reklama

Výhody a nevýhody zplynovacích kotlů

Zplynovací kotle by se asi správně měly jmenovat dřevozplynující kotle, neboť jádrem pudla je zde kusové dřevo. Tyto kotle patří mezi moderní způsoby spalování tuhých paliv a jejich pořízení do domů je možnost, jak se ekologicky zachovat v zimním období. A při jejich pořízení ještě můžete získat dotaci do státu.

Zplynující kotle na tuhá paliva patří mezi úsporné a ekologické topné systémy
Zplynující kotle na tuhá paliva patří mezi úsporné a ekologické topné systémy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zplynovací kotle

Ačkoliv je léto a do zimy zbývá ještě pěkných pár měsíců, měli bychom už teď začít řešit topení. Tyto starosti se netýkají jen majitelů kotlů na tuhá paliva, ale i všech ostatních. Ti, co mají doma kotle plynové nebo elektrické, musí řešit objednání revizního technika, ostatní řeší, čím budou v zimě topit.

Mimochodem – kotle a kamna na tuhá paliva. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Zjednodušeně řečeno, kotel je to, co máte například v technické místnosti, zatímco krb či kamna (krbová nebo peletová, s  teplovodním výměníkem, nebo bez výměníku) máte v obytné místnosti, kde jednak topidlo vytváří romantickou atmosféru při pohledu do plamenů, a samozřejmě jím také onu místnost (a místnosti přilehlé) vytápíte. Kamna pak dále můžete využívat také k vaření (a i ta krbová), zatímco na kotli se vám bude těžko ohřívat i jen voda na kávu. 

Kamna na rozdíl od kotlů umožní i vaření
Kamna na rozdíl od kotlů umožní i vaření (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Topidla na tuhá paliva pak můžete dále rozdělit na:

  • automatické kotle na pelety
  • zplynovací kotle na brikety a dřevo
  • kombinované kotle
  • kamna
  • krb nebo krbovou vložku

Zpátky ale ke zplynovacím kotlům. Jejich správný název by asi měl být dřevozplynující, protože hovoříme o kotlích, jejichž "pohonem" je především dřevo nebo biomasa (dřevní pelety či brikety). Název zplynovací tak vyjadřuje způsob hoření dřeva nebo briket, které se nejdřív mění na plyn. Spalování je dvoustupňové a podporované řízeným odtahovým ventilátorem.

Ve zplynovacích kotlech se topí dřevem nebo biomasou
Ve zplynovacích kotlech se topí dřevem nebo biomasou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V kotlích tohoto typu se dřevo a biomasa spalují mnohem efektivněji a s menšími emisemi, což v zimě ocení i vaše okolí. Kromě klasických kotlů jsou tu také kotle kombinované, které nabízejí mnohem širší měřítko způsobů spalování. Ta kombinace spočívá v palivech. Můžete zde totiž spalovat jak dřevo, tak pelety. 

Pelety patří mezi ekologické a úsporné palivo
Pelety patří mezi ekologické a úsporné palivo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevem můžete topit v době, kdy jste fyzicky doma, protože musíte chodit přikládat do kotle a předchází tomu také nutná příprava dřeva na zimu – nařezání, naštípání a uskladnění. Oproti tomu topení peletami je prakticky automatické, takto nastavený kotel nevyžaduje vaši přítomnost, protože na základě informací, které má k dispozici, obstarává vytápění objektů zcela sám.

Příprava dřeva na zimu by měla začít už v létě
Příprava dřeva na zimu by měla začít už v létě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Efektivita spalování je velmi vysoká (okolo 90 %) u obou zmíněných způsobů spalování ve zplynujících kotlích. Plynné palivo hoří přirozeně mnohem jednodušeji a rychleji než tuhé, což zvyšuje celkovou účinnost kotle a snižuje množství popela.

Vytápění peletami je nám už jistě známo. Pelety mají všechny výhody vytápění dřevem, ale díky lisování ještě lepší energetické vlastnosti. Jsou to malé válcovité tyčinky lisované z odpadní suroviny, která vzniká na pilách při zpracování dřeva. Řadíme je proto k ekologickým palivům.

Zplynovací kotle na kusové dřevo, brikety, štěpku a piliny představují komfortní poloautomatický provoz, nízkou spotřebu paliva a účinnost 92 % v celém rozsahu výkonu. Digitální displej potom napomůže majiteli kotle nastavit fungování podle momentálních potřeb, ale i v horizontu dlouhodobém. Kotel je možno ovládat pomocí chytrých technologií mobilním telefonem. Běžně se automatické kotle řídí dálkově pomocí termostatu umístěného v interiéru. Velkou novinkou je tzv. mechanická detekce paliva, která zajišťuje stáložár několik hodin.

Digitální displej umožní nastavit kotel přesně podle potřeb
Digitální displej umožní nastavit kotel přesně podle potřeb (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Průlom v běžných technologiích kotlů na tuhá paliva představuje zplynovací kotel BLAZE HARMONY na kusové dřevo, brikety, štěpku a piliny. Tento typ kotle je první na trhu s mechanickou detekcí zbytkového paliva a také první kotel s ochranou před nízkoteplotní korozí bez nutnosti instalace jakékoliv zabezpečovací sestavy. Detekce paliva funguje tak, že systém zabezpečí automatický stáložár a při poklesu objemu paliva v přikládací komoře dojde k vypnutí ventilátoru, čímž je zastaven proces hoření. 

Laicky je možno tento proces popsat takto: Kotel dokáže snížit hoření na minimum, a tím zachová (a to až po dobu 24 hodin) tolik žhnoucích uhlíků, aby nedošlo k úplnému vyhasnutí kotle. Nebude tak nutné znovu kotel roztápět. Pokud v době naší nepřítomnosti chceme objekt zachovat plně vytápěný, stačí přepnout na automatický chod a kotel se o zbytek postará sám.

Zplynovací kotle na dřevo a dřevní pelety ocení především vlastníci starších nemovitostí. Kotle se dále hodí do objektů, které nemohou být z jakýchkoliv důvodů napojeny na plynové rozvody. 

A když už je řeč o kombinovaných kotlích – jak je to s nakombinováním s jinými technologiemi? Překvapivě snadno. Zplynovací kotle se dají propojit například se solárními panely nebo se záložními zdroji tepla (elektrokotle).

Kombinované kotle je možné propojit třeba se solárními panely
Kombinované kotle je možné propojit třeba se solárními panely (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A co dotace?

Zplynovací kotle patří mezi ekologické topné systémy a vztahuje se na ně dotační program Zelená úsporám nebo kotlíkové dotace. Cílem programu Kotlíkové dotace je snížit emise znečišťujících látek do ovzduší z lokálních topenišť výměnou minimálně 85 tisíc starých kotlů za nové, ekologičtější a úspornější kotle, což zplynovací kotle splňují.

Výše kotlíkové dotace je až 95 %, maximálně však podle typu zařízení:

  • kotel na biomasu – nejvýše 130 000 Kč
  • tepelné čerpadlo – nejvýše 180 000 Kč
  • plynový kondenzační kotel – nejvýše 100 000 Kč, avšak pouze v případě, že již proběhla výměna, nebo byla vystavena závazná objednávka do 30. 4. 2022

Pro podání žádosti není nutné mít výměnu starého kotle hotovou. Na výměnu budete mít 2 roky od schválení žádosti. Obecné a souhrnné informace nabízí stránka Kotlíkové dotace Ministerstva životního prostředí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; BLAZE HARMONY s.r.o.; Česká peleta, z.s.p.o.

Publikováno: 20.7.2023, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová