reklama

Trápí vás ceny energií? Poradíme, jak ušetřit

Energeticky šetrné doby jsou odpovědí na růst cen nejen energií. Pokud chcete uspořit, poradíme vám, které technologie ušetří nejvíc peněz a které investice se vám vrátí nejrychleji.

Úsporu vám zajistí udržitelné bydlení
Úsporu vám zajistí udržitelné bydlení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Děsí vás současné turbulentní ceny energií a začali jste přemýšlet o udržitelném bydlení? Nejste sami. Podle průzkumu, který si před časem zadala jedna z československých bank, se o udržitelné bydlení zajímá šest z deseti Čechů a rovnou 78 % respondentů by život v energeticky šetrných domech upřednostnilo.  K úsporám výdajů za drahé energie vede celá řada opatření. Ale jak se v nich vyznat? Která jsou nejúčinnější a kde je nejrychlejší návratnost počátečních investic?

Dobré plánování

Až 40 % spotřeby energií může ovlivnit umístění pozemku i domu. S tím vám poradí architekt spolu s projektantem. Pro jejich výběr jsou důležitým kritériem předchozí reference s návrhy nízkoenergetických či pasivních domů. Před rekonstrukcí si pak nechejte zpracovat energetický posudek. Jeho cena se sice pohybuje od 7 do 20 tisíc, díky němu ale zjistíte, jaká řešení vám pomohou ušetřit nejvíce peněz. Vy se tak jednoduše rozhodnete, zda začít střechou, nebo okny.

Na počátku všeho je plánování
Na počátku všeho je plánování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Střecha je základ

Jestli plánujete stavbu, k šetrnějším střechám patří ty ploché či pultové. Nejobvyklejší sedlové jsou naopak tou nejméně vhodnou variantou. V potaz však musíte vzít i lokalitu, ve které stavíte. Ploché střechy nejsou z logiky věci vhodné například v horách, kde se předpokládají závěje sněhu.

Co se izolace střechy týče, minimální tloušťka je 18 cm. Standardu úsporného domu dosáhnete s vrstvou o šířce 18–38 cm. Kvalitní izolace střechy snižuje tepelné ztráty až o 70 % a zvyšuje tepelný komfort jak v zimě, tak i v létě.

Klíčové je zateplení

Snížit spotřebu na vytápění o 50-90 % pomůže kvalitní zateplení objektu. Kromě střechy je řeč o obvodových stěnách, nových oknech a dveřích či o zateplení podlah. Kvalitní zateplení obvodových stěn sníží náklady na vytápění o až 70 % a tepelné úniky o 25 %. Návratnost investice se přitom v tuhle chvíli pohybuje okolo deseti let, s využitím státní dotace dokonce jen let osm. Moderní trojvrstvá okna mají až čtyřikrát nižší tepelné ztráty, letní tropické teploty zase efektivně utlumí vnější stíněn.

Zateplení je základ
Zateplení je základ (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rychle návratná fotovoltaika

Jestli hledáte šampiona, alespoň co se týče návratnosti investice, vsaďte na fotovoltaickou elektrárnu s panely na střeše. Při současných cenách energií a s využitím dotací začíná na pouhých pěti letech! Úspora za elektrickou energii může dosáhnout i 20 tisíc ročně a efektivitu a návratnost investice celého řešení ještě umocní akumulace energie do baterie či vody. Životnost panelů je přitom víc než 30 let a na dotacích z programu Nová zelená úsporám lze získat až 225 tisíc korun.

Úsporné tepelné čerpadlo

Závislost na dodavatelích energií snížíte i s pomocí tepelného čerpadla. Návratnost investice je podobná jako u fotovoltaiky a pohybuje se mezi šesti a osmi roky, uspořit přitom dokáže až dvě třetiny nákladů. Co víc: kvalitní tepelné čerpadlo umí celý rok ohřívat vodu, v zimě topit a v létě chladit. A na rozdíl od klimatizace, která je doslova žroutem elektřiny, si jí tepelné čerpadlo bere opravdu málo.

Tepelné čerpadlo pro váš komfort
Tepelné čerpadlo pro váš komfort (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dar v podobě dešťovky

Každý Čech průměrně spotřebuje 100 l pitné vody denně. Na planetě je přitom víc než miliarda lidí, která si musí vystačit s pouhými deseti litry. Dobrá zpráva je, že při využití dešťové a šedé vody lze spotřebu té pitné snížit až o polovinu. Jednoduchým řešením jsou barely či podzemní nádrže na zachytávání dešťovky, kterými můžete zalévat zahradu. Další úspory zajistí technologie na úpravu vody z umyvadel, sprch a van.

Na všechny tyto projekty lze čerpat peníze nejen ze státního dotačního programu Nová zelená úsporám. Řada finančních institucí nabízí speciální hypotéky určené přímo pro aktivity spojené s úsporným bydlením, a to dokonce s výhodnějším úrokem.

Úspora až 90 % nákladů za energie, návratnost vstupních investic od pěti let, snížení závislosti na dodavatelích energií, k tomu pomoc od státu v podobě dotací a také celá řada úvěrových či spořících produktů s výhodnějšími sazbami, které vám s financování vašich projektů pomohou. To jsou jen některé důvody, proč byste udržitelnému domovu mohli říct ano i vy.

Zdroj informací: ČSOB; Hypoteční banka, a.s.; enviwiki.cz

Publikováno: 6.3.2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce