reklama

Propojte obývací pokoj s exteriérem - Velkoformátové posuvné dveře si budete užívat

Propojit obývací pokoj s exteriérem širokými prosklenými dveřmi a užívat si bezprostředního kontaktu s okolní přírodou je přáním nejednoho majitele rodinného domu. V současnosti není problém si takový sen splnit. V porovnání s možnostmi před 10-20 roky jsou dnes velikosti prosklených ploch mnohem větší. Vděčíme za to novým materiálům, které ovlivnily vývoj konstrukcí a způsob otvírání těchto systémů.

Propojte obývací pokoj s exteriérem - Velkoformátové posuvné dveře si budete užívat

Výhody zdvižně posuvných dveří neboli HS portálu

Ještě nedávno používané balkonové dveře či novější varianta tzv. PSK dveří je v současné době častěji nahrazována zdvižně posuvnými dveřmi neboli HS portálem. Jeho relativně subtilní, a tudíž elegantní konstrukce, nabídne velkorysý průchozí prostor, jednoduché otvírání a možnost aretace v jakékoliv poloze odsunutého křídla. Komfort může zvýšit i bezbariérový přístup nebo dokonce ovládání dveří pomocí elektropohonu. Všechno má však dvě strany mince.

HS portály nabízí velkorysý průchozí prostor a jednoduché otevírání
HS portály nabízí velkorysý průchozí prostor a jednoduché otevírání

Velikost a design HS portálu

Pokud jste rozhodnuti, že HS portál opravdu chcete, a hodláte investovat do rekonstrukce a výměny stávajícího okenního systému, pak je potřeba se zamyslet nad dalšími hledisky. V prvé řadě promyslet velikost a design. Oba dva faktory by měly přihlížet k charakteru domu. Je pravda, že velikost posuvných elementů může být v současné době doslova extrémní, a nemusíte pomýšlet na hliník, který je cenově náročný. Rozumnou alternativou je kompozitní materiál RAU-FIPRO od firmy REHAU.

Je to materiál vyráběný na bázi PVC a skelných vláken, které mu propůjčují tolik potřebnou tvarovou stabilitu, tuhost a pevnost v ohybu. Tyto HS portály jsou nabízeny ve velkém množství designů (přes 400 možností) včetně žádaných antracitových a šedých odstínů. Stále populární jsou i v moderní architektuře dřevodekory, které propůjčují profilům až neuvěřitelně hodnověrný vzhled dřeva s výraznou povrchovou strukturou. Příkladem je nová ražba WOODEC, která je perfektní na pohled i na dotek, a díky životnosti, barevné stálosti a odolnosti vůči slunečnímu záření lze říci, že v mnohém předčí originální materiál (dřevo).

Kdo ovšem touží mít okenní systém s hliníkovým vzhledem, ale upřednostňuje plastový profil, může jej doplnit hlinkovými obložkami, které navenek působí zcela autenticky jako standardní hliníková konstrukce.

HS portály můžete vybírat v nepřeberném množství designových variant, od oblíbené antracitové barvy až po dřevodekory
HS portály můžete vybírat v nepřeberném množství designových variant, od oblíbené antracitové barvy až po dřevodekory

Přestože RAU-FIPRO (ve své již druhé generaci) umí v tomto ohledu neuvěřitelné rozměry (výška 2,7 m a šířka 10 m), je dobré zvážit velikost elementů i podle váhy. Výběr systému by měl respektovat snadnou obsluhu a jednoduchý odsun křídla, který by mělo bez větších problémů zvládnout i malé dítě. HS portál může být sice vybaven elektropohonem, který komfortně zvládne ovládání i hodně těžkých elementů (řádově stovky kg), ale při otevírání je samozřejmě pomalejší, což může být na obtíž.

Varianty posuvu HS portálů
Varianty posuvu HS portálů

U všech systémů REHAU budete spokojeni také s tepelněizolačními vlastnostmi a hlukovým útlumem, pokud je budete mít v hledáčku nezbytných požadavků. Díky vynikajícím hodnotám Uw mají HS portály REHAU i certifikaci pro použití u nízkoenergetických a pasivních domů.

Důležitou roli by měla hrát bezpečnost, protože zloději ve snaze proniknout do interiéru obvykle nerozbijí sklo, ale vypáčí rám. Systém z materiálu RAU-FIPRO splňuje bezpečnostní třídu RC2, respektive RC3 (záleží také na typu skla a kvalitě kování). Jestliže je vše výše uvedené jasné, stačí si dle velikosti vybrat některou z možných variant otvírání. Další informace včetně doporučených realizačních firem najdete také na www.rehau.cz

Publikováno: 3.6.2019, Autor: Rehau (text a foto) , Profil autora: Redakce