reklama

Snižte měsíční účty za vytápění tepelným čerpadlem

Uvažujete nad vytápěním tepelným čerpadlem? Ve světle energetické krize, která se stala primárním celosvětovým problémem a zasáhla snad všechna odvětví ekonomiky, se většina lidí ptá, zda bude dostatek energie na překonání chladných zimních měsíců, ale také kolik za ně zaplatíme.

Vytápění tepelným čerpadlem má nesporné výhody
Vytápění tepelným čerpadlem má nesporné výhody (Zdroj: Daibau Czech)

Vytápění tepelným čerpadlem není žádnou novinkou. Když mluvíme o zdrojích energie, nelze ignorovat jejich dopad na celou planetu, jelikož způsobují ekologické problémy, jako jsou znečištění ovzduší, půdy a vody. Každý problém vyžaduje adekvátní řešení. V tomto smyslu se stále více mluví o tepelných čerpadlech - energeticky nenáročném a ekologickém způsobu vytápění. Tato důmyslná zařízení se vyznačují řadou výhod a my jsme si posvítili na některé z nich.

Vytápění tepelným čerpadlem - vhodné tepelné čerpadlo je nejlepší přítel složenek

Měsíčním nákladům na vytápění se bohužel nelze úplně vyhnout, lze je však dost snížit. Rozhodnutí, jak budeme svůj domov vytápět, je vždy dlouhodobé, proto je důležité, aby byla splněna tato kritéria: nižší spotřeba energie (tedy dlouhodobá úspora), relativně rychlá návratnost investice, jednoduché použití, snadná instalace a údržba. Tepelná čerpadla všechna výše uvedená kritéria splňují, a proto není divu, že jsou ve stále větší oblibě.

Vytápění pomocí tepelných čerpadel využívá teplo z okolního prostředí a přeměňuje ho na energii a zdroj tepla. Jeho provoz vyžaduje obnovitelné zdroje energie: půdu, podzemní vodu, nebo venkovní vzduch a umožňuje energetickou nezávislost při nevyzpytatelnosti cen energií.

Rychlá instalace
Rychlá instalace (Zdroj: Daibau Czech)

Tepelné čerpadlo se vyznačuje nižší spotřebou energie ve srovnání s jinými, konvenčními topnými systémy. V důsledku toho jsou menší i měsíční náklady. Kdo se rozhodne pro systém, který nabízí vytápění i chlazení + ohřev užitkové vody, jistě ušetří nejvíce. Cena ohřevu vody tímto způsobem pro potřeby domácnosti je oproti použití topného oleje, elektřiny nebo plynu mnohem nižší. Úspora může dosáhnout i více než 70%! Pokud je systém v zimních měsících využíván k vytápění prostoru a v létě k jeho chlazení, stává se klimatizace pomalu minulostí.

Navíc lze na trhu najít sofistikované systémy, které spotřebu řídí ještě efektivněji - jsou naprogramovány tak, aby se čerpadlo spouštělo s menším výkonem nebo přestalo pracovat, když je v objektu dosaženo požadované teploty.

Zmínit musíme rychlou návratnost vložených peněz. Je téměř jisté, že se tepelné čerpadlo vyplatí rychleji, než jiné alternativní druhy vytápění jako jsou solární elektrárny, kotel na pelety a podobně. Pokud je systém správně instalován a provozován podle pokynů výrobce, odhadem se investované prostředky vrátí do 5 let!

Další charakteristikou tepelných čerpadel, která přispívá k jejich hospodárnosti, je dlouhá životnost. Předpokládaná životnost tepelných čerpadel je cca 25 let, při velmi nízkých provozních nákladech.

Jednoduché ovládání
Jednoduché ovládání (Zdroj: Daibau Czech)

Ceny tepelných čerpadel v Česku

Platforma Daibau provedla průzkum aktuálních cen různých typů tepelných čerpadel v Česku a nákladů na jejich instalaci. Tepelné čerpadlo vzduch-voda o výkonu 9 kW může stát 60 000-135 000 Kč. Cena 11kW tepelného čerpadla se pohybuje mezi 102 000 a 310 000 Kč. V některých rodinných domech s vyššími energetickými potřebami má však smysl instalovat čerpadlo vzduch-voda o výkonu až 14 KW, které stojí 180 000-360 000 Kč. Tyto sumy se však dají značně snížit díky dotacím z fondu Nová zelená úsporám. Více o aktuálních cenách tepelných čerpadel u nás i v celé Evropě, stejně jako aktuální ceny instalace, se dozvíte na odkazu: 2022 Česko - Trendy a ceny tepelných čerpadel.

Na stránkách Daibau.cz můžete rychle, snadno a zdarma najít spolehlivé dodavatele tepelných čerpadel, kteří vám pomohou vybrat adekvátní systém v souladu s dostupnými podmínkami, odborným způsobem jej nainstalovat a předvést, jak funguje, a to vše s cílem delší životnosti tepelného čerpadla a tím i jeho hospodárnosti a vaší spokojenosti.

Jednoduchá obsluha a minimální údržba tepelného čerpadla

Přestože existuje mnoho možností nastavení, správa samotného systému je velmi jednoduchá. Po instalaci zařízení by měli instalatéři budoucím uživatelům ukázat, jak s ním zacházet, protože správné používání je podmínkou jeho bezproblémového provozu a optimálního fungování.

Údržba tepelného čerpadla je také jednoduchá. Vše, co je potřeba v pravidelných intervalech provádět, je kontrolovat tlak vody a čistit filtr od nečistot a usazenin. Bude stačit jednou ročně zavolat firmě, která vám tepelné čerpadlo instalovala, aby pracovníci v terénu provedli zkoušku těsnosti chladicího systému.

Zdroj informací: Daibau Czech

Publikováno: 22.5.2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce