reklama

Vytápění dřevem má své místo i v moderním interiéru

Během masivní plynofikace v minulém století, si málokdo uvědomil, na jaký problém si do budoucna zaděláváme. Na druhou stranu jsme si v posledních desetiletích užili levného plynu dosyta. Málokdo z nás trpěl chladem v interiérech ať už doma, nebo na pracovišti.

Topte dřevem. Zvolte vhodná kamna i správný komín
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Topte dřevem. Zvolte vhodná kamna i správný komín (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Přitom v západní Evropě, kde jsou domácnosti běžně vytápěné drahou elektřinou, jsou mnohem více zvyklí na vytápění šetřit.

Úspory a obnovitelné zdroje

Pokud se na situaci podíváme střízlivými očima, není naše situace zdaleka tak zlá. Většina majitelů domů již v minulosti investovala do zateplení. V mnoha budovách opravdu je prostor pro snížení spotřeby střídmějším využíváním zdrojů. Masivní investice do obnovitelných zdrojů by pak měla přinést dlouhodobou úlevu, která nám opět vrátí komfort, z kterého pravděpodobně budeme muset tuto zimu slevit. Diverzifikace zdrojů vytápění pak nemine většinu z nás.

Kompaktnost a správná orientace střechy je jedním z hodnocených kritérií při získávání stavebního povolení
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Kompaktnost a správná orientace střechy je jedním z hodnocených kritérií při získávání stavebního povolení (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Plánování novostaveb v souladu s udržitelností

Plánování novostaveb je dnes koncipováno tak, aby ze své podstaty spotřebovávaly co nejméně energie, využívaly obnovitelné zdroje, byly maximálně nezávislé a zároveň zajistily maximální komfort. Zpřísněná legislativa pro získání stavebního povolení hodnotí nejen využití obnovitelných zdrojů, ale i architektonické zpracování stavby.

Kladné body získává kompaktnost stavby se správnou orientací a vhodným tvarem střechy pro optimální využití solární energie. V naší zalesněné krajině pak není od věci vedle elektřiny či plynu využít i doplňkový zdroj vytápění v podobě krbových kamen nebo vložky, která může v chladných dnech či v přechodných obdobích posloužit k přitápění. Běžná obava, že se do nízkoenergetických domů komín a krb nehodí, dnes rozhodně neplatí.

I moderní interiér může mít krbovou vložku
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
I moderní interiér může mít krbovou vložku (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Není možné ale samozřejmě sáhnout po jakémkoliv výrobku. Především by kamna měla být nezávislá na vzduchu z místnosti. Přívod vzduchu ke krbovým kamnům pak dnes zvládne nejen kvalitní keramické komínové těleso, ale i nerezový komín.

Keramické komínové vložky, první volba u novostaveb

Keramické komínové vložky by z hlediska trvanlivosti a odolnosti měly být u novostaveb první volbou. Na trhu najdeme i takové, které svou těsností nijak nenaruší obálku stavby a navíc dokáží ke spotřebiči přivést vzduchu potřebný k hoření. Prvním je komínový systém Schiedel ABSOLUT, který má jako jediný certifikaci pro použití i v pasivních domech.

Další finančně méně náročnou variantu představuje varianta Schiedel UNI SMART. I tento komínový systém přivede vzduch ke spotřebiči meziprostorem v komínové šachtě a zabezpečí bezpečný provoz po generace.

Kvalitní keramické komínové vložky vydrži po generace
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Kvalitní keramické komínové vložky vydrži po generace (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Nerezový komín snadno nainstalujete i do zaběhlých domácností

Do zaběhlých domácností pak lze snadno bez velkých stavebních zásahů nainstalovat krbová kamna nepojená na lehký nerezový komín. A překvapivě i ten dokáže přivést ke krbovým kamnům vzduch potřebný k hoření. Hladký komínový systém Schiedel PERMETER Smooth Air na rozdíl od běžných lehkých nerezových komínových systémů zajišťuje přísun vzduchu potřebného k hoření meziprostorem v průduchu komína.

Komín PERMETER Smooth Air nabízí společnost Schiedel i v balíčku s kompatibilními krbovými kamny, s prémiovou variantou SIRIUS.

Prémiová varianta Schiedel SIRIUS
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Prémiová varianta Schiedel SIRIUS (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Případně můžete vsadit na cenově výhodnější možnostmi v podobě novinek SARGAS a MIMAS.

Novinkou je Scheidel SARGAS
Novinkou je Scheidel SARGAS (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
A také Schiedel MIMAS
A také Schiedel MIMAS (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Připravte si dřevo a vychutnejte si příjemnou atmosféru v teple domova.

Zdroj informací: Schiedel, s.r.o.

Publikováno: 16.10.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce