reklama

V čem spočívají největší výhody kamenných koberců a jak probíhá samotná pokládka?

Kamenné koberce se stávají čím dál populárnější. Oproti standardním povrchům mají nespočet výhod, včetně své odolnosti, pružnosti a designu, který tvoří zaoblené kamínky různých druhů a barev. Po finálním nánosu kamenný koberec působí jako oblázková pláž a je i velmi příjemný na dotek bosou nohou.

Montáž kamenného koberce zvládnete i svépomocí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Montáž kamenného koberce zvládnete i svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak pokládka kamenných koberců vůbec probíhá? Snadněji, než by se mohlo zdát. Jako první na řadu přijde posouzení samotného podkladu, na který má být koberec umístěn. Je nutné vědět, k čemu bude využíván, popřípadě co od něj vůbec očekáváte. Od toho se pak odvíjí samotná tloušťka nanesené vrstvy koberce a typ pojiva, které je pro daný účel nejvhodnější. Český gigant mezi firmami s kamennými povrchy TopStone nabízí hned několik druhů vlastních pojiv a sami se jejich technologií zabývají již přes 25 let.

Například pojivo EpoStone vyniká svou pevností a je proto vhodné pro pojezd a zároveň jej lze využít v kombinaci s říčními kameny. Do lehce zatížených prostorů je vhodné využít pojivo PurStone. Nabízí pružnost, odolnost vůči UV záření a cenovou dostupnost, použít lze například na chodníky, balkony, terasy, nebo také plochy okolo bazénů. Hodí se i na pojení mramorových kamínků. PurStone One je také vysoce UV stabilní. Jeho nespornou výhodou je snadná aplikace, jelikož má jedinou složku a není nutné jej míchat s jinými. Využití díky své odolnosti proti soli najde například u bazénů se slanou vodou.

Pojivo EpoStone vyniká svou pevností a je proto vhodné pro pojezd
Pojivo EpoStone vyniká svou pevností a je proto vhodné pro pojezd (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pojivo PurStone je vhodné využít do lehce zatížených prostorů
Pojivo PurStone je vhodné využít do lehce zatížených prostorů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při pokládce povrchu v nízkých teplotách vyniká pojivo PolyaStone, které nabízí nejen stabilní UV a pevnost, což z něj dělá ideální volbu pro zatíženější povrchy, ale navíc lze provést jeho aplikaci při teplotě až 5 °C. Vhodná penetrace dokáže zvýšit pevnost kamínkového povrchu, proto se vyplatí dobře vybírat. Skvělým pomocníkem při aplikaci je takzvaný TopFix nebo jeho varianta Rapid, jehož nesporná výhoda je rychlost vytvrzení.

UV stabilita je u PurStone One zaručena
UV stabilita je u PurStone One zaručena (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V nízkých teplotách je vhodné použít pojivo PolyaStone při pokládce
V nízkých teplotách je vhodné použít pojivo PolyaStone při pokládce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po důkladné analýze povrchu, na který bude kamenný koberec nanesen, a výběru správného pojiva, proběhne příprava podkladu – tedy přebroušení, vysátí, či vymetení nežádoucího prachu a smetí, aby do něj mohla správně vniknout penetrace.

Nejdříve připravíme podklad, prvním krokem je přebroušení
Nejdříve připravíme podklad, prvním krokem je přebroušení (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důkladně vysajeme prach a špínu, podklad musí být čistý
Důkladně vysajeme prach a špínu, podklad musí být čistý (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po vyčištění přijdou na řadu případné opravy podkladové vrstvy speciálním epoxidovým tmelem TopFiller a následuje penetrace a lištování. Schodové lišty se ukotvují celoplošně také epoxidovým tmelem TopFiller. Jakmile jsou všechny přípravy hotové, namíchají se pojivové složky a kamínky.

Dalším krokem je penetrace
Dalším krokem je penetrace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Epoxidovým tmelem TopFiller celoplošně ukotvíme i schodové lišty
Epoxidovým tmelem TopFiller celoplošně ukotvíme i schodové lišty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď už zbývá jen samotná pokládka kamenného koberce. Důležité je při nánosu namíchané kamínkové směsi s pojivy dát pozor na rovinnost a pořádně koberec utáhnout.

Při nanášení namíchané kamínkové směsi s pojivy je důležité dát pozor na rovinnost
Při nanášení namíchané kamínkové směsi s pojivy je důležité dát pozor na rovinnost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dbejte na důkladné utažení koberce
Dbejte na důkladné utažení koberce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

TopStone doporučuje pokládku rozložit do dvou dnů – kvůli schnutí penetrace a tmelu, který připevňuje lišty. První den připravit podklad, napenetrovat vodorovnou plochu a ukotvit lišty.  Druhý den přejít na pokládku. Zpravidla nejdříve na svislou plochu za použití speciálního stěnového pojiva TopWall nebo PolyastoneWall a pak navázat montáží plochy vodorovné.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; TOPSTONE s.r.o.

Publikováno: 22.6.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce