát pozor i jak vybrat správnou barvu.

Štukování

Štuková směs se rozmíchá v nádobě podle přiloženého návodu ve správném poměru. Nákupem hotových směsí si ušetříme spoustu práce a námahy. Směs se nejlépe vymíchává do hladka pomocí míchacího nástavce na vrtačku. Začínáme nejprve na stropě stejně jako při malování. Malým natahovákem rozetřeme štuk po okrajích stropu a poté velkým natahovákem roztíráme štukovou směs po celé ploše stropu. Natahujeme tenkou vrstvu, protože jinak by nám štuk ze stropu spadl. Štuk se musí do stropu vtlačit a teprve poté uhlazovat do ztracena. Když štuk zavadne, můžeme natáhnout druhou vrstvu. Ta musí být rozetřená do hladka bez viditelných vyboulenin a prasklin. Jakmile začne štuk světlat, je připraven na rozmytí. Rozmýváme pomocí filcového hladítka. Zde je nutné věnovat rozmývání péči, abychom štuk zbytečně neodstranili a nemuseli ho natahovat znovu.

Štuk natahujeme velkým natahovákem, abychom docílili rovnoměrného rozetření směsi
Štuk natahujeme velkým natahovákem, abychom docílili rovnoměrného rozetření směsi

Štukování zdí je jednodušší, ale postup je naprosto stejný jako při štukování stropu. Odspodu od země natáhneme natahovákem dlouhý pás a vytahujeme ho co nejvýš. Takto postupujeme po celé zdi a po zaschnutí štuk rozmyjeme. Problematické mohou být rohy, kde musíme dbát na pečlivé vyplnění všech částí. Poté zaschlý štuk pouze ometeme jemným smetákem.

Pouštíte se do rekonstrukce? Inspirujte se kveativními úpravami stěn v našem dalším článku.

Strop se štukuje obtížně, je potřeba pracovat precizně
Strop se štukuje obtížně, je potřeba pracovat precizně

Jakmile je štuk natažený, rozmytý a dostatečně zaschlý, můžeme zdi natřít barvou, první nátěr může vypadat nerovnoměrný, mohou prosvítat světlá místa. až barva dostatečně zaschne, sjednotí se a světlá místa zmizí. Pokud štukujeme poprvé, je dobré si tuto metodu vyzkoušet nejprve na některé méně důležité zdi, kde si nacvičíme techniku natahování, hlazení a rozmývání. Je důležité si pamatovat, že hlazení štuku se musí provádět hned poté, co je štuk natažený, protože velmi rychle zasychá a další úpravy jsou viditelné a špatně se opravují.

Štukatéři vytvářejí ze štukových směsí velmi ceněné dekorace
Štukatéři vytvářejí ze štukových směsí velmi ceněné dekorace

Štukové omítky jsou jak pro vnější použití, tak pro vnitřní. V některých případech může nahrazovat i první nátěr vnitřních zdí. Lze je zakoupit v malém balení i 20 kg pytlích. Velmi kvalitní štuky a štukové omítky nabízí firma Knauf.

TIP:

Přečtěte si i náš další článek a osvojte si techniku štukování, díky kterému budou vaše zdi dokonale hladké.

Publikováno: 7.6.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce