reklama

Vchodové dveře jsou vizitkou i pojistkou

Vchodové dveře jsou první, co nás při vstupu do domu nebo bytu upoutá. Proto bychom jejich výběru měli dávat opravdu velký důraz a ovšem ne pouze z hlediska estetického. Vchodové dveře, pokud jsou bezpečnostní a mají všechny potřebné ochranné prvky, odradí zloděje, zamezí šíření hluku z vnější strany a v neposlední řadě nám ušetří i za teplo, které udrží doma.

Vchodové dveře jsou poměrně ožehavým tématem
Vchodové dveře jsou poměrně ožehavým tématem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr vchodových dveří

Bez ohledu na to, zda potřebujeme vchodové dveře do domu nebo bytu v panelovém domě, musí splňovat určité požadavky. Vchodové dveře musí především chránit dům před tepelnými ztrátami, před nevítanými návštěvami, zajišťovat zvukovou izolaci a je to také otázka estetiky. Jak tedy vybrat vchodové dveře do domu, aby byly opravdu dobré?

Ačkoliv to na první pohled není zřejmé, vchodové dveře mohou (a v mnoha případech se to stává běžně) propouštět poměrně velké množství tepla. Bohužel směrem ven z obytných částí. Ztráta je okolo 2-5 %. Řekli bychom nic moc. Ale přepočteno na peníze, které nám takto zbytečně uniknou ven, to už hodí docela zajímavou sumičku. A pokud to není za rok, ale dokonce za deset, patnáct let, je to už na pováženou.

Záleží na tom, jaké mají naše vchodové dveře tepelně-technické parametry, jakou mají stavební hloubku, jakou mají vsazenou výplň a jaký je jejich celkový technický stav. Vždy je potřeba zjistit, zda námi vybrané dveře jsou dostatečně masivní a pevné. 

Mají vchodové dveře nějaká slabá místa? No jistě, že mají. Je to práh a zádveří. 

Jak vybrat vchodové dveře? Nedejte jen na první dojem
Jak vybrat vchodové dveře? Nedejte jen na první dojem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Práh u vchodových dveří

Potřebujeme ho, nebo ne? Ale ano. Nejen, že je to nutné kvůli stavebně technickým předpisům, je práh nutný právě kvůli kompaktnosti vchodových dveří. Zamezuje vnikání nečistot z vnějšího prostředí do obytných částí a významně se podílí na eliminaci úniků tepla do okolí. V případě nutnosti je možné práh dveří upravit jako bezbariérový.

Práh je tvořen dvěma částmi. První je pohledová - dřevěná nebo hliníková, případně plastová. Druhá část je plastová, která zaručuje přerušení tepelného mostu. Část prahu, kterou nevidíme, je umístěna přímo v konstrukci domu. Opět musí být konstruována tak, aby přerušovala tepelný most. Tato část je tvořena materiálem zvaným purenit, který zabraňuje prochlazování podlahové části okolo zádveří. Ideální je, pokud při výměně oken v domě nebo bytě rovnou předpokládáme i výměnu vchodových dveří.

Při výběru vchodových dveří musíme zohlednit takové, které ozdobí i ochrání náš domov. Pokud exteriérové dveře splňují nejvyšší nároky na tepelně a zvukově izolační, bezpečnostní i estetické parametry, můžeme je považovat za dobře postavené dveře. Dveře ze špičkového plastového profilu třídy A jsou bez příměsi recyklátů. Kvalitní materiál a vychytaná konstrukce zaručují nejvyšší užitnou hodnotu a velmi dlouhou životnost bez starostí s údržbou.
Vchodové dveře do domu musí splňovat nejen estetický dojem, ale i bezpečnost
Vchodové dveře do domu musí splňovat nejen estetický dojem, ale i bezpečnost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
  • Plastové dveře jsou vhodné pro rodinné domy. K dispozici je dlouhá řada designových řešení. Mohou se dodat i s překryvnou hliníkovou výplní, která zvýší jejich pevnost a propůjčí jim exkluzivní vzhled. Musíme ale vzít v úvahu větší náchylnost k deformacím vlivem vysokých teplot, nižší parametry ochrany proti vloupání a nižší tuhost.
  • Dřevěné dveře se vyrábějí z jehličnatého dřeva, jako jsou borovice nebo smrk, nebo listnatého - dubového, mahagonového. Vynikají skvělými izolačními vlastnostmi a nepřekonatelnou krásou dřeva. Vydrží po dlouhá léta díky dokonalé povrchové úpravě.
  • Dveře dřevo + hliník jsou dřevěné dveře z vnější strany kryté hliníkovým opláštěním. Díky zvýšené ochraně dřeva jsou bezúdržbové.
  • Hliníkové dveře vykazují největší pevnost, odolnost a životnost. Vyznačují se větší odolností vůči vlivům povětrnostních podmínek a mechanickému poškození. To je důvod, proč zájem o ně roste zejména u vlastníků rodinných a bytových domů.

Z bezpečnostních důvodů by se v panelových domech všechna dveře měly otevírat dovnitř. U rodinných domů se mohou otevírat i ven, ale musíme brát v potaz potenciální problémy s těsností.

Bezpečnost

Těžko vylomitelné zámky vybavené alespoň 3bodovým uzamykacím systémem zajistí bezpečnost interiéru domu. Bezpečnostní vchodové dveře by pak měly mít kovovou výztuž a ochranu pantů před vysazením. Ideální zámek je pětibodový, který za nás tzv. myslí. Pokud zapomeneme zamknout, systém to udělá automaticky. 

Novinkou posledních let je také biometrický zámek - na otisk prstu nebo se sítnicovým čidlem. Běžnou praxí se stávají také zámky na čip nebo ovládané aplikací v mobilním telefonu, případně připojení zámků na centrální zabezpečovací systém.

Elektronický zámek na otisk prstu je novinka
Elektronický zámek na otisk prstu je novinka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Údržba

Dřívější dveře, a zejména potom kování, panty a další prvky, bylo potřeba udržovat v chodu promazáváním, zato seřizování bylo prakticky nemožné. Většina moderních výrobců vchodových dveří preferuje panty bezúdržbové s možností seřizování dle potřeby. Také je možné u těchto dveří měnit těsnění, což v minulosti vedlo spíše ke zhoršení vlastností vchodových dveří Vždy je potřeba se seznámit s pokyny výrobce, které jsou uváděny v průvodním listu u každého výrobku.

Panty na nově vyráběných dveřích jsou nastavitelné
Panty na nově vyráběných dveřích jsou nastavitelné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak tedy vybrat vchodové dveře do domu? Nejen, že by se nám měly líbit a měly by svým tvarem barvou a provedením zapadat do celkového vjemu našeho obydlí, ale musí být opravdu kvalitní a splňovat všechny bezpečnostní předpoklady. Je tedy nutné se na výměnu dveří připravit dopředu, neboť se nejedná o levnou záležitost.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov, Window Holding (Vekra)

Publikováno: 18.5.2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová