Tepelné čerpadlo je spolehlivý zdroj tepla, který v zimním období účinně vytopí interiér. Tepelné čerpadlo pro rodinné domy typu vzduch-voda v zimě topí, v létě chladí a v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou jsou náklady na provoz minimální. U typu země-voda pochází teplo z půdy kolem domu nebo pod ním. Vždy záleží na konkrétním typu domu, na jeho tepelných ztrátách i na tom, kde se nachází, jaký je u domu pozemek a co přesně od tepelného čerpadla majitel očekává.

Tepelné čerpadlo pro rodinné domy
Tepelné čerpadlo je skvělou volbou především pro vytápění rodinného domu. Při výběru tepelného čerpadla je důležité zvážit správné technologické řešení a vybírat ho pro daný rodinný dům, u něhož zohledňujeme také pozemek okolo domu, dispozice v domě, tepelné ztráty domu a konkrétní požadavky majitelů. Na trhu nalezneme nejčastěji dva typy tepelných čerpadel: vzduch-voda a tepelná čerpadla typu země-voda. Liší se tím, odkud čerpají teplo.
Tepelná čerpadla pro rodinné domy typu vzduch-voda získávají teplo z okolního vzduchu prostřednictvím výparníku, který je nejčastěji umístěný zvenku u domovní fasády a má podobu velké krychle s ventilátory. Odtud teplo putuje do vody v zásobníku v domě (např. bojler), především do topného systému. Tepelné čerpadlo se dá napojit na otopná tělesa, ale výrazně vhodnější je podlahové vytápění, které umí rozvádět teplo i chlad dokonale rovnoměrně. Tepelná čerpadla tohoto typu lze také využít k vyhřívání venkovních bazénů.
U typu země-voda pochází teplo z půdy kolem domu nebo pod ním. Rozlišují se dvě varianty: hloubkové geotermální vrty a plošné kolektory. Uvnitř v budově už technologie funguje stejně jako typ vzduch-voda.
Další dva typy jsou vzduch-vzduch (klimatizace) a voda-voda.

Jak tepelné čerpadlo funguje?
Tepelné čerpadlo můžeme laikům připodobnit ke klimatizaci, resp. klimatizace je jeden z typů tepelného čerpadla. Funguje na principu nasávání vzduchu z okolí a podle potřeby obsluhy ho ohřívá nebo ochlazuje. Tepelné čerpadlo ale navíc umí teplo rozvést do těles ústředního topení či jiného média v rodinném domě (a dalších objektech).
Pokud tedy v rámci úspor energií uvažujeme o výměně kotle na tuhá paliva nebo plynového (elektrického) zařízení za tepelné čerpadlo, není nutné kvůli tomu měnit radiátory v domě např. za podlahové vytápění. Výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo nám dokáže ušetřit až polovinu nákladů na vytápění, u elektrického zařízení to jsou dokonce až 4/5 nákladů.

Dotace
Tepelná čerpadla a jejich instalace v rámci výměny elektrokotlů a kotlů na tuhá paliva jsou zařazena do dotačního programu, konkrétně do programu Dotace Nová Zelená Úsporám 2021+, který platí pro rodinné domy, starší domy a pro novostavby po 2 letech od kolaudace.
Dřívější podmínka získání dotace, nutnost domácnosti spotřebovat alespoň 70 % vyrobené energie, teď už neplatí. Dotace se vztahuje na všechny fotovoltaické systémy do velikosti 10 kWp. Maximální výše dotace se navyšuje na 200 000 Kč a 5 000 Kč bonus.
Získání dotace je nově u některých starších objektů snazší, nové podmínky umožňují získat dotaci i rekreačním objektům, které byly do této doby zcela vyloučeny. Majitelé chalup a chat tak mají nyní nárok na plnou výši dotací, pokud prokážou, že daný objekt má přidělené číslo popisné nebo evidenční a je alespoň 24 měsíců využíván k trvalému bydlení. Nově mohou získat dotaci také ostrovní systémy, kde je podmínka ta, aby byly skutečně 100% „off-grid“, tedy aby nebyly vůbec připojené k síti.

Dotaci nám může plně zajistit firma, která se výrobou a instalací tepelných čerpadel zabývá. Můžeme zároveň žádat i o dotace na další technologie, třeba na tepelné čerpadlo nebo zateplení. Co se týká fotovoltaiky, na jednu nemovitost může být vždy aktivní pouze jedna žádost o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu. Dotace je možné čerpat dokonce až 2 roky zpětně.
Instalace
Instalace tepelného čerpadla není nijak složitá a není ani potřeba nijak zvlášť speciálně místo upravovat. Postačí vytyčit vhodnou plochu, na kterou se tepelné čerpadlo pro rodinný dům bude usazovat. Následně pak bude potřeba odstranit stávající tepelný zdroj v domě, namontovat vnitřní zařízení pro provoz tepelného čerpadla a obě jednotky propojit.
Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo pro rodinný dům? Typ vzduch-voda v zimě topí, v létě chladí a v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou jsou náklady na provoz minimální. Jedná se o splitové tepelné čerpadlo, jehož tepelný výkon je 4,0 až 18,0 kW. Cenově atraktivní zdroj energie umožňuje vytápět i chladit a připojení k internetu dělá z dokonalého pomocníka pro naši domácnost.
Celou instalaci zvládne firma i jednotlivec cca do 4 dnů. Je přitom potřeba zohlednit, že minimálně 1 den v domě nepoteče voda. A jak dlouho takové tepelné čerpadlo vůbec funguje (přeci jen, investice do něj je poměrně značná)? Můžeme vás uklidnit, životnost tepelného čerpadla je minimálně 15 let.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; Acetex s.r.o.
Publikováno: 11.5.2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová