reklama

Investujte do správné izolace a ušetřete na energiích, radí architektka

Kvalitní izolace je jedním ze způsobů, jak snížit energetické ztráty budovy a náklady na vytápění. Avšak aby byl tento proces účinný, je důležité pečlivě vybírat a zvolit správnou tloušťku izolační vrstvy. Jaká izolace je optimální pro různé části domu a proč je výhodné investovat do větších tlouštěk zateplení, radí architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA, předního výrobce a distributora minerálních izolací.

Při zateplení volte správnou tloušťku izolace
i (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Při zateplení volte správnou tloušťku izolace (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Zateplování budov se stalo důležitým tématem v souvislosti s globální změnou klimatu a snahou o snížení emisí skleníkových plynů. Energie spotřebovaná na vytápění budov patří k hlavním zdrojům těchto emisí, a proto se snižování spotřeby energie v budovách stalo prioritou. Dalším významným důvodem jsou rostoucí ceny energií.

Jak potvrzuje Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA, energetickou náročnost budovy může významně snížit správně provedená izolace: „Starší dům bez izolační vrstvy spotřebuje až 200 kWh/m² za rok, zatímco nízkoenergetický zateplený pouze 50 kWh/m² za rok. Při současných cenách energií je tak možné díky kvalitní izolaci ušetřit až desítky tisíc korun ročně.“

Správná tloušťka izolace je důležitá

Pro dosažení maximální energetické účinnosti domu a zlepšení kvality vnitřního prostředí je nutné zvolit kvalitní izolaci s dostatečnou tloušťkou. To je jeden z klíčových faktorů, který je však v České republice často podceňován a lidé se zde snaží šetřit. Z dlouhodobého hlediska je to ale špatné řešení.

Tloušťka izolace při zateplení střechy
Tloušťka izolace při zateplení střechy (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Nešetřete na tloušťce zateplení fasády
Nešetřete na tloušťce zateplení fasády (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

„Nedostatečná izolace znamená zbytečně vysokou spotřebu energie, a právě tyto náklady budou v dlouhodobém horizontu mnohonásobně vyšší než jednorázová počáteční investice do kvalitní izolace o dostatečné tloušťce. Díky úsporám za vytápění mají větší tloušťky zateplení výrazně kratší návratnost,“ vysvětluje architektka Vojancová s tím, že je lepší zaizolovat dům postupně a použít izolaci větší tloušťky, než zateplovat najednou jen tenčí vrstvou.

Ačkoli je tedy počáteční investice do zateplení vyšší, její návratnost je poměrně rychlá – v průměru trvá kolem sedmi let. „Životnost izolace se pohybuje v řádu desítek let, což je opravdu dlouhá doba, kdy se mohou tepelné ztráty za vytápění či chlazení domu v horkých létech šplhat do statisíců korun a částka za energie bude několikanásobně vyšší,“ dodává architektka.

Jakou tloušťku izolace je vhodné použít pro jednotlivé části domu?

Izolaci je třeba zvážit na všech místech, kudy může unikat teplo. Konkrétně je třeba řešit izolaci spodní stavby domu, podlahy, fasády a střechy. Důležité je vždy zvolit izolaci vhodnou pro dané použití a následně zvážit optimální tloušťku.

Pokud budeme zateplovat podlahu půdy minimální doporučená tloušťka izolace je 30 cm. Jednoduché zateplení podlahy půdy můžeme provést pomocí tepelné izolace z minerálních vláken. Doporučuji použít například náš nový materiál – foukanou minerální izolaci URSA Pure Floc. S touto izolací je možné podlahu zateplit již během jednoho dne bez jakýchkoliv stavebních omezení v interiéru. A vzhledem k tomu, že teplo stoupá vzhůru, mohou být úspory až 20 %. Díky jednoduchosti a levnosti opatření je finanční návratnost u rodinných domů okolo 4 let. Když využijete dotaci NZÚ Light může se návratnost zkrátit i na méně než 2 roky,“ radí architektka.

Foukaná izolace URSA Pure Floc
i (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Foukaná izolace URSA Pure Floc (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

V případě zateplení střech je třeba zohlednit tvar střechy a podle toho zvolit typ a tloušťku izolace. „Šikmá střecha by měla mít izolaci o minimální tloušťce 26 až 30 cm. Z dlouhodobého hlediska je však mnohem výhodnější jít až na 40 cm izolace. Pro zateplení šikmé střechy můžete vybírat např. materiály URSA PUREONE DF 39 nebo URSA DF 38,“ říká Vojancová.

V případě, že se chystáte zateplovat vnější plášť domu, rozlišujeme, zda se jedná o provětrávanou fasádu nebo soklovou část fasády. „Pro izolaci vloženou do dřevěného roštu jsou vhodné všechny materiály URSA PUREONE a URSA GLASSWOOL se součinitelem tepelné vodivosti λD ≥ 0,037 W/m.K. Izolace pak musí být dle typu opláštění fasády zpravidla z vnější strany opatřena difuzní fólií. Další možností je použití izolací, které jsou vhodné pro kotvení pomocí talířových hmoždinek, dřevěný rošt tedy nebude nutný. Pro tuto aplikaci jsou vhodné materiály URSA FDP 2/V-S, URSA FDP 32/V-S, URSA KDP 2/V nebo URSA KDP 32/V,“ radí Vojancová.

Minerální izolace URSA PUREONE
Minerální izolace URSA PUREONE (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)
Minerální izolace URSA GLASSWOOL
Minerální izolace URSA GLASSWOOL (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Důležité je zvážit také typ použitého materiálu, který má být izolován, a podle toho volit tloušťku izolace – u pórobetonových zdí by měla mít 16 cm, u keramických tvárnic minimálně 18 cm a u starších typů zdiva přes 20 cm. „Pro dosažení nízkoenergetického standardu a při současném růstu cen energií však doporučuji ještě větší tloušťky – až 28 cm,“ uzavírá architektka.

Minerální izolace URSA, ať už se jedná o produktové řady URSA GLASSWOOL nebo URSA PUREONE, případně o foukanou minerální izolaci URSA Pure Floc, mají kromě výborných tepelněizolačních vlastností také vynikající akustické schopnosti, takže snižují přenos hluku uvnitř budovy. Kromě toho jsou nehořlavé, a přispívají tak k požární odolnosti budovy.

Více informací naleznete ZDE.

Zdroj informací: URSA CZ s.r.o.

Publikováno: 19.4.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce