Pryč jsou doby, kdy jsme se štětcem s barvou trávili natíráním radiátoru soustu času. Výsledkem pak byla několikacentimetrová vrstva barvy, která omezovala litinové těleso v jeho výkonu. Dnes nám díky kvalitní povrchové úpravě toto již nehrozí.
Kvalitní povrchová úprava
Kromě toho, že by měly být radiátory vyrobeny z perfektně svařených trubek bez viditelných svárů a citelných přechodů, je důležitá i kvalitní povrchová úprava. „Zákazníkům nabízíme chromované i lakované radiátory. Proces chromování zahrnuje galvanické nanášení dvou vrstev mědi, které chrání radiátor před korozí a vyhlazují nerovnosti povrchu oceli, a následně vrstvy niklu, který ještě více podpoří odolnost vůči korozi a také zvyšuje hladkost povrchu. Finální dekorativní vrstva chromu pak dodává radiátoru výsledný lesk a tvrdost. Následně je proces galvanizace dokončen závěrečným leštěním povrchu,“ podrobně popisuje Ing. Miroslav Váša, vedoucí prodeje designových radiátorů Zehnder.
„Proces lakování zahrnuje dokonce sedm fází. Nejprve je povrch řádně odmaštěn. Poté následuje proces fosfátování, tedy chemické úpravy povrchu oceli, při které je zvýšena odolnost proti korozi a zlepšena přilnavost laku. Následuje další odmaštění a nanášení základní vrstvy laku s vysokou antikorozní ochranou. Základní lak se nechává usušit a vytvrdnout a poté je elektrostaticky nanášena vrchní prášková barva. Finálním procesem je vypalování laku na požadovanou tvrdost,“ líčí postup dvouvrstvého lakování Ing. Miroslav Váša. Kvalitní povrchová úprava zajistí vyšší odolnost vůči korozi, dlouhou životnost i dokonale hladký povrch.
Elegantní, stylový a univerzální…
…to je chrom, jehož použití je v koupelnách stále velmi oblíbené. „Chromované radiátory se jednoduše kombinují s klasickými bateriemi v chromu, navíc díky svému vysokému lesku působí elegantním dojmem. Univerzálnost tohoto povrchu pěkně vynikne jak na klasičtějších radiátorech s rovnými vodorovnými trubkami, tak i na šikmých trubkách například u radiátoru Zehnder Kazeane či na asymetrických radiátorech, které mají svislé trubky pouze na jedné straně. Na ty vodorovné lze pak z druhé strany snadno věšet ručníky a osušky,“ říká Ing. Miroslav Váša ze společnosti Zehnder.
Mezi tyto radiátory patří například Zehnder Yucca Asym. Trubky radiátoru jsou navíc na svém konci precizně zaoblené bez jakýchkoliv svárů a patentovaná konstrukce zajišťuje vytápění v celé jeho výšce.
Nekonečně mnoho lakovaných možností
Matná černá, antracitová, pastelově modrá, olivově zelená či terakotová… to je výčet několika z téměř padesáti barevných lakovaných odstínů, v kterých lze radiátory vybírat. „Kromě velmi vysoké odolnosti proti korozi a mechanickému poškození se lakované radiátory také snadno čistí a navíc nabízí řadu možností, jak je včlenit do stylu koupelny,“ uvádí Ing. Miroslav Váša ze společnosti Zehnder a dále dodává: „Povrchovou úpravu radiátorů lze buď sladit například s obklady, koupelnovou keramikou či doplňky, anebo z něj naopak udělat kontrastní prvek, který může rozrazit koupelnovou monotónnost.“
Kromě pomyslného oddělení jednotlivých prostor pomocí barvy radiátoru lze zvolit i takové varianty, které je možné zavěsit do prostoru, tedy kolmo ke zdi, a rozčlenit tak koupelnu efektivně a bez potřeby stavebních zásahů. Patří mezi ně například geometrický radiátor Zehnder Quaro s pravoúhlým rámem a vodorovnými trubkami čtvercového průřezu.
Tip:
Nejste-li si jisti, jaké povrchové a barevné provedení se hodí k jednotlivým designům topného tělesa, pomoci může šikovný online konfigurátor, který vás provede všemi parametry od těch technických až po designová. Můžete si tak vyzkoušet různá provedení radiátorů – od klasických po ty asymetrické s nejrůznějším tvarem trubek umístěných vodorovně či svisle v kombinaci s širokou paletou barev. Finální rozhodnutí pak bude hračka!
Zdroj informací: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Publikováno: 14.4.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce