reklama

Vlhko v domě je velmi nepříjemný spolubydlící. Jak se s ním rozloučit?

Vlhkost v domě je věc nepříjemná a její důsledky přímo ohrožují zdraví všech obyvatel. Kde se daří vlhkosti, tak se daří plísním. Poradíme vám, jak se s vlhkostí vypořádat a mít znovu zdravou domácnost.

Vlhkost se sráží na okenních sklech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlhkost se sráží na okenních sklech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se nadměrné vlhkosti zbavit

Jedním z nejčastějších projevů, podle nichž lze zvýšenou vlhkost v interiéru poznat, jsou orosená okna, vlhké mapy na ostění a s tím související plísně, kterým se ve vlhkém prostředí výborně daří. Proti nadměrnému vlhku se ale dá účinně bojovat správným a častým větráním. Z utěsněného interiéru totiž nemá vzdušná vlhkost kudy uniknout, proto je důležité ji dostatečně a také pravidelně odvětrávat, a to hlavně v chladných měsících. 

Okna je třeba několikrát denně otevřít dokořán, aby mohla vlhkost odejít, ale přitom se neochladil interiér. S dostatečným větráním pomůže také sledování míry vzdušné vlhkosti a dodržování jednoduchého pravidla 21-50. To říká, že při teplotě zhruba 21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50 %. K tomuto účelu je vhodné pořídit si vlhkoměr, který je v dnešní době již snadno dostupný.

Vlhka se nejlépe zbavíte tím, že několikrát za den otevřete okna dokořán
i (Zdroj: Vekra)
Vlhka se nejlépe zbavíte tím, že několikrát za den otevřete okna dokořán (Zdroj: Vekra)

Účinný boj s plísněmi

K ošetření plísní doporučuji použít koncentrovaný alkohol raději, než přípravky  s obsahem chloru. Jedná se totiž o významný alergen a navíc poškozuje výmalbu. Alkoholové prostředky, jako je technický líh nebo isopropanol, běžně seženete v lékárně, drogerii nebo na internetu. Použít lze také peroxid vodíku, ale i ocet. Ten obvykle na silnější plíseň nestačí.

Pokud je plíseň na zdech, což bývá nejčastější problém, pak je nutné odstranit samotnou plíseň, malbu a často oškrábat i zasaženou omítku. To vždy provádíme za vlhka a s použitím ochranných pomůcek, jako jsou rukavice, respirátor a ochranné brýle. Plísňové spory se šíří vzduchem, proto je nutné postižená místa vždy předem navlhčit, nejlépe vodou s přídavkem protiplísňového přípravku. Teprve až potom odstranit plíseň, malbu a případně zeď oškrábat. Novou omítku doporučuj nanášet až po dokonalém vyschnutí postiženého místa.

Nadměrná vlhkost přispívá k růstu plísní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nadměrná vlhkost přispívá k růstu plísní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Opět používejte speciální přípravky určené na plísní postižená místa. V případě potřeby může pomoct i specializovaná firma. Po odstranění plísně určitě nezapomeňte dát nábytek přibližně pět až deset centimetrů od stěny, aby k ní byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu!

Aby vlhkost v koupelně nábytku neublížila

Nadměrná vzdušná vlhkost bývá problémem nejčastěji v koupelnách, kde často navíc chybí okno nebo vzduchotechnika pro odvětrání. Horká pára z večerní sprchy nebo odstřikující kapky vody by tak mohly časem poškodit koupelnový nábytek. Jedním z nejrizikovějších míst jsou z pohledu vlhkosti především nábytkové hrany, které by proti ní měly být dostatečně chráněné vhodným lepením.

Při výběru nábytku do míst se zvýšenou vzdušnou vlhkostí, jakými jsou například právě koupelny, je důležité věnovat pozornost zpracování nábytkových hran. Při jejich nekvalitním provedení by totiž časem mohl nábytek působením vlhkosti nabobtnat. Dnes by již mělo být standardem použití PUR lepidel, které si zachovávají své vlastnosti i při vyšších teplotách a zajistí jeho dlouhou výdrž i v náročných podmínkách koupelny. 

U koupelnového nábytku si pohlídejte, jakým lepidlem byly přilepené hrany
i (Zdroj: Dřevojas)
U koupelnového nábytku si pohlídejte, jakým lepidlem byly přilepené hrany (Zdroj: Dřevojas)

Podle čeho se dá kvalitně provedená hrana jednoznačně poznat? Spolehlivým ukazatelem kvalitního ohranění dvířek je síla spáry mezi hranou a plochou nábytku. Pokud výrobce použije hodně lepidla nebo nedodrží správný výrobní postup, pak jsou spáry hodně viditelné. Jednou z výhod PUR lepidla je, že ho stačí použít jen malé množství, takže hrana těšně přiléhá k dvířkům, čímž vzniká minimalistická tenká spára, která efektivně brání vniknutí vlhkosti do dvířek. Její další výhodou je navíc i to, že tenká spára se prakticky nezanáší nečistotami, což je vítaný bonus hlavně u nábytku ve světlých barvách.

PUR lepidla je možné použít jen malé množství, čímž vzniká tenká spára
i (Zdroj: Trachea)
PUR lepidla je možné použít jen malé množství, čímž vzniká tenká spára (Zdroj: Trachea)

Tip na závěr:

Všudypřítomná vlhkost v koupelně by se pak mohla na první pohled jevit nebezpečně ve vztahu s elektrickými zásuvkami. Pokud chcete udělat maximum pro bezpečnost, pořiďte si do tohoto specifického prostoru domovní elektroinstalaci s vyšším stupněm krytí. Standardně se do koupelen používají zásuvky a vypínače se stupněm krytí IP 20.

Zásuvky s krytím IP 44 chrání přístroje nejen proti vlhkosti, ale také stékající a stříkající vodě
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Zásuvky s krytím IP 44 chrání přístroje nejen proti vlhkosti, ale také stékající a stříkající vodě (Zdroj: OBZOR Zlín)

Pokud chcete bezpečí ve své koupelně ještě zvýšit, doporučujeme využít vypínače a zásuvky se stupněm krytí IP 44. Toto krytí totiž chrání přístroje proti stékající a dokonce i stříkající vodě ze všech úhlů. Vypínače a zásuvky s tímto stupněm krytí mají uvnitř gumový lem těsně obepínající tělo vnitřního přístroje i okolní součásti, který zcela zamezuje průniku vody. Na zásuvkách je navíc z čelní strany průsvitné víčko na pružině. To lze jednoduše odklopit nahoru a po použití se samo vrátí do původní polohy.

Zdroj informací: Dřevojas; Trachea; OBZOR Zlín; Institut zdravého bydlení; Vekra

Publikováno: 18.12.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce