reklama

Jak uspořit v domácnosti? Ekologické bydlení ušetří vám i přírodě

Ekologické bydlení není jen hitem poslední doby. V zahraničí, především ve Skandinávii a severní Americe, je úsporné bydlení již delší dobu standardem. Také u nás lidé začínají více přemýšlet nad tím, jak šetřit nejen své finance, ale také okolní přírodu a zvýšit kvalitu svého života. Jak tedy začít žít v souladu s ekologií?

Jak uspořit v domácnosti a jít naproti ekologickému bydlení
Jak uspořit v domácnosti a jít naproti ekologickému bydlení (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Proč je úsporné bydlení výhra pro vás i přírodu?

V dnešní době už snad každý přemýšlí nad tím, jak snížit běžné náklady v domácnosti a obohatit tak rodinný rozpočet. Účelem ekologického bydlení však není pouze úspora financí, ale také šetrný přístup k přírodě a okolí, ve kterém žijeme.

Úsporné bydlení v podobě pasivních domů, fotovoltaiky, LED žárovek nebo venkovního stínění je velkým krokem k udržitelnosti.

Základní pozitiva udržitelného přístupu k životu i bydlení:

 • snížení nákladů na vytápění
 • snížení nákladů za klimatizaci
 • úspora vody a energií
 • čerstvý vzduch v domě
 • příjemná teplota v interiéru i v létě
 • šetrnost k životnímu prostředí

Základem pro moderní bydlení je chytré vytápění

Přemýšlejte nad vytápěním vašeho domu již v samotném počátku projektování stavby nebo rekonstrukce. Úsporu můžete získat například v podobě fotovoltaiky. Fotovoltaické elektrárny skládající se ze solárních panelů a baterií dokáží perfektně využívat sluneční záření, uchovávat získanou energii ze slunce i na pozdější využití a šetří tak přírodu i váš rodinný rozpočet.

Základními prvky domů v pasivním standardu jsou kvalitní obálka domu a venkovní stínění, které zamezují únikům tepla a šetří za vytápění
Základními prvky domů v pasivním standardu jsou kvalitní obálka domu a venkovní stínění, které zamezují únikům tepla a šetří za vytápění (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Největší výhody fotovoltaiky jsou:

 • nízké provozní náklady - slunce je zdarma
 • energii získáváte ekologickým způsobem
 • solární panely nepotřebují náročnou obsluhu a údržbu
 • vysoká udržitelnost

Myslete i na budoucnost. Solární panely dokáží nejen ohřívat vodu, ale energií z fotovoltaiky také nabijete elektromobil, elektrokoloběžku nebo jakékoliv jiné zařízení. Budete tak více soběstační a ušetříte značné množství peněz i času. V kombinaci s elektrickým topným systémem pak můžete dosáhnout i nemalých úspor za vytápění domu.

Jedinou nevýhodou je snad jen vysoká pořizovací cena, která se dle velikosti domu může pohybovat až do výše 200 tisíc korun. Nezapomínejte ale na to, že během pár let  se vám investice navrátí.

Myslete na budoucnost a investujte do bydlení. Fotovoltaika a venkovní stínění mají vysoký podíl na úsporách za energie
Myslete na budoucnost a investujte do bydlení. Fotovoltaika a venkovní stínění mají vysoký podíl na úsporách za energie (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Stínění oken udělá s vaším rozpočtem zázraky

Ovšem i kvalitní venkovní stínění dokáže snížit vaše výdaje za vytápění nebo naopak za klimatizaci. Věděli jste, že až 40 % tepla uniká dveřmi a okny? Před takovým únikem tepla jsou efektivní zábranou venkovní rolety či předokenní žaluzie.

Proč se zaměřit na kvalitní stínění oken?

 • Ušetříte významně za vytápění i za klimatizaci.
 • Předokenní rolety zabrání únikům tepla z domu a izolují od okolního hluku.
 • Venkovní žaluzie a rolety jsou vyrobeny z odolného hliníku.
 • K dispozici máte široký výběr typů lamel i barev.
 • Venkovní stínění podtrhne moderní vzhled exteriéru.
 • Předokenní žaluzie a rolety můžete chytře ovládat odkudkoliv, i když nejste doma.
Venkovní žaluzie nebo rolety můžete ovládat i na dálku, a to i když jste na dovolené
Venkovní žaluzie nebo rolety můžete ovládat i na dálku, a to i když jste na dovolené (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Venkovní stínění oken šetří především v létě náklady za klimatizaci, která může být zdraví škodlivá, ale v první řadě je velmi neekologická. Suchý vzduch z klimatitace způsobuje často překrvení, otoky, vysychání sliznic a může docházet k častějším onemocněním dýchacích cest. Proto volte raději venkovní stínění, které zabraňuje přehřívání interiéru a dokáže v létě snadno snížit teplotu v domě až o 10 °C.

Ve velké oblibě jsou i svislé fasádní clony neboli screenové rolety. Využívají se často jako boční zastínění pergoly. Plní ale stejnou funkci jako hliníkové venkovní stínění – zajistí soukromí a slouží dokonale jako ochrana před ostrým slunečním svitem nebo silným větrem. Zabraňují tak v létě pronikání tepla do domu a v zimě omezují úniky tepla přes okna.

Venkovní screenové rolety efektivně zabraňují přehřívání interiéru
Venkovní screenové rolety efektivně zabraňují přehřívání interiéru (Zdroj: SERVIS CLIMAX, a.s.)

Jak podpoří recyklace vody udržitelnost?

Ekologický přístup k bydlení znamená hlavně respektovat přírodu a její zdroje. Jak můžete zrovna vy malými krůčky podpořit udržitelnost v běžné domácnosti? Například pomocí recyklace vody – díky té omezíte celkovou spotřebu pitné vody.

Co si pod recyklací vody představit? Z pračky, umyvadel i sprchy odteče měsíčně velké množství vody, kterou nijak dále nevyužijeme. Hovoříme o tzv. šedé vodě. Při recyklaci šedé vody využíváme tuto vodu znovu a k jinému účelu, například pro zalévání zahrádky nebo ke splachování toalety.

Ekologické bydlení pro každého: prát lze šetrně i levně

Říká vám něco ekologické praní? Co si pod tím představit? Běžné prací prostředky zatěžují přírodu, jelikož se jedná o chemikálie, které se pak dostávají do vody a přírody.  Ekologickým praním tak omezíte chemikálie nejen ve vašem životě.

Začněte využívat ekologické prací prášky, které nedráždí pokožku a nevyvolávají alergie. Prášek na praní si můžete sami vyrobit. Stačí smíchat 1 kg prací sody se 100 g nastrouhaným přírodním mýdlem a je hotovo. Takto zhotovený prací prášek je nejen levný ve srovnání s běžně prodávanými prostředky, ale především je šetrný k vám i přírodě.

Zdroj informací: SERVIS CLIMAX, a.s.

Publikováno: 30.5.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce