reklama

Jak se správně starat o fasádu, když ji ohrožuje prach, řasy i plísně?

Pro prach, plísně a další škůdce je fasáda prvním terčem a hrozí jí nebezpečí v podobě znečištění. V neposlední řadě může vzhled fasády pokazit i nevzhledné grafitti. Jak o fasádu pečovat a udržovat ji čistou radí Tomáš Pošta, produktový manažer a technický poradce ze společnosti Weber, Saint-Gobain, a specialista na čištění a údržbu fasád ze společnosti Biotec Václav Štefan.

Údržba fasády
i (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Fasádu ohrožuje prach, řasy i plísně – jak se o ni správně starat? (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Úplně ideální je samozřejmě myslet na údržbu fasády již v průběhu projektu, stavby či renovace domu. „Na povrch fasády lze už v základu vybrat takzvanou chytrou omítkou, která přirozeně odpuzuje vodu a nečistoty. Díky speciální složce v podobě mikrokapslí zajišťuje také účinnou ochranu proti řasám a plísním,“ radí Tomáš Pošta. Zateplení domu je v dnešní době již standardem. Zpočátku je ale třeba mít na mysli také to, že zrnitá omítka bývá náchylnější k ulpívání prachových částic z ovzduší.

Zateplená i nezateplená fasáda odolává působení srážkové vody. Na zateplených fasádách máme navíc vlhkost zkondenzovanou na povrchu omítky. Například chytrá omítka aquaBalance umí zkondenzovanou kapalnou vodu přeměnit ve vodní páru a fasáda je rychle suchá. Na suché fasádě pak ulpívá méně nečistot z ovzduší,“ vysvětluje odborník z Weberu, který se mimo jiné věnuje jak omítkám, tak zateplovacím systémům.

Na povrch fasády lze už v základu vybrat takzvanou chytrou omítkou, která přirozeně odpuzuje vodu a nečistoty
i (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Na povrch fasády lze už v základu vybrat takzvanou chytrou omítkou, která přirozeně odpuzuje vodu a nečistoty (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Vrstva prachu na fasádě obsahuje i spóry řas a plísní

Když je fasáda hotová, je nejjednodušší prevencí proti závažnějším problémům její pravidelné sledování a hlídání, zda na ní nenajdete prasklinu, vlhkostní skvrnu či odlupující se omítku.
U panelových domů můžeme kontrolu provádět dalekohledem,“ doporučuje Václav Štefan. Každá fasáda se časem zašpiní, protože se na ní usazuje nečistota ze vzduchu v podobě prachu a sazí.

Vrstva prachu na fasádě ovšem obsahuje i organické částečky. V kombinaci s vlhkostí, tedy zejména na severozápadní straně budovy, kde se vlhkost zpravidla drží déle, pak vzniká živná půda pro růst řas a následně i plísní,“ vysvětluje odborník z Biotecu. Plísně přitom produkují látky zatěžující životní prostředí, takže obyvatelé domu vlastně čelí zdravotnímu riziku při každém otevření okna.

Chceme-li fasádu očistit, je nutné nejprve zjistit, zda jsou nečistoty pouze atmosférického původu (a jedná se tedy jen o prach a saze), anebo zda jde o nečistotu organickou, tedy řasy a plísně. „Řasy potřebují k životu vodu. Je-li fasáda špinavější na místech, kam prší, a naopak čistší například pod parapety, ukazuje to na organické napadení. Prachové částice déšť naopak splachuje, takže v případě atmosférických nečistot se bude špína držet spíše tam, kam voda nemůže,“ vysvětluje jednoduchou pomůcku Tomáš Pošta.

Fasáda postižená atmosférickými nečistotami se obvykle čistí za pomoci tlakové čisticí techniky
i (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Fasáda postižená atmosférickými nečistotami se obvykle čistí za pomoci tlakové čisticí techniky (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Fasády se čistí různě v závislosti na druhu napadení

Fasáda postižená atmosférickými nečistotami se obvykle čistí za pomoci tlakové čisticí techniky, tlakové vody a fasádního čisticího prostředku. „Prostředek z nečistot vytvoří vodou ředitelnou masu, která se pak opláchne,“ říká odborník z Weberu. „Naředěný čisticí prostředek naneseme pomocí zahradního postřikovače, vysokotlakého čisticího zařízení nebo v podobě pěny pomocí napěňovacího nástavce. Zda jsme prostředek naředili správně, je vhodné nejprve vyzkoušet na části fasády. Po jeho rovnoměrném nanesení jej opláchneme tlakovou vodou,“ popisuje Václav Štefan.

Pro odstranění nečistot postačí studená tlaková voda, lepších výsledků ale dosáhnete s teplou. Je nutné zvolit trysku vytvářející plochý vodní paprsek, nikoli bodový či rotační. Trpí-li však fasáda biotickým znečištěním, fasádní čisticí prostředek je třeba nahradit odstraňovačem řas, mechů a lišejníků.

Existují ovšem i další nepříjemnosti, jimž fasáda může čelit. Jednou z nich jsou i takzvané uhličitanové výkvěty. „Ty samy o sobě nejsou nijak škodlivé, vadí pouze z estetického hlediska. Představují ovšem důkaz netěsnosti vnějšího souvrství fasády (stěrka, perlinka, omítka). Voda vnikající do fasády způsobí uvolňování bazických složek a následný vznik uhličitanových výkvětů,“ vysvětluje odborník z Biotecu. „Také na uhličitanové výkvěty máme speciální odstraňovač. Stačí jej nanést postřikovačem na místo výkvětu, nechat působit a následně opláchnout proudem vody “ říká Tomáš Pošta. S jeho pomocí lze navíc z povrchů lehce odstranit i zbytky malt a cementových nečistot.

Odstranění řas a plísní z fasády
i (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Odstranění řas a plísní z fasády (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Zatočit s „grafitti“ už je komplikovanější

Tato situace nastává, poškodí-li někdo z kolemjdoucích hezkou fasádu nevzhledným grafitti. „Když někdo nastříká sprej na omítku, obě barvy se promíchají. To už čištěním zpět nevezmeme. A pokusíme-li se grafitti jednoduše přetřít původní barvou, bude stále viditelné, protože hrubost povrchu byla v tom místě už změněna. Existuje ale možnost použít speciální odstraňovač grafitti, který na dané místo nastříkáme a necháme jej několik minut působit. Když se sprej začne rozpouštět, ihned jej opatrně vymyjeme,“ radí odborník z Weberu.

Ideální je ovšem povrchy do výšky dvou a půl až tří metrů preventivně ošetřit nátěrem chránícím před grafitti. „Tento druh nátěru využívá vlastnosti silikonu, takže k němu nic nepřilne – sprejová barva, ani plakáty či samolepky. K odstranění těchto věcí vám pak stačí čistá vlažná voda a trocha saponátu,“ vysvětluje Tomáš Pošta.

V neposlední řadě může vzhled fasády pokazit i nevzhledné grafitti
i (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
V neposlední řadě může vzhled fasády pokazit i nevzhledné grafitti (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

I přes veškerou snahu fasádu ochránit ovšem někdy nastane čas na její renovaci. Ta může její životnost výrazně prodloužit. V tomto případě je vhodné na fasádu nanést například impregnaci, která staršímu kabátu dodá jeho původní vlastnosti. „Fasáda pak bude jako nová – nenasákavá, chráněná před řasami a plísněmi, odpuzující nečistoty. Impregnace totiž vytvoří povrch, na němž se voda sráží a odtéká pryč,“ vysvětluje odborník z Weberu.

Vykazuje-li fasáda již vlasové trhlinky či barevné defekty, spravit ji může elastický fasádní nátěr, který se využívá v kombinaci s podkladním nátěrem. „Ten umí vlasové trhlinky přemosťovat, takže se dají snadno přetřít. Zároveň má samočistící povrch, takže se na něm nedrží voda a nečistoty, čímž vytváří ochranu proti růstu řas a plísní,“ dodává odborník.

Ochrana před graffiti
i (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Ochrana před graffiti (Zdroj: Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Je-li fasáda skutečně znehodnocená, tedy má-li větší trhliny, je takzvaně odfouklá nebo se odlupuje, je nutné přistoupit k renovaci vnějšího souvrství. „V tomto případě je lepší využít speciální systém, který fasádu do budoucna ochrání. Ten spočívá ve vytvoření systému drážek, jež eliminuje napětí ve fasádě a zlepší difúzi vodních par a nanesení nového vnějšího souvrství (stěrka, perlinka, omítka),“ uzavírá Tomáš Pošta.

Zdroj informací: Saint-Gobain ČR

Publikováno: 10.6.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce