reklama

Energii ušetříte jednoduše. Víte, kudy může teplo unikat?

Úspora je ústředním tématem pro všechny nejen české domácnosti. Šetří se skoro na všem, hlavně na energiích. Poradíme vám, jak ušetřit ještě více. Řešení je snadné, zateplete podkroví.

Izolací podkroví se výrazně ušetří na energii
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Izolací podkroví se výrazně ušetří na energii (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zima se do vašeho domu možná vloudila skrz nedostatečně zateplené podkroví. Pokud v něm běžně trávíte čas, měli byste si posvítit na vhodnou izolaci střechy, pokud jej však využíváte jen k uskladňování nepotřebných věcí, je na místě zateplení podlahy.

Zateplení podkroví může v celkovém množství energie potřebné pro vytápění domu hrát klíčovou roli. Ale i když je podkroví zaizolováno zdánlivě správně, ne vždy je to jistota – může se stát, že při bližší kontrole narazíte na řadu nedostatků, v jejichž důsledku drahocenné teplo z vašeho domu stále uniká.

Pro zateplení podlahy půdy je ideální kombinace minerální vlny a pěnového polystyrenu

Na půdě můžeme zateplit buďto podlahu, anebo střechu, v závislosti na tom, zda se zde nachází běžně obývané prostory. Využíváte-li půdu jen jako skladiště nepříliš často využívaných věcí a zavítáte sem pouze výjimečně, nemá smysl udržovat ji v teple. Teplo přirozeně stoupá vzhůru a z obývaných místností bude unikat právě na půdu, kterou bude vyhřívat zbytečně. V takové situaci je ideální zateplit podlahu půdy. Teplo se tím pádem bude držet pouze v obytných místnostech.

Aby byla izolace co nejefektivnější, je třeba vybrat vhodný materiál. Nejvhodnější je pro tento typ zateplení kombinovaný systém minerální vlny a pěnového polystyrenu. Podlahu dostatečně zateplí, zároveň vám ale umožní po ní bezpečně chodit. Systém je navíc lehký, takže nepřetěžuje strop, a materiál ani výrazně nezatíží vaši peněženku. Pokud však půdu nevyužíváte vůbec, stačí ji zateplit pomocí rolí ze skelné izolace. Dobrou zprávou přitom je, že zateplení podlahy na půdě není složité a zvládne ho i průměrný domácí kutil.

Na parobrzdu se vkládá tepelná izolace
i (Zdroj: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Na parobrzdu se vkládá tepelná izolace (Zdroj: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

U obytného podkroví je třeba zateplit střechu

Pokud je podkroví součástí obytné zóny vašeho domu a pravidelně v něm trávíte čas, pravděpodobně v něm naopak chcete udržovat příjemnou teplotu. V tom případě je vhodné zateplit nikoliv podlahu, ale střechu. Díky tomu můžete dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě. V létě bude izolace zabraňovat i přehřívání, které bývá problémem zejména u starších staveb. Výběr vhodných materiálů je široký, od kamenné izolace z čedičových vláken, která oplývá i výbornými akustickými a protipožárními vlastnostmi, až po skelnou vlnu nebo foukané a stříkané izolace.

Ožehavá bývá u izolace šikmé střechy otázka její tloušťky. Nejlepší zvolit izolaci tlustou přibližně 260 mm. Vše ale přirozeně závisí na kvalitě použitého materiálu a energetické náročnosti stavby. Větší tloušťkou izolace lze například také vykompenzovat tepelné mosty zapříčiněné konstrukcí krovu. Obecně platí, že čím kvalitnější izolační materiál je, tím tenčí zateplení může být.

Budeme-li šetřit na tloušťce, je přitom finanční úspora minimální, protože navýšení o 40 či 60 mm izolace změní výslednou cenu v pouhých jednotkách procent. Často se bohužel stává, že si lidé stanoví tloušťku tepelné izolace a priori bez ohledu na její kvalitu. Rozdíl mezi tepelněizolačním účinkem jednotlivých materiálů však může dosahovat až 30 %.

Pozor na mezery mezi krokvemi

Při aplikaci izolace šikmé střechy dochází často i k dalším chybám. V takových případech ani ten nejkvalitnější materiál nezabrání tomu, aby teplo z půdy nadále unikalo a veškerá práce nepřišla vniveč. U klasického krovu zatepleného minerální vatou je nutné myslet na prostory mezi krokvemi, které nebývají stejně velké.

Izolace se následně stabilizuje pomocí vrutů
i (Zdroj: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Izolace se následně stabilizuje pomocí vrutů (Zdroj: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Někdy se stává, že si lidé změří pouze vzdálenost mezi prvními dvěma krokvemi a na základě toho nařežou veškerý materiál. Velikost izolačních desek pak na některých místech neodpovídá reálnému rozsahu prostoru mezi krokvemi a mezi vatou a krokví tak vznikají mezery, jimiž se teplo dostane ven. Je třeba dopředu změřit vzdálenosti mezi každými dvěma konkrétními krokvemi.

Významnou roli může hrát také nekvalitní aplikace parozábrany, tedy speciální fólie zabraňující tomu, aby se do konstrukce ze vzduchu pronikala vodní pára. Pokud se sem totiž dostane, může doházet k její kondenzaci a následně k degradaci materiálů či vzniku plísní nebo hniloby. Následně je nutné ji na všech místech parotěsně spojit speciální páskou. Neuděláme-li to důsledně, ke kondenzaci vody v izolaci může stále dojít. Parozábranu je také třeba zkontrolovat, zda v ní nejsou díry, a případně je přelepit.

Zateplení podkrovních prostor hraje důležitou roli v komfortu, který doma pociťujeme, i v celkové energetické bilanci domu. Jeho realizací můžeme na energiích ušetřit až desítky tisíc korun ročně, původní investice se nám tak může vrátit už za několik let.

Zdroj informací: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.; dumazahrada.cz

Publikováno: 19.2.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce