reklama

Hledáte ekonomičtější variantu, než je plynový kotel? Poradíme!

Pokud jste vlastníky plynového kotle, který využíváte pro ohřev vody i topení, pak vás postihla energetická krize, která zaúřadovala především v Evropě. I pro vás je tu možné řešení, a tím je výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo, které vás před krizí alespoň částečně ochrání. Poradíme vám, jak na to.

Plynový kotel nahraďte úsporným tepelným čerpadlem
Plynový kotel nahraďte úsporným tepelným čerpadlem (Zdroj: PANASONIC HEATING & COOLING)

Výkon

Pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, musíte si pořídit zařízení, jehož výkon pokryje tepelnou ztrátu objektu. Při špatném návrhu může být čerpadlo poddimenzované a kvůli nízkému výkonu nebude dosahovat požadovaných teplot. Opačný problém je předimenzování čerpadla, při kterém bude docházet k častému cyklování kompresoru, což zásadně snižuje životnost čerpadla.

Cena, úspora a dotace

Pokud se do rodinného domu rozhodnete nainstalovat čerpadlo o výkonu v rozmezí 3–9 kW a součástí zakázky bude kompletní montáž i nádrž na TUV, počítejte s investicí v rozmezí 150 000–250 000 korun. Sezónní účinnost tepelných čerpadel se v našich podmínkách pohybuje okolo 180–200 %. V porovnání s vytápěním plynem tak ušetříte až dvě třetiny nákladů.

Navíc návratnost investice urychlují i dotace, které žadatelům proplácí Státní fond životního prostředí ČR. Buď můžete využít Kotlíkové dotace, u kterých stát proplácí až 95 % nákladů, nebo Novou zelenou úsporám určenou pro rodinné domy. Dotace v ní se pohybují v rozpětí 80 000–140 000 korun v závislosti na typu instalovaného zařízení.

Energetická krize se týká hlavně plynu
Energetická krize se týká hlavně plynu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor na průměr potrubí

Velkou výhodou při výměně plynového kotle za tepelné čerpadlo je fakt, že čerpadlo lze instalovat na stávající otopný systém. Je ovšem nezbytné dát si pozor na jednu zásadní věc – průměr potrubí. Průměr potrubí je pro funkčnost tepelného čerpadla zásadní a může se od potrubí využívaného plynovým kotlem lišit. Při nedodržení průměru potrubí může dojít ke snížení účinnosti a životnosti tepelného čerpadla. S přesnými parametry potrubí vám samozřejmě poradí kvalitní a certifikovaná instalační firma.

Plyn jako bivalentní zdroj

Lze využít i celý plynový kotel, který je možné zapojit jako bivalentní zdroj tepelného čerpadla. Využívá se jako záložní zdroj napájení pro čerpadlo v momentě, kdy jsou venku nízké teploty. Pro podnebí v ČR je za dostačující bivalentní bod považováno -5 °C. V praxi ale počítejte s teplotami -7 °C až -10 °C, které nejsou, byť krátkodobě, ničím výjimečným.

Tepelné čerpadlo je vhodnou formou vytápění
Tepelné čerpadlo je vhodnou formou vytápění (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čerpadlo s bodem bivalence 0 °C je sice levnější, ale stačí lehký mrazík a do provozu se uvede bivalentní zdroj, který čerpá energii přímo ze záložního zdroje. A výrazně prodraží provoz čerpadla oproti normálu. Ovšem existují tepelná čerpadla, která jsou schopna udržet si požadovaný výkon a účinnost i při teplotě -15 °C.

T-CAP udržuje topný výkon i při -20 °C

V zimním období je ideální vlastnit tepelné čerpadlo, které nezklame v nízkých zimních teplotních podmínkách a zachovává si požadovanou vysokou účinnost i topný výkon. Panasonic Aquarea T-CAP Generace J v provedení monoblok je velmi spolehlivé tepelné čerpadlo i v extrémně nízkých venkovních teplotách. Díky jedinečné technologii duálního tepelného výměníku jednotky dokáže udržovat topný výkon i při venkovních teplotách až do -20 °C, což se promítne do výrazné úspory v pořizovací ceně a provozních nákladech. Navíc se velmi hodí i do prostředí s vysokou vlhkostí, například poblíž vodních ploch.

T-CAP představuje jednotný systém pro vytápění a chlazení domu i výrobu teplé vody, který nabídne vysokou efektivitu a je vhodný i pro revitalizační projekty. Jeho výhodou rovněž je, že umí snadno nahradit tradiční olejové/naftové kotle či již několikrát zmiňované kotle plynové. Navíc jej lze jednoduše připojit k novému podlahovému vytápění, radiátorům nebo ventilačním jednotkám.  

Monoblok používá chladivo R32, které má velmi nízký dopad na potenciál globálního oteplování a celá řada Aquarea se může pochlubit vysokou energetickou účinností. Při 35 °C dosahuje hodnocení účinnosti A +++ a při 55 °C A ++ a má lepší SCOP i kapacitu chlazení. Kromě toho může systém pracovat s vyšším tlakem a dosáhnout teploty 65 °C u průtokové vody.

Zdroj informací: PANASONIC HEATING & COOLING, Státní fond životního prostředí ČR

Publikováno: 17.12.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce