Omítání zdi není žádná věda, ale chce to trochu cviku. Každopádně to zvládne každý trochu zručný kutil. Ušetří tak za zedníka, a ještě bude mít pocit z dobře vykonané práce. Text, který bude následovat, vám prozradí, jak nahodit omítku, jak postupovat a na co si dát při omítání zdi pozor. Z nářadí nebudete potřeba nic víc než zednickou lžíce a stahovací lať.
Jak připravit maltu
Omítkovou směs si můžete připravit buď doma, nebo si koupit už hotovou pytlovanou směs. Jakou variantu si vyberete, záleží pouze na vás. V našem případě budeme omítat cihlovou zeď doma připravenou jádrovou omítkou – takzvanou hrubou.
Nachystejte si omítníky
Klasické cihlové zdivo musí být před omítáním čisté a ošetřené vápenocementovým postřikem. Teprve na takovýto povrch můžete připevnit omítníky, s jejichž pomocí budete později nahozenou omítku stahovat.

Jdeme na to
Výchozí bod je tedy jasný – připravená zeď, připravené omítníky a namíchaná jádrová omítka. Zásadní je hustota omítky, která by měla na zednické lžíci tvořit menší bochánek. Takto připravenou omítku na zeď rychlým pohybem nahodíme zednickou lžící – chce to trochu švih, ale ne moc, aby se omítka po zdi nerozstříkla. Omítku nahazujeme od spodní části zdi nahoru po jednotlivých „bocháncích“.

Práce se stahovací latí
Zhruba po metru nahozené zdi omítání přerušíme a pomocí stahovací latě a připevněných omítníků omítku zarovnáme. Nejlepší je hliníková stahovací lať – postupujeme tak, že latí provádíme posuvné pohyby a přebytečnou omítku takto „zakrajujeme“. Až je srovnaná, plynulým pohybem latě po omítnících omítku zahladíme. Maltu na lati vrátíme zpátky do stavebních koleček a v dalších krocích ji na zeď znovu nahodíme.
Místo hliníkové stahovací latě můžete použít i dřevěnou lať. Musí být ale rovná a dostatečně pevná, aby se při stahování omítky neprohýbala.

Jak omítku hoblovat
Tímto způsobem pokračujeme do doby, než je celá zeď nahozená a stažená latí. Pak je potřeba vyčkat pár desítek minut (záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu) a nahozenou omítku srovnat dřevěným hladítkem. Někdy se mu říká také hoblík. Až je omítka zavadlá, hladítkem stěnu přebrousíme. Jde o to, aby povrch omítky nebyl příliš hrubý a částečně se zatáhly praskliny, které se při vysychání omítky vytvoří. Po „přebroušení“ je nahazování omítky hotové. Po jejím vytvrzení můžete nanést finální štuk.

Úklid nakonec
Nakonec nezapomeňte na omytí nářadí – po zaschnutí omítky by to šlo těžko. Během nahazování si na zem můžete položit plachtu nebo kus desky, aby vám omítka nepadala přímo na podlahu a také proto, abyste ji mohli snáze sebrat a znovu nahodit.
Při ručním nahazování omítky také doporučujeme používat ochranné brýle – omítka se vám může dostat do očí, takto si je ochráníte. Pokud jde o schnutí jádrové omítky, počítá se s tím, že každý 1 mm vrstvy schne jeden den.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 27.3.2023, Autor: Jaroslav Kropáč
, Profil autora: Jaroslav Kropáč