reklama

Jednoduché řešení v podobě vhodného zateplení vám uspoří vysoké účty za energie

Trápí vás vysoké účty za energie? S příchodem zimy a chladného počasí se spousta domácností musí naučit úsporněji nakládat s energiemi. Řešení, jak ušetřit, existuje hned několik. Například netopit a nosit svetr s teplými ponožkami nebo se odstěhovat tam, kde je teplo.

Trápí vás vysoké účty za energie? Nabízí se jednoduché řešení v podobě vhodného zateplení
Trápí vás vysoké účty za energie? Nabízí se jednoduché řešení v podobě vhodného zateplení (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Jenom samotné vytopení budovy totiž spotřebovává skoro 2/3 veškeré energie a správným zateplením můžete uspořit až její polovinu. Díky tomu ušetříte několik desítek tisíc korun.  Proto čím dříve začnete přemýšlet nad vhodným zateplením, tím dříve se ochráníte před energetickou krizí.

Sektor budov spotřebovává až 40 % celkové energie, z čehož dvě třetiny slouží k vytápění. Například za vytápění vládních budov stát ročně utratí až 1,4 miliardy korun a tento rok by se měla částka ještě zvýšit. Z dlouhodobého hlediska je tedy mnohem výhodnější zaměřit se na snižování spotřeby nejen v nejchladnějších měsících. Jedním z řešení může být zateplení nebo třeba výměna oken a dveří.

Střechu stihnete zateplit ještě do zimy

Dvě třetiny budov jsou v České republice bez izolace. Právě zateplením celé budovy lze dosáhnout velkých energetických úspor. „Nad úsporou energií je v současné době potřeba přemýšlet již při samotné výstavbě domu. Například vhodný výběr izolace a správně provedené zateplení ušetří nejen starosti, ale i peníze. A i když náklady s tím spojené jsou mírně vyšší, rozhodně nebudete litovat, protože se vám časem vše vrátí nižšími účty za energie,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA a pokračuje: „Zateplení celého domu je časově náročné, ale do letošní zimy je reálné stihnout zateplení stropu půdy.“

Zateplení střechy a stropu je jednou z nejdůležitějších částí, která v případě špatné izolace propouští velké množství tepla, konkrétně až 30 %. Přitom jejich zateplení může trvat jen pár dní a není to stavebně náročné.

„Například foukanou izolací lze zateplit podlahu půdy o ploše 100 m² v tloušťce 40 cm během jednoho dne a náklady se budou pohybovat okolo 66 000 Kč. Investice se v úsporách za vytápění vrátí do méně než 5 let. S chystanou dotací Nová zelená úsporám Light je možné návratnost ještě zkrátit,“ říká architektka a pokračuje: „Pouhým zateplením střechy snížíte ztráty tepla celého domu o 20 %. Důležité je vybrat kvalitní foukanou izolaci jakou je novinka společnosti URSA - URSA Pure Floc, která má výborné tepelně-izolační a akustické vlastnosti, je difuzně otevřená, odolná proti plísním, nehnije a postupem času se nerozkládá.“ 

Dvě třetiny budov jsou v České republice bez izolace
Dvě třetiny budov jsou v České republice bez izolace (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Nepodceňujte tloušťku zateplení fasády 

Důležitým faktorem, na který by se nemělo zapomínat, je i tloušťka samotné izolace fasády, která také zásadním způsobem ovlivňuje výši účtů za energie. Češi tak mohou kvůli nedostatečnému zateplení nevědomky zvyšovat své náklady, někdy i o desetitisíce korun ročně. Ukazuje se, že průměrná tloušťka zateplení fasády je v Čechách 13 cm.

Vzhledem k růstu cen energií je přitom ekonomicky optimální až 28 cm. „I za společnost URSA se v praxi setkáváme s tím, že skutečně nejpoužívanějšími fasádními izolacemi na stavbách jsou ty o tloušťce 12 a 14 cm,“ popisuje Vojancová. Využitím menší tloušťky izolace při výstavbě se ušetří a v ten moment má investor pocit, že uspořil. Z dlouhodobého hlediska pak majitel za vytápění a chlazení domu zaplatí několikanásobně více.

Protože izolace v domě vydrží i desítky let, vyplatí se do ní investovat ihned z počátku. „Společnost URSA nabízí minerální skelné izolace URSA PUREONE a URSA GLASSWOOL. Jejich použití přináší nespočet dalších výhod, mezi které patří minimalizace úniku tepla, ochrana proti přehřívání, zajištění požární bezpečnosti a prodloužení životnosti nosné konstrukce,“ přibližuje vlastnosti minerálních izolací Vojanová. 

Pouhým zateplením střechy snížíte ztráty tepla celého domu o 20 %
Pouhým zateplením střechy snížíte ztráty tepla celého domu o 20 % (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Pomoci mohou i dotační programy 

V řešení problému s narůstajícími náklady za energie lze hledat pomoc i v dotačních programech veřejných budov. „Dotační podpora má motivovat vlastníky budov k provedení co nejkvalitnější energeticky úsporné renovace, mezi které se řadí i zateplení. Dotace dle technických parametrů mohou pokrýt dokonce 50 až 60 % nákladů spojených s obnovou stavby,” vysvětluje architektka.

Jeden z programů, Nová zelená úsporám, patří k nejefektivnějším programům zaměřeným na úspory energie v budovách pro bydlení. Ministerstvo životního prostředí plánuje v blízké budoucnosti rozšířit nabídku pro domácnosti v rámci doplňkového programu Nová zelená úsporám Light k financování renovací zaměřených na snížení energetické náročnosti.

Dotaci bude možné čerpat na zateplení vybraných konstrukcí (např. půda nebo střecha), případně výměnu oken a dveří. Nárok na ni by měl mít každý bez rozdílu v příjmech. „V programu jsou registrovány i všechny výrobky značky URSA. Je tedy možné i na ně získat dotaci. A výrazně tak ušetřit náklady na stavbu nebo renovaci domu či bytu, a přitom využít kvalitní a uživatelsky přátelský materiál této značky,” uzavírá Vojancová. 

Dotace dle technických parametrů mohou pokrýt dokonce 50 až 60 % nákladů spojených s obnovou stavby
Dotace dle technických parametrů mohou pokrýt dokonce 50 až 60 % nákladů spojených s obnovou stavby (Zdroj: URSA CZ s.r.o.)

Zdroj informací: URSA CZ s.r.o.

Publikováno: 19.10.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce