reklama

Víte, jaká okna zvolit do novostavby?

Okna jsou komplexní prvek, který se skládá z rámu a izolačního trojskla. Izolační sklo je však dominujícím materiálen – cca 80 % plochy okna tvoří sklo a proto je důležité do novostavby vybírejte obezřetně a nezapomeňte správně zvolit v návaznosti usazení domu vůči světovým stranám, následně pak celá okna hrají důležitou roli v energetické bilanci domu. Ideální jsou bezúdržbové rámy a trojskla nebo vícekomorová skla. Pro moderní vzhled a úsporu energie se potom hodí velkoformátová okna s chytrým zasklením v kombinaci s venkovním zastíněním. Izolační skla mohou pomoci s vytápěním zdarma v zimním období nebo s úpravou IZOS Protect blokují škodlivé UV záření. Nevyznáte se v nich? Přečtěte si náš článek, najdete v něm odpovědi, které vám pomohou s výběrem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chytrá izolační trojskla do novostavby

Okna do novostavby jsou obvykle velká. Je to pochopitelné, protože trendem v novostavbách jsou velké prosklené plochy, které prosvětlí interiér a propojí ho s okolní přírodou. Nicméně pro splnění současných energetických norem je nutné již do projektu zohlednit ztráty tepla velkými okny. Řešením je správný výběr všech navazujících komponent a bezchybné zabudování do stavby, které zajistí pohodlné bydlení s nízkými provozními náklady.

Jak vybrat okenní rámy

  • Používané profily splňují nejvyšší jakostní požadavky, jsou ekologické, odolné vůči působení světla a povětrnostním vlivům, odolné rázu a trvale stálé i za vyšších teplot.
  • Moderní technika uzamykacího mechanismu s hřibovitou hlavou a ocelové kování prakticky znemožňuje vypáčení vašich oken.
  • Sedm komor uvnitř rámového profilu zajišťuje maximální tepelnou izolaci až na úrovní pasivního domu.
  • EPDM těsnění u oken a dveří je z nejkvalitnějšího kaučuku. U jiného než EPDM těsnění po zhruba 7 letech klesá jeho těsnicí účinek na téměř 50 %.
  • Harmonická souhra s nejrůznějšími tvary a barevnými variacemi propůjčuje každému domovu nezaměnitelný ráz. Vybírat můžete z více jak 170 jednotónových barev, dřevěných dekorů a metalických AutomotiveFinish barev, které uspokojí jakékoliv nároky.
Pepa Libický se o výběru těch správných oken poradil s odborníkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pepa Libický se o výběru těch správných oken poradil s odborníkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tepelné mosty jsou neviditelným nepřítelem každé novostavby

Kromě samotných oken je nutné při budování energeticky úsporné novostavby dbát i na eliminaci všech tepelných mostů. Tyto skryté “neviditelné” ztráty tepla vznikají v místech konstrukčních spojů, rohů a prostupů. Již v projektové fázi je proto klíčové zohlednit všechny detaily a navrhnout optimální řešení, která zabrání únikům tepla.

Velkých skel se nemusíte bát 

I s velkými okny v novostavbě se dá dosáhnout tepelného komfortu po celý rok. Důležitý je však správný výběr izolačního skla s vhodným rámem a zastínění oken. Přidanou hodnotou velkých oken je to, že v zimě propustí do interiéru sluneční záření (při využití skla IZOS Energy+ je světelná propustnost LT 77 % – čím vyšší číslo, tím lepší) a přispívají tak k úspoře energie na vytápění zdarma (Izos Energy + má Ug 0,5, moderní dvojsklo má Ug 1,1–2× horší než trojsklo). V létě je ale nutné okna zastínit zvenčí, aby se zabránilo přehřívání interiéru. Výběr skel by se proto měl odvíjet i od toho, jak je dům situovaný.

Srovnání izolačních skel IZOS
i (Zdroj: HELUZ IZOS s. r.o.)
Srovnání izolačních skel IZOS (Zdroj: HELUZ IZOS s. r.o.)

Domluvte se předem s odborníky, zda byste měli svůj dům zahřívat, nebo ho naopak chránit před slunečními paprsky. V případě ochrany domu před slunečními paprsky by jistým řešením mohla být i protisluneční skla – nehodí se však všude. I s nimi totiž musí být uvnitř dostatek světla (LT a  66 % IZOS Shadow, ale nízký solární faktor SF 36 %, pro porovnání s IZOS Energy+ je SF 62 %) a zároveň ale musí mít i nějaké protisluneční parametry. To znamená, že v pokovení, které je na vnějším skle, je neviditelná bariéra, jež chrání toto izolační sklo před propouštěním tepelného záření do interiéru.

Velká okna nemusí být spojena se ztrátou soukromí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velká okna nemusí být spojena se ztrátou soukromí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

I s velkými okny můžete mít soukromí 

Velká okna v novostavbě nemusí nutně znamenat ztrátu soukromí. Pokud máte pocit ztráty soukromí, můžete si vybrat chytrá izolační skla s vysokou reflexí – odrážejí sluneční světlo a zabraňují tak zvědavým pohledům zvenčí do interiéru během dne. Nicméně večer, když se rozsvítí, se reflexe ztratí. Pocit soukromí vám pak pomůže dotvořit chytře navržená zahrada s hustou vegetací, která zabrání nežádoucím pohledům do oken, nebo venkovní žaluzie. Díky kombinaci vhodného rámu s chytrým izolačním zasklením si tak můžete užívat benefity velkých oken bez obav o ztrátu soukromí.

Zdroje informací: HELUZ IZOS s. r. o.

Publikováno: 7.6.2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová