reklama

Víte, jaký způsob vytápění je pro vás ten nejlepší? Poradíme!

Vítejte v naší poradně, kde se zaměřujeme na různé možnosti vytápění a snažíme se poskytovat odborné rady a informace, abyste mohli rozhodnout, který způsob vytápění je pro vás ten nejvhodnější. Zeptali jsme se odborníka na slovo vzatého.

Způsob vytápění plánujte podle vašich potřeb, nechte si poradit odborníky
Způsob vytápění plánujte podle vašich potřeb, nechte si poradit odborníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Má ještě smysl pořizovat si kotel na tuhá paliva?

Zájem o tento typ kotlů stále přetrvává, a to zvláště v době narůstajících cen plynu. Ačkoliv již existuje mnoho jiných modernějších a ekologičtějších způsobů vytápění, jistě lze v určitých případech kotel na tuhá paliva doporučit. Dnešní kotle na tuhá paliva již využívají technologie pro menší ekologickou zátěž a jejich účinnost se přibližuje plynovým kotlům. Zdroj vytápění je však vždy třeba vybírat tak, aby odpovídal tepelně technickým vlastnostem domu a zapadl do celkové koncepce otopné soustavy.

Jakou životnost mají plynové kotle? Když slouží 10 let, je už potřeba uvažovat o novém?

U každého kotel vždy hodně závisí i na tom, jakým způsobem je servisován. Obecně však můžeme říci, že uvažovat o novém plynovém kotli má smysl, je-li v provozu déle než 15 let. Ač se může jevit, že stále dobře funguje, jeho provoz již většinou bývá neekonomický. Navíc se stává, že i servis je problematičtější, neboť s příchodem nových technologií a modelů se již na starší hůře shánějí náhradní díly.

Vytápění je klíčovým prvkem v každém domě či bytě, a rozhodnutí, jaký systém zvolit, může mít významný dopad na vaše pohodlí, účty za energie a dokonce i na životní prostředí. Existuje mnoho různých možností vytápění, od tradičního využívání tuhých paliv až po moderní technologie jako tepelná čerpadla či solární energie. Každý z těchto systémů má své výhody a nevýhody a vhodný výběr závisí na mnoha faktorech, jako je typ budovy, regionální klimatické podmínky, dostupnost paliv a samozřejmě i váš rozpočet.

Vytápění plynem je pohodlné
Vytápění plynem je pohodlné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pořídili jsme si chalupu, kde však není vytápění. Uvažujeme o elektrickém kotli. Hodí se pro takovouto stavbu, kde jsme jen občas?

Chaty a chalupy patří k místům, kam se právě elektrický kotel hodí výborně. Můžete totiž prostor stále temperovat, aniž by to zruinovalo váš rozpočet, navíc moderní zařízení nabízejí ovládání a kontrolu na dálku přes aplikaci. Elektrokotel se hodí také pro domy s velmi nízkou tepelnou ztrátou či jako doplňkový zdroj tam, kde je tepelné čerpadlo nebo solárně termické kolektory. V běžné domácnosti by provozní náklady byly příliš vysoké a u novostaveb již ani elektrokotel nelze použít jako primární tepelný zdroj.

Zvažujeme pořízení tepelného čerpadla za využití dotací. Jen se příliš neorientujeme v jednotlivých typech. Jak vybrat nejvhodnější?

Pořízení tepelného čerpadla je skvělým rozhodnutím, neboť tento druh vytápění je velmi účinný, spolehlivý a spadá pod kategorii udržitelného života. Určitě doporučuji poradit se o konkrétním typu čerpadla s odborníkem, neboť je třeba vzít v potaz několik faktorů včetně například geologického podloží. To hraje důležitou roli u typu země/vzduch, proto je v tomto případě třeba žádat i o stavební povolení. Nejrozšířenějším typem je pak vzduch/voda, které teplo získané ze vzduchu využívá k ohřevu vody a topení. Asi nejméně využívaným je typ voda/voda, neboť vyžaduje velmi specifické podmínky.

Moderní kotle se dají ovládat i přes mobilní telefon
Moderní kotle se dají ovládat i přes mobilní telefon (Zdroj: Ptáček – velkoobchod, a.s.)

Hodně se mluví o fotovoltaice, solární energii, ale trochu se v tom ztrácím. Kdy lze sluneční energii využívat pro vytápění?

Ačkoliv je tato problematika složitější, můžeme říci, že rozeznáváme dva druhy systémů. Fotovoltaiku, kde dochází k přeměně sluneční energie na elektrickou, a fototermiku. Právě ta vás bude zajímat primárně, neboť využívá solárních panelů pro přeměnu sluneční energie na teplo. Dochází k ohřívání užitkové vody i té pro vytápění. Ovšem v našich podmínkách je vždy vhodné fototermiku využívat jen jako doplňkový zdroj vytápění.

Zdroj informací: Ing. Luboš Kafka, Ptáček – velkoobchod, a.s.

Publikováno: 10.9.2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce