reklama

Plánujete stavbu vašeho vysněného domu? A jaký materiál zvolíte?

Toužíte bydlet ve vlastním domě? Přemýšlíte, jak bude vypadat, kolik místností bude mít, jaká okna, dveře a zařizovací předměty zvolit? A už máte vybraný materiál, z jakého dům postavíte? Poradíme!

Nejdůležitější se správný projekt
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejdůležitější se správný projekt (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cihly jsou tradiční materiál, ale drahý

Stavět z cihel je sázka na tradici a jistotu. Jedná se o nejčastěji používaný stavební materiál v Česku, který má dlouhou životnost, vysokou nosnost, je nehořlavý a objemově stálý, takže bez problému zvládne teplotní změny. Další výhodou, kterou je třeba zmínit, je i kvalitní zvuková izolace.

Cihlové domy mají ale také své nevýhody, kvůli kterým se leckdo zamyslí nad možnými alternativami. Jednou z předních nevýhod je cena. Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výrobě vzrostla cena za cihly meziročně o třetinu.

Dalším mínusem zděných domů je délka jejich výstavby. Zatímco domy z prefabrikátů můžou být hotové a připravené k nastěhování v řádu týdnů až měsíců, na cihlový dům si počkáte. Jednak protože práce na něm nelze dělat celoročně, a pak také proto, že pravidelně dochází k přehlcení trhu a výrobci cihel nestíhají na požadavky klientů reagovat a materiály dodávat. Pokud navíc hodláte ke stavbě použít porézní cihly, můžete se často setkat s problémem, který představují plísně.

Dřevostavby se u nás těší velké oblibě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevostavby se u nás těší velké oblibě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prefabrikáty stojí v řádu týdnů, jsou méně variabilní

Domy z betonových prefabrikátů jsou ve stavebnictví moderním a elegantním řešením. Jejich výhodou je především rychlost stavby. Skelet budovy ze železobetonu vám společnost dokáže postavit v řádu dnů až týdnů. Celý dům můžete mít hotový do několika měsíců.

Dalším plusem prefabrikátů je možnost z nich stavět celoročně. Zima nebo sníh nejsou překážkou. Zmínit je potřeba také životnost materiálu. Betonové prefabrikáty jsou spolehlivé a snesou podstatně více než například dřevostavby.

 

Nevýhody nejsou tak jednoznačné, jako u cihel nebo dřeva. Přece jen jde o materiál, který má dlouhou životnost, je pevný a představuje rozumný kompromis mezi rychlostí stavby a cenou za materiály.

Problém nastává v momentě, kdy se stavba rodinného domu kompletně z prefabrikátu předem důkladně nenaprojektuje a vzejde potřeba zavést nové rozvody, například elektřiny nebo vodovodního potrubí, které se do betonu složitě vysekávají.

V takovém případě je řešením kombinace betonového prefabrikátu využitého na skelet budov, přičemž stěny zůstanou cihlové. Díky této kombinaci je stavba domu stále rychlejší, než v případě celozděné budovy, nicméně odpadá starost a náklady na zavádění nových rozvodů.

Stavba z prefabrikátů je rychlá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stavba z prefabrikátů je rychlá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dřevostavby jsou udržitelné, ale méně odolné

Dřevostavby nemají konkurenci, co se rychlosti stavby a ceny za použitý materiál týče. V roce 2020 bylo podle Asociace dodavatelů montovaných domů v Česku postaveno 2836 dřevostaveb rodinných domů. „To vnímám velmi pozitivně nejen proto, že se dřevostavby dostávají více do povědomí veřejnosti, ale také proto, že se zde uplatní jejich velký potenciál, a tím je rychlost výstavby a také udržitelný způsob stavění,“ uvedla Lenka Trandová, ředitelka asociace. Dřevěné domy lze navíc, stejně jako ty z betonových prefabrikátů, stavět celoročně.

Nespornou výhodou domů ze dřeva je také izolace. Jelikož jsou z přírodního materiálu, udržují v zimě snáze teplo a v létě příjemné teploty. Potíže u dřevostaveb představuje jejich životnost a údržba. Sice se tak dá stavba v případě potřeby snáze zlikvidovat, ale zároveň to znamená, že u dřevěných domů se můžete častěji potýkat s trouchnivěním. Poškozené části je pak zapotřebí složitě odřezat a nahrazovat, což vás vyjde na další finance nejen v podobě náhradního materiálu, ale i odborníků, kteří takové vyspravení provedou.

Dřevostavby se u nás těší velké oblibě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevostavby se u nás těší velké oblibě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další mínus, který je třeba zmínit, je, že dřevostavby se mohou stát cílem škůdců. Kvůli těm je zapotřebí pořádné ošetření, izolace a také dávat si pozor na vlhkost. Jakmile to nebudete dělat, může se lehce stát, že se k vám nastěhují nechtění návštěvníci.

Jako poslední nevýhodu je potřeba uvést také požár. Vysoká hořlavost dřeva v porovnání například s betonem, znamená, že v případě nehody třeba při vaření a následném požáru vám pravděpodobně nezbyde jiná možnost, než stavbu strhnout a postavit novou.

Zdroj informací: Prefa Brno a.s.

Publikováno: 15.12.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce