reklama

Dřevostavba v Jevíčku je zajímavá svou nevšední architekturou

Kromě standardních domů mezi nimi najdeme i neobvyklé designové kousky, které na první pohled zaujmou svou architekturou. Jednou přesně takovou je i dřevostavba rodiny Minářových v Jevíčku nedaleko Svitav.

Dřevostavba
i (Zdroj: Development Minářová)
Elegantní dřevostavba v Jevíčku (Zdroj: Development Minářová)

Netypický dům s trojúhelníkovými okny předčil jejich očekávání jak rychlostí výstavby, tak tepelnou i akustickou pohodou. Základ stavební konstrukce tvořil sádrokarton, o jehož využití řekne víc Robert Hošek ze společnosti Rigips, Saint-Gobain.

Někteří lidé se dřevostaveb bojí. Jak ale dokazuje i náš dům, dřevostavby mohou mít skvělou akustiku, být bezpečné a hravě odolávat plísním,“ připomíná výhody majitelka domu v Jevíčku Eva Minářová. Na vině obav ve společnosti je přitom hlavně nízká životnost těchto staveb. Jak ale uvádí garant technické podpory ze společnosti Rigips Robert Hošek: „Dřevěná roubenka typicky vydrží klidně i několik století. Při správné montáži a údržbě nemají dřevostavby v porovnání se zděnými domy žádnou nevýhodu. Jejich případná modernizace je dokonce jednodušší a levnější.”

Dřevostavby mohou mít skvělou akustiku, být bezpečné a hravě odolávat plísním
i (Zdroj: Development Minářová)
Dřevostavby mohou mít skvělou akustiku, být bezpečné a hravě odolávat plísním (Zdroj: Development Minářová)

Zejména zpočátku se dřevostavby v českém prostředí – na rozdíl třeba od toho skandinávského, kde mají dlouhodobou tradici – potýkaly s nedůvěrou, jejich popularita ale v posledních letech neustále roste. „V současnosti dřevostavby představují asi 16 % budov v České republice, očekáváme ale, že se tento podíl ještě zvýší,“ říká Robert Hošek.

Eva Minářová, která má vlastní developerskou společnost, pak řeší jako dřevostavby všechny projekty včetně bytových domů. „Výhoda dřevostaveb spočívá hlavně v jejich rychlé realizaci i dobrých tepelně izolačních vlastnostech, které zaručují nižší náklady na vytápění, což v dnešní době každý uvítá,“ vysvětluje.

Dokončovací práce a zařizování interiéru zabralo dalších zhruba sedm měsíců
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Dokončovací práce a zařizování interiéru zabralo dalších zhruba sedm měsíců (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

Montáž trvala jen jeden den

Dům v Jevíčku se rodina Minářových rozhodla postavit na pozemku, kde se před dvěma tisícovkami let utábořily římské legie. Proto měli nejprve strach, aby se nedostali do konfliktu s památkáři, stačilo však poblíž umístit naučnou ceduli a mohli se dát do stavění. Hrubá stavba bez střešní krytiny byla smontována za pouhý jeden den, dokončovací práce a zařizování interiéru pak zabralo dalších zhruba sedm měsíců.

Život v dřevostavbě vyhovuje všem členům rodiny
i (Zdroj: Development Minářová)
Život v dřevostavbě vyhovuje všem členům rodiny (Zdroj: Development Minářová)

Při realizaci dřevostaveb odpadá stres z nepřízně počasí. Většina budovy se montuje ještě ve výrobní hale, takže vůbec nezáleží na roční době,“ říká odborník z Rigipsu. Výstavbu urychlilo také využití suché podlahy RigiStabil v obytných místnostech. Ta na rozdíl od anhydridu, který zraje minimálně dva měsíce, či betonu, který potřebuje alespoň měsíc, je připravená na pokládku krytiny již po 24 hodinách. Pro dřevostavby je navíc ideální i proto, že do domu nezanáší vlhkost,“ říká Eva Minářová. „Suchá podlaha RigiStabil, tedy konstrukce, jejíž pokládku lze provést bez vlhkých procesů, je kompatibilní s podlahovým vytápěním a lze na ni položit v podstatě jakýkoli druh finální podlahy,“ doplňuje pak Robert Hošek.

Rodina má ráda moderní a rychlé technologie
i (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Rodina má ráda moderní a rychlé technologie (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)

Již necelý rok v domě žije developerka Eva Minářová s rodinou. „Náš dům není typovou stavbou. Jeho dominantou je otevřený krov v obývacím pokoji, který hned zaujme každou návštěvu. Zároveň v něm bylo využito mnoho chytrých řešení zajišťujících akustickou a tepelnou pohodu i bezpečnost,“ navazuje majitelka domu. Základní konstrukci domu tvoří sádrokartonové desky RigiStabil, které jsou populární pro svou vysokou nosnost. „Díky tomu nemusíme přidávat výztuže pro každou skříňku,“ pochvaluje si Minářová.

Dominantou je otevřený krov v obývacím pokoji
Dominantou je otevřený krov v obývacím pokoji (Zdroj: Rigips, divize SGCP CZ a.s.)
Výstavbu urychlilo také využití suché podlahy RigiStabil v obytných místnostech
Výstavbu urychlilo také využití suché podlahy RigiStabil v obytných místnostech (Zdroj: Development Minářová)

Topit rodina skoro nemusí

Život v dřevostavbě vyhovuje všem členům rodiny. „Máme rádi moderní a rychlé technologie. Třeba topení se u nás dá ovládat skrz mobilní aplikaci,“ říká dcera majitelky Markéta Minářová, která do budoucna s přítelem plánuje vlastní dřevostavbu.

Obrovský rozdíl oproti staršímu zděnému domu, ve kterém žila rodina předtím, pozoruje hlavně u nákladů na vytápění. „Topit skoro nemusíme, necháváme jen temperovat podlahu. Když je opravdu velká zima, na chvíli zapneme topení či zapálíme oheň v krbu a do pár minut je nám teplo,“ říká Markéta Minářová. Dřevostavby lze navrhnout tak, že splňují hodnoty pro pasivní budovy. Jejich požadavky na zdroje vytápění jsou ve skutečnosti nepatrné, a tím dochází k úsporám energií.

Bylo využito mnoho chytrých řešení zajišťujících akustickou a tepelnou pohodu i bezpečnost
i (Zdroj: Development Minářová)
Bylo využito mnoho chytrých řešení zajišťujících akustickou a tepelnou pohodu i bezpečnost (Zdroj: Development Minářová)

Domácí experiment akustiky

Příjemně překvapená pak byla rodina Minářových z akustiky v domě, k jejímuž zlepšení dopomohly modré akustické sádrokartonové desky umístěné mezi jednotlivými místnostmi. „Nemáme-li nahlas puštěnou hudbu nebo televizi, mezi pokoji se prakticky neslyšíme,“ říká Markéta Minářová. „Udělali jsme si dokonce i takový domácí akustický experiment, kdy jsme v obývacím pokoji pustili hudbu z televize na maximum, zavřeli jsme okna a vyšli ven na terasu. Slyšet nebylo vůbec nic,“ pochvaluje si.

Zelené impregnované desky RBI našly uplatnění v koupelnách
i (Zdroj: Development Minářová)
Zelené impregnované desky RBI našly uplatnění v koupelnách (Zdroj: Development Minářová)

Kromě konstrukčních desek RigiStabil a Modrých akustických desek byly v domě dále použity tzv. červené protipožární sádrokartonové desky RF, které byly umístěny na střechu, a zelené impregnované desky RBI, jež našly uplatnění v koupelnách. Všechny jsou přitom opatřeny speciální technologií Activ’ Air, která pohlcuje formaldehyd. „Díky tomu máme uvnitř zdravý a čerstvý vzduch. Ideální je to i pro astmatiky a alergiky,“ vysvětluje Eva Minářová.

Molekuly vodní páry se z vlhkých oblastí přesouvají do sušších a z teplejších oblastí do chladnějších
i (Zdroj: Development Minářová)
Molekuly vodní páry se z vlhkých oblastí přesouvají do sušších a z teplejších oblastí do chladnějších (Zdroj: Development Minářová)

Difúzně otevřená konstrukce zabraňuje vzniku plísní

Regulaci vodních par v interiéru pak zajišťuje takzvaná difúzně otevřená konstrukce, která na rozdíl od konstrukce difúzně uzavřené nepotřebuje tradiční parozábranu.

Systém je založen na tom, že se určité malé množství vodních par z konstrukce dřevostavby cíleně propouští ven. Princip funguje na vyrovnávání prostředí v domě. Molekuly vodní páry se z vlhkých oblastí přesouvají do sušších a z teplejších oblastí do chladnějších. Vlhkost tedy putuje a nikde se nesráží, což zabraňuje vzniku plísní,“ uzavírá Robert Hošek.

Zdroj informací: Rigips, divize SGCP CZ a.s.

Publikováno: 8.6.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce