reklama

4 tipy, jak naplno využít domácí fotovoltaiku

Investice do pořízení fotovoltaického systému není malá, avšak její návratnost je zcela jistá. Poradíme vám, jak můžete tuto dobu zkrátit na minimum, stačí jen dodržet pár pravidel.

Využijte fotovoltaiku naplno, jen tak opravdu ušetříte
Využijte fotovoltaiku naplno, jen tak opravdu ušetříte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Čisté soláry jsou základ

Zní to možná jako „prkotina“, ale je to mimořádně důležité! Doporučujeme fotovoltaické panely na vaší střeše alespoň jednou ročně očistit tlakovou vodou se speciálním přípravkem na čištění solárních panelů, setřít je stěrkou nebo v zimě omést smetákem od sněhu. Hlavně blízko komunikací se na panelech usazují mastnoty, které na sebe lepí prach i pyl a vytvářejí tenkou vrstvu špíny. Samostatnou kapitolou je pak bydlení poblíž pole, kde musíte hlídat množství pylu, které se na panelech usazuje během jara a léta.

Usazeniny zbytečně ztěžují propustnost světla, a snižují tak výkon fotovoltaického systému. Elektrárna vám samozřejmě funguje, ale ne na možné maximum. Doporučujeme proto čistotu panelů pravidelně kontrolovat. Chcete-li ale samotnému čištění věnovat co nejméně času, můžete nově využít nabídky našich bezrámových fotovoltaických panelů. Na jejich hladké konstrukci se nečistoty zachycují výrazně méně, a vítr i déšť tak často udělají práci za vás.

Základem jsou čisté panely, dbejte proto na jejich pravidelnou údržbu
Základem jsou čisté panely, dbejte proto na jejich pravidelnou údržbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

2. Naprogramujte ohřev vody na poledne

Ohřev vody pomocí sluneční energie je ideální způsob, jak za minimální náklady získávat v domácnosti teplou vodu. Bojler jednoduše přenastavte tak, aby ohříval vodu, když je slunečních paprsků nejvíc – tedy v pravé poledne. Právě v této době je výroba elektřiny nejvyšší díky tomu, že na fotovoltaické panely dopadá nejvíc světelných paprsků. Pokud váš bojler ohřívá vodu během nízkého tarifu, je nutné v nastavení upravit stykač. Nejedná se ale o žádný náročný úkon.

3. Využívejte odložené starty spotřebičů

O využívání nízkého tarifu již byla řeč výše. Spousta majitelů rodinných domů je zvyklá jej využívat nejen k ohřevu vody, ale i k obsluze energeticky náročnějších spotřebičů, jakými jsou pračky, sušičky, myčky atd. S fotovoltaikou je nejekonomičtější naprogramovat odložený start tak, aby programy běžely přes poledne. Je to stejné jako u ohřevu vody – jde o to vyrobenou solární elektřinu využít maximálně efektivně.

Instalace fotovoltaických panelů na rodinném domě
Instalace fotovoltaických panelů na rodinném domě (Zdroj: Schlieger, s.r.o.)

4. Spoléhejte na chytrá řešení

Smart domácnost a fotovoltaika jsou velcí kamarádi – vřele doporučujeme využívat smart technologie. Pokud máte chytrou domácnost, můžete si nastavit scénář, díky kterému se vybrané spotřebiče sepnou přesně ve chvíli, kdy fotovoltaika vyrábí elektřinu na plný výkon. Ve smart systému můžete také přiřadit různou prioritu zařízením, která máte v domácnosti. Pokud není dostatek energie, zapnou se pouze ta nejdůležitější v pořadí, které vám vyhovuje.

Zdroj informací: www.schlieger.cz

Publikováno: 14.3.2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce