reklama

Získejte dotaci na opravu domu po babičce, poradíme vám jak na to

Dotace na opravy domu po babičce jsou novým programem Nová zelená úsporám. Na dotaci dosáhnou vlastníci rodinných domů, bytů nebo rekreačních objektů, kteří mohou získat dotace až výše 1 milionu korun. Podmínkou pro čerpání této dotace z programu “Oprav dům po babičce” je přitom realizace optimálního zateplení. Chcete se dozvědět více? Máme pro vás praktické informace.

Dotace na opravy domu po babičce jsou i na okna  (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
Dotace na opravy domu po babičce jsou i na okna (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )

Dotace na opravy domu po babičce

Dotace na opravy domu po babičce Nová zelená úsporám odstartovala 26. 9. 2023. Jde o zálohovou dotaci (čili ji budete čerpat předem), o kterou mohou požádat jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, pracující studenti i rodiče na mateřské. O tuto dotaci mohou žádat jako fyzické osoby nepodnikající.

Opravte starší dům tak, aby byl energeticky úsporný
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
Opravte starší dům tak, aby byl energeticky úsporný (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )

Oprav dům po babičce 

Program Oprav dům po babičce je určen pro lidi, kteří mají pouze jednu nemovitost určenou k bydlení. Netýká se to přitom jenom domu po prarodičích. Prarodiče v něm nemusí dokonce ani bydlet. Program je vytvořen s myšlenkou pomoci především mladým rodinám, které se nastěhovaly do staršího obydlí. Abyste o dotaci mohli požádat, musí mít všichni členové domácnosti v dané nemovitosti trvalý pobyt a využívat ho k bydlení po dobu alespoň 10 let po dokončení projektu (to samozřejmě neplatí pro nezletilé, kteří se mezitím osamostatní). 

Schválená dotace je až do výše 1 milionu korun
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
Schválená dotace je až do výše 1 milionu korun (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )

Co za to získáte, pokud vám bude schválena žádost? 

Základní podpora v programu Oprav dům po babičce je přitom maximálně 50 % v případě přímých realizačních výdajů, ale maximálně 1 milion korun. Důležitou podmínkou pro získání této dotace je realizace optimálního kompletního zateplení. Ti, kteří kromě zateplení ve stejné žádosti požádají ještě o další úsporná opatření, dostanou kombinační bonus ve výši 10 000 korun za každou kombinaci. Otevře se jim rovněž i možnost požádat si o zvýhodněný úvěr u stavební spořitelny bez nutnosti zástavy nemovitosti.

Podmínky pro tyto úvěry se sice ještě upravují, ale budou dostupné již od roku 2024. Úrok by se přitom měl pohybovat mezi 3–4 %. Záležet ale bude na aktuálním úrokovém prostředí a nastavení jednotlivých spořitelen. Za každé nezaopatřené dítě potom domácnost může získat další bonus, a to až ve výši 50 000 korun. Bonus platí dokonce i na děti, které se narodí do roku 2030.

Víte, jak to funguje u oken?
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
Víte, jak to funguje u oken? (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )

Měli byste vědět, že zateplování je i o oknech 

A měli byste také vědět, že kvalitní zasklení oken dokáže snížit vytápění i potřebu klimatizace o desítky procent. Pokud tedy uvažujete, jak ještě za topení ušetřit, zvažte výměnu oken. I na ni se totiž dotace Oprav dům po babičce vztahuje. Špatně izolovaná okna ve starších domech představují zásadní problém, který způsobuje únik tepla a zbytečné plýtvání energiemi, za něž pak platíte nemalé peníze.

Parametry termoizolačních skel IZOS
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
Parametry termoizolačních skel IZOS (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )

Víte, že třeba i moderní kvalitní dvojsklo má dnes již 2× lepší izolační vlastnosti než běžně použitá okna v starších domech? V případě trojskel s vysokým důrazem na tepelněizolační schopnosti se pak dostáváme až na hodnoty, které jsou o řadu desítek procent úspornější. Výměna oken proto představuje velmi efektivní a poměrně jednoduché a finančně dostupné řešení.

Zateplování je i o oknech
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
Zateplování je i o oknech (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )

Pro zvýšení tepelněizolačních schopností není přitom nutné měnit celé okno, ale pokud je dosavadní rám funkční, je možné vyměnit pouze jejich zasklení. Navíc díky širokému sortimentu HELUZ IZOS, se dokonce nemusíte omezit pouze na jeden druh. Co to znamená? Tak třeba na jižní, východní, a případně také na západní stranu, je vhodné zasklení se solárním faktorem, které má vysokou propustnost tepelné energie ze slunečního záření. Na severní straně domu (kde sluníčko nesvítí) se potom můžete soustředit pro změnu na maximální tepelněizolační parametry zasklení. V případě, že jsou okna poblíž komunikace, můžete na ně použít i zasklení se zvýšenou akustickou izolací.

Tajemství trojskel IZOS
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )
Tajemství trojskel IZOS (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. )

A kde najdete ta nejlepší okna? Jedině HELUZ IZOS 

Společnost HELUZ IZOS vyrábí skla pro moderní stavby, a to taková, aby v nich byla radost nejen pracovat, ale i žít. Při výrobě oken kladou důraz na snižování energetické náročnosti budov. Nutno říct, že to nejsou žádní nováčci, mají za sebou již více než 30 let zkušeností. Svá okna vyrábí ve 3 výrobních závodech, které najdete v Žatci, Plzni a Sudoměřicích. Pochlubit se v nich mohou těmi nejmodernějšími výrobními linkami v České republice.

Kromě tuzemského trhu pak exportují své výrobky do Německa, Rakouska a také na Slovensko. V kombinaci s použitím kvalitních materiálů od renomovaných světových výrobců, dosahují výrobky IZOS vysoké kvality a jejich parametry splňují ty nejpřísnější evropské normy. A mimo to mají rovněž i ten nejkvalitnější velkoplošný potisk skla v České republice.

Zdroj informací: HELUZ IZOS s.r.o., Nová zelená úsporám 

Publikováno: 27.9.2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová