reklama

Jak funguje tepelné čerpadlo a proč si ho pořídit?

Tepelné čerpadlo je spolehlivý zdroj tepla, který v zimním období účinně vytopí interiér. Tepelné čerpadlo pro rodinné domy typu vzduch-voda v zimě topí, v létě chladí a v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou jsou náklady na provoz minimální. U typu země-voda pochází teplo z půdy kolem domu nebo pod ním. Vždy záleží na konkrétním typu domu, na jeho tepelných ztrátách i na tom, kde se nachází, jaký je u domu pozemek a co přesně od tepelného čerpadla majitel očekává.

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům je úspora peněz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tepelné čerpadlo pro rodinný dům je úspora peněz (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tepelné čerpadlo pro rodinné domy

Tepelné čerpadlo je skvělou volbou především pro vytápění rodinného domu. Při výběru tepelného čerpadla je důležité zvážit správné technologické řešení a vybírat ho pro daný rodinný dům, u něhož zohledňujeme také pozemek okolo domu, dispozice v domě, tepelné ztráty domu a konkrétní požadavky majitelů. Na trhu nalezneme nejčastěji dva typy tepelných čerpadel: vzduch-voda a tepelná čerpadla typu země-voda. Liší se tím, odkud čerpají teplo.

Tepelná čerpadla pro rodinné domy typu vzduch-voda získávají teplo z okolního vzduchu prostřednictvím výparníku, který je nejčastěji umístěný zvenku u domovní fasády a má podobu velké krychle s ventilátory. Odtud teplo putuje do vody v zásobníku v domě (např. bojler), především do topného systému. Tepelné čerpadlo se dá napojit na otopná tělesa, ale výrazně vhodnější je podlahové vytápění, které umí rozvádět teplo i chlad dokonale rovnoměrně. Tepelná čerpadla tohoto typu lze také využít k vyhřívání venkovních bazénů.

U typu země-voda pochází teplo z půdy kolem domu nebo pod ním. Rozlišují se dvě varianty: hloubkové geotermální vrty a plošné kolektory. Uvnitř v budově už technologie funguje stejně jako typ vzduch-voda.

Další dva typy jsou vzduch-vzduch (klimatizace) a voda-voda.

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda může být umístěno poblíž rodinného domu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda může být umístěno poblíž rodinného domu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo můžeme laikům připodobnit ke klimatizaci, resp. klimatizace je jeden z typů tepelného čerpadla. Funguje na principu nasávání vzduchu z okolí a podle potřeby obsluhy ho ohřívá nebo ochlazuje. Tepelné čerpadlo ale navíc umí teplo rozvést do těles ústředního topení či jiného média v rodinném domě (a dalších objektech). 

Pokud tedy v rámci úspor energií uvažujeme o výměně kotle na tuhá paliva nebo plynového (elektrického) zařízení za tepelné čerpadlo, není nutné kvůli tomu měnit radiátory v domě např. za podlahové vytápění. Výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo nám dokáže ušetřit až polovinu nákladů na vytápění, u elektrického zařízení to jsou dokonce až 4/5 nákladů. 

Tepelné čerpadlo je možné napojit na běžné radiátory v domě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tepelné čerpadlo je možné napojit na běžné radiátory v domě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dotace

Tepelná čerpadla a jejich instalace v rámci výměny elektrokotlů a kotlů na tuhá paliva jsou zařazena do dotačního programu, konkrétně do programu Dotace Nová Zelená Úsporám 2021+, který platí pro rodinné domy, starší domy a pro novostavby po 2 letech od kolaudace. 

Dřívější podmínka získání dotace, nutnost domácnosti spotřebovat alespoň 70 % vyrobené energie, teď už neplatí. Dotace se vztahuje na všechny fotovoltaické systémy do velikosti 10 kWp. Maximální výše dotace se navyšuje na 200 000 Kč a 5 000 Kč bonus.

Získání dotace je nově u některých starších objektů snazší, nové podmínky umožňují získat dotaci i rekreačním objektům, které byly do této doby zcela vyloučeny. Majitelé chalup a chat tak mají nyní nárok na plnou výši dotací, pokud prokážou, že daný objekt má přidělené číslo popisné nebo evidenční a je alespoň 24 měsíců využíván k trvalému bydlení. Nově mohou získat dotaci také ostrovní systémy, kde je podmínka ta, aby byly skutečně 100% „off-grid“, tedy aby nebyly vůbec připojené k síti. 

Systém funguje na principu stlačeného vzduchu, které se ohřívá a rozvádí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systém funguje na principu stlačeného vzduchu, které se ohřívá a rozvádí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dotaci nám může plně zajistit firma, která se výrobou a instalací tepelných čerpadel zabývá. Můžeme zároveň žádat i o dotace na další technologie, třeba na tepelné čerpadlo nebo zateplení. Co se týká fotovoltaiky, na jednu nemovitost může být vždy aktivní pouze jedna žádost o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu. Dotace je možné čerpat dokonce až 2 roky zpětně.

Instalace

Instalace tepelného čerpadla není nijak složitá a není ani potřeba nijak zvlášť speciálně místo upravovat. Postačí vytyčit vhodnou plochu, na kterou se tepelné čerpadlo pro rodinný dům bude usazovat. Následně pak bude potřeba odstranit stávající tepelný zdroj v domě, namontovat vnitřní zařízení pro provoz tepelného čerpadla a obě jednotky propojit.

Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo pro rodinný dům? Typ vzduch-voda v zimě topí, v létě chladí a v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou jsou náklady na provoz minimální. Jedná se o splitové tepelné čerpadlo, jehož tepelný výkon je 4,0 až 18,0 kW. Cenově atraktivní zdroj energie umožňuje vytápět i chladit a připojení k internetu dělá z dokonalého pomocníka pro naši domácnost.

Celou instalaci zvládne firma i jednotlivec cca do 4 dnů. Je přitom potřeba zohlednit, že minimálně 1 den v domě nepoteče voda. A jak dlouho takové tepelné čerpadlo vůbec funguje (přeci jen, investice do něj je poměrně značná)? Můžeme vás uklidnit, životnost tepelného čerpadla je minimálně 15 let.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; Acetex s.r.o.

Publikováno: 11.5.2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová