reklama

Instalace tepelného čerpadla nemusí být podmíněna demontáží plynového kotle

Plynový kotel může sloužit jako doplněk instalovaného tepelného čerpadla, nebo může být zálohou tepelného čerpadla. Pokud bude doplňkem, pak můžeme volit mezi ručním přepínáním či automatickým přechodem z TČ na plynový kotel.

Plynový kotel jako záloha k tepelnému čerpadlu
i (Zdroj: Ariston)
Plynový kotel jako záloha k tepelnému čerpadlu (Zdroj: Ariston)

Lze použít plynový kotel jako zálohu za tepelné čerpadlo?

Nejrozšířenější tepelné čerpadlo vzduch - voda mění svůj výkon a účinnost (COP) v závislosti na venkovní teplotě (s venkovní teplotou klesá výkon i COP) a s ohledem na výstupní teplotu (radiátory nebo podlaha). Nejúčinnější je s podlahovým topením. Proto je třeba tepelné čerpadlo doplnit o elektrický záložní zdroj (elektrokotel) nebo plynový záložní zdroj (plynový kotel).

Pokud je zálohou elektrokotel, pak ne všude je povolen dodavatelem dostatečný příkon – pak je vhodnou alternativou plyn (příklad: pro tepelnou ztrátu objektu 16 kW budu potřebovat např. cca 8 kW příkonu pro tepelné čerpadlo a 12 kW pro záložní elektrokotel – příkon nemusím dostat nebo budu muset budovat novou elektrickou přípojku). Pak kombinace s plynovým kotlem je řešením.

Nejrozšířenější tepelné čerpadlo mění svůj výkon a účinnost v závislosti na venkovní teplotě a s ohledem na výstupní teplotu
i (Zdroj: Ariston)
Nejrozšířenější tepelné čerpadlo mění svůj výkon a účinnost v závislosti na venkovní teplotě a s ohledem na výstupní teplotu (Zdroj: Ariston)

Tepelné čerpadlo mění svůj výkon s venkovní teplotou – klesá výkon i COP. Běžné TČ poskytne teplotu pro topení do 60 °C. Plynový kotel má účinnost a výkon stálý bez ohledu na venkovní teplotě. Navíc plynový kotel je schopen v případě potřeby dosáhnout teploty až 80 °C pro radiátory, má dostatečný výkon a schopnost rychlé dodávky tepla.

Proto je vhodné kombinovat tepelné čerpadlo jako hlavní zdroj tepla – pro teploty do cca -5 °C, kolem nulových teplot doplnit o plynový kotel a při nízkých venkovních teplotách použít třeba jen plynový kotel. Přepínání mohu dělat ručně na základě provozních zkušeností nebo ponechat na automatice.

Plynový kotel může sloužit jako doplněk instalovaného tepelného čerpadla
i (Zdroj: Ariston)
Plynový kotel může sloužit jako doplněk instalovaného tepelného čerpadla (Zdroj: Ariston)

V tomto automatickém režimu pracuje systém HYBRID – kombinace tepelného čerpadla a plynového kotle nebo stávající jakýkoliv. Po zadání ceny plynu a elektřiny pak regulace sama s ohledem na aktuální podmínky (venkovní teplota, vnitřní teplota a žádaná teplota topného systému) vybere aktuálně nejvhodnější zdroj: jen tepelné čerpadlo, souběh TČ s kotlem nebo jen plynový kotel (strana 5 příloha).

Tím, že mohu kotel má dostatečný výkon, mohu kombinovat např. s menší jednotkou tepelného čerpadla (menším výkonem), např. z důvodu ekonomických, nebo důvodů technických (např. potřeba nižšího hluku, omezeného prostoru atd.).

Zdroj informací: Ariston

Publikováno: 21.10.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce