reklama

Zdroje financování výstavby rodinného domu

Co jsou zdroje financování stavby domu a který z nich je vhodný pro které bydlení? Ve chvíli, kdy dospějeme a rozhlédneme se okolo sebe, zjistíme, že je nám rodná klícka poněkud těsná a chceme bydlet ve svém. No jo, ale kde vzít a nekrást? Pomůžeme vám se zorientovat ve zdrojích financování svého bydlení. Povíme si, co které zdroje umí a kde číhá nějaký háček.

Zdroje financování výstavby rodinného domu

Musíme tedy chtě nechtě do banky a tam si vyjednat pokud možno výhodný úvěr, nejlépe v podobě hypotéky. Ne všechny hypoteční úvěry v bankách nabízejí stejně rovné podmínky a ne vždy se v těchto zdrojích dokážeme orientovat.

Zdroje financování:

  • vlastní úspory
  • běžná půjčka
  • hypotéka
  • kombinace vlastních zdrojů a úvěru

Nejideálnějším zdrojem by samozřejmě byly naše soukromé finance, ale ruku na srdce - kdo v dnešní době dokáže naspořit nějaký ten milion, aby si za něj mohl koupit nebo nechal postavit dům? Asi nikdo. Věřit na bohaté strýčky ropné magnáty, kteří na nás při posledním pořízení myslí s nějakým bakšišem, na babičky, které vlastnily v Africe diamantové doly a předky, kteří nám zanechali jako milou vzpomínku na pokračovatele rodu konto ve švýcarské bance je asi stejný nesmysl jako věřit, že v lednu budeme česat třešně.

Ukládání úspor je jednou, většinou tou nejtěžší variantou zdroje financování vlastního bydlení
Ukládání úspor je jednou, většinou tou nejtěžší variantou zdroje financování vlastního bydlení

Chceme-li použít vlastní zdroje, znamená to pro nás poměrně velké zatížení. Jsou to roky intenzivního šetření peněz. Naštěstí existuje poměrně dost možností, jak naše úspory znásobit. Od škrábání losů až po obchodování s akciemi. Jednou z takových možností je i využití stavebního spoření, o kterém bychom měli uvažovat již v brzkém věku. Mnoho rodičů svým dětem stavební spoření zakládá při narození a úderem jejich osmnáctého roku mohou mít mladí lidé na kontě slušnou sumu, se kterou se dá rozumně hospodařit.

Při pravidelném spoření můžeme mít během 6 ti let slušně našetřeno
Při pravidelném spoření můžeme mít během 6 ti let slušně našetřeno

Dalším ideálním zdrojem je kombinace vlastních peněz a dofinancování části z úvěru. Tato varianta je výhodná v tom, že čím méně peněz si půjčíme, tím lepší úrokovou sazbu nám banka nabídne. Dříve, než do banky vůbec vkročíme, musíme si rozmyslet, na co chceme případnou hypotéku použít. Můžeme dům koupit jako nemovitost a v takovém případě banka proplatí celou částku najednou.

V případě výstavby se zdroje uvolňují postupně. Budeme-li před samotným stavěním kupovat i pozemek, můžeme zažádat buď o dvě samostatné hypotéky a nebo je sloučit v jednu, čímž docílíme výrazného snížení nákladů na získání hypotéky a neplatíme dvojí poplatek. Také nemusí mít dva odhady - zvlášť na pozemek a zvlášť na dům. Co je ale nutné, to je již hotový projekt, který se předkládá s ostatními dokumenty včetně celkového rozpočtu na stavbu, kupní smlouvu na pozemek, smlouvu o dílo se stavební firmou a ohlášku stavebních prací.

Díky finančním zdrojům z hypotečního úvěru bydlíte brzy ve svém
Díky finančním zdrojům z hypotečního úvěru bydlíte brzy ve svém

Banka žádá záruku a to jak v případě dofinancování, tak při čerpání hypotéky. Banka od nás bude chtít také dokumenty dokládající bonitu klienta - potvrzení o příjmech nebo daňové přiznání. Můžeme-li ručit např. jinou nemovitostí, máme jasné plusové body. Sami si před návštěvou banku můžeme výši v té které bance spočítat sami pomocí hypoteční kalkulačky, kterou naleznete na internetu. Jedná se o cenu předběžnou, banka sama je schopna nám "udělat" cenu přesně na míru podle dalších faktorů.

Rozhodně by se do podobných spekulací neměl pouštět člověk, který má svůj finanční rozpočet zatížený dalšími úvěry, půjčkami a množstvím nejrůznějších poplatků a také ten, který je veden v registru dlužníků nebo je insolvenční. Okrádá tím sebe i banku o čas, protože každý žadatel o úvěr je posuzován individuálně.

Hypotéka jako zdroj financování výstavby rodinného domu
Hypotéka jako zdroj financování výstavby rodinného domu

Některé banky dávají zelenou úvěrování nízkoenergetických domů, kde se díky nízkým nákladům na bydlení velmi rychle počáteční investice vrací. Ekologicky smýšlející banky dokonce takové klienty odměňují balíčkem výhod s finanční hotovostí a dodatečnou finanční rezervou nad rámec rozpočtu. Většina bank svým klientům nabízí další výhody při financování jejich bydlení tak, aby si zajistila jejich "náklonnost". Protože každá banka je schopna nám vyjít vstříc a nabídnout více či méně ideální řešení, je jen na nás, jak budeme zdroje financování výstavby rodinného domu řešit.

Publikováno: 10.4.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce