reklama

Výstavba nového bytového jádra z pórobetonu

Starší panelákové byty ještě tu a tam disponují klasickým umakartovým jádrem, které ovšem v současnosti působí jako pěst na oko. Ideální je takovou "nádheru" odstranit a vystavět jádro zděné. A aby vám šla práce pěkně od ruky, použijte pórobeton, který je naprosto skvělým stavebním materiálem.

Výstavba bytového jádra
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rekonstrukce staré panelákové koupelny a výstavba bytového jádra (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stavba z pórobetonu

Ytong, neboli správně pórobeton, je druh lehkého betonu, jehož objemová hmotnost je < 2000 kg/m³ v suchém stavu, s dobrými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi. Jedná se o beton přímo lehčený, což znamená, že vylehčení bylo dosaženo při výrobě vytvořením pórů přímo do vlastní hmoty betonu. Pórobeton se vyrábí z křemičitého písku, vody a vápna, což jsou 100% přírodní materiály.  Zaručují tak zdravotní nezávadnost. 

Pórobeton má mnoho skvělých vlastností, mezi ty nejhlavnější kromě izolace patří též lehkost pórobetonových dílů a možnost opracování do jakéhokoliv tvaru bez použití speciálních a těžko dostupných nástrojů. K řezání vám postačí obyčejná ruční pila na pórobeton či truhlářská na dřevo. 

Nové příčky vystavíme z ytongu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nové příčky vystavíme z ytongu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi nevýhody potom patří vysoká nasákavost, menší statická pevnost, horší akustické vlastnosti, nízká akumulace tepla. Zejména nasákavost je zásadní a je proto potřeba se zdícím materiálem (maltou) pracovat rychle a efektivně. Není-li také dostatečně zaizolován a zateplen, zdi budou vlhké a studené. To jsou ideální podmínky pro růst nežádoucích plísní, hniloby a dřevokazných hub. Nejen, že  bude ohroženo lidské zdraví v podobě různých alergií, bolestí kloubů a podobně, ale i samotná stavba bude náchylnější na různé praskliny a trhliny. Zdění se provádí pomocí malty, a to na vodorovné spáry. 

Stavební povolení nebo ohlášení

Povolení od statika potřebujete v případě, když vaše rekonstrukce zahrnuje i zásah do nosných konstrukcí (např. posouvání, rušení nebo přístavba příček). Bez ohlášky a povolení můžete realizovat vyzdění příčky v tom samém půdorysu.

Stavební ohlášení postačí, pokud provádíte úpravy nenosných příček, např. odstranění nebo zmenšení (+ statický posudek), výměny elektroinstalace bez změny trasy, úpravy elektroinstalace a změny trasy, pokud budou rozvody umístěné v nenosné příčce, spojení koupelny s WC nebo odstranění nosné stěny či zvětšení koupelny (+ statický posudek). Stavební povolení potřebuje v případě, že provádíte úpravy elektroinstalace se změnami trasy, pokud budou rozvody umístěné v nosné stěně nebo zasahujete do nosné konstrukce (+ statický posudek).

V případě neohlášení rekonstrukce hrozí pokuta, přičemž by stavební úřad měl dbát, aby výše pokuty byla úměrná míře provinění v rozmezí od 1 Kč až do 50 000 Kč. Požadavky jednotlivých stavebních úřadů jsou různé, a proto se vyplatí poradit se s nimi předem.

Ytong má ideální izolační vlastnosti, je lehký a dobře opracovatelný
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ytong má ideální izolační vlastnosti, je lehký a dobře opracovatelný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupelnové jádro

Původní bytová jádra, zejména v panelových domech z prefabrikovaných umakartových desek jsou častým zdrojem plísní. Ty mohou způsobovat zdravotní problémy. Ať už z estetického, bezpečnostního, zdravotního či uživatelského důvodu, umakartová jádra nevyhovují základním standardům dnešního bydlení. Proto je jediným vhodným a trvalým řešením kompletní rekonstrukce.

Ideální je zvolit jako stavební materiál právě pórobetonové tvárnice. Tvárnice se prodávají v různých tloušťkách, pro koupelnová jádra se nejčastěji používají ty o šířce 10 nebo 7 cm podle toho, zda stavíme příčku, obezdíváme niku nebo podestu. 

Koupelna před a po rekonstrukci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupelna před a po rekonstrukci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prvotně je nutné se zbavit starého jádra. Začneme ovšem tím, že provedeme odpojení stávajících rozvodů vody, odpadu, plynu a elektřiny. Demontáž desek začíná odstraněním spojovacích kovových lišt, které jsou do konstrukce upevněny krátkými vruty. Lišty uvolní umakartové desky a bude pak možno je jednoduše demontovat. Pokud je mezi původními deskami izolace (většinou nebývá), je potřeba odstranit i tu. Všechny tyto materiály musí být uloženy jako odpad ve sběrném dvoře, v žádném případě není možné umakart uskladnit ve žlutých nádobách na tříděný odpad.

Základem pro výstavbu příček z pórobetonu je suchý a dobře očištěný podklad. V případě vyzdívky bytového jádra je jako podklad podlahy většinou beton. Ten musí být soudržný, bez viditelných prasklin a nerovností. Případné vyrovnání podlahy včetně zalití podlahového topení znamená použití nivelační stěrky. Pak je ale potřeba pracovat rychle. Beton ihned nasaje část vody, kterou obsahuje maltová směs, použitá jako zdící materiál pro pórobeton. 

Jakmile jsou příčky vyzděny, bude následovat natažení nových rozvodů elektrických kabelů, vody, odpadů a případně i plynu, pokud chceme mít v koupelně či na WC plynovou karmu. Kromě pórobetonu je možné použít také sádrokarton. Zde ale musíme vybírat takový, který splňuje požadavky na vlhké prostředí. Sádrokarton lze použít jako podhled v koupelně a na WC. Pokud si nejste jisti, jak se tento sádrokarton označuje, pamatujte si na vžité označení "zelený sádrokarton". 

Na strop upevníme rastr a sádrokartonový podhled
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na strop upevníme rastr a sádrokartonový podhled (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aplikace tenkovrstvých omítek na Ytong je dalším krokem k nové koupelně a WC. 

Ještě v jednom případě budeme potřebovat při rekonstrukci bytového jádra pórobeton, a to při usazování vany. Většina typů van vyžaduje obezdívku, a na tu se pórobeton výborně hodí. Právě díky své tvarovatelnosti můžeme obezdít vanu rohovou i klasickou, a dokonce i většinou typů atypických van. Pokud nebudeme stěny bytového jádra obkládat, bude potřeba je vyštukovat a následně použít výmalbu. 

Nové stěny z ytongu obložíme keramickými obklady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nové stěny z ytongu obložíme keramickými obklady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Teprve na závěr se provádí instalace koupelnového nábytku, elektrických zásuvek, vypínačů a svítidel a celý prostor je možné uvést do provozu.

Zdroj informací: pořad Do montérek!; stavebni-vzdelani.cz; veselebydleni.cz; stavebnictvi3000

Publikováno: 7.7.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová