reklama

Když vy břízolit, tak my kachličky! Anebo benátský štuk!

Co je na benátském štuku tak zajímavého? A proč vůbec benátský? V rámci rekonstrukcí svépomocí vás seznámíme s natahováním štuku na stěny a opravou stropu pomocí lepidla a perlinky. A ten benátský štuk bude!

Benátský štuk
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Líbí se vám benátský štuk? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Benátský štuk

Benátský štuk je stěrková hmota, která vytváří efektní přechody matných a lesklých ploch se zajímavými barevnými přechody. Tento materiál je nejen krásný a vysoce dekorativní, ale je i ekologický. Rozšířil se do celé Evropy právě z italských Benátek, kde byl běžně používán od 17. století pro vnitřní dekoraci kostelů a jiných významných budov. Imituje obklad mramorem. 

Benátský štuk se vyrábí z hašeného vápna a speciálních přísad, kde by podle původní receptury starých mistrů neměl chybět mletý mramorový prášek, oleje a vosky. Původně se také barvil přírodními pigmenty. Současnost nabízí benátský štuk jako polotovar, avšak s obsahem spousty chemikálií, které se bohužel mohou v hermeticky uzavřených interiérech uvolňovat do vzduchu i po řadu let. 

Výhodou benátského štuku je jeho vápenná podstata, neboť hašené vápno velmi účinně likviduje zárodky plísní a bakterií. Povrch je také velmi dobře omyvatelný, stálý, trvalý a má nadčasový vzhled. Je možné jej tónovat. Nevýhodou je jeho křehkost, proto se nedoporučuje jej nanášet na podlahy nebo více exponované plochy. 

Benátský štuk vyniká hladkou a reliéfní texturou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Benátský štuk vyniká hladkou a reliéfní texturou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak aplikovat benátský štuk?

Nanášení benátského štuku na stěny vyžaduje přesný postup. Základem je dobře připravený podklad na stěnách. Ty musí být hladké, očištěné od prachu a nečistot. Pokud jsou na stěnách praskliny, je potřeba tyto praskliny zatmelit a přebrousit. Rozhodli jste se, že chcete mít na stěnách interiéru právě benátský štuk?

Pro vás to bude znamenat především odstranění původní malby a velmi precizní opravení podkladového štuku pod malbou. Protože benátský štuk lze aplikovat prakticky na všechny typy stěn, můžeme jej použít i při dekorování stěn dřevěných nebo sádrokartonových. Sádrokarton bude potřeba dobře přestěrkovat, aby se následně do benátského štuku neprokreslovaly spoje. 

Benátský štuk je možné nejrůzněji barvit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Benátský štuk je možné nejrůzněji barvit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když se vám nebudou stěny před aplikací benátského štuku líbit, raději věnujte čas novému natažení lepidla na stěnu, vložení perlinky a použití penetrace před samotným štukováním. Benátský štuk vyžaduje opravdu rovné a kompaktní stěny. Dbejte i na dobré vybroušení nerovností. Před prvním nanesením benátského štuku na stěnu vždy použijte penetraci.

Penetrace se nanáší válečkem, aby vznikl efekt pomerančové kůry, a tím se zlepšila přilnavost materiálu k podkladu. Základní vrstvou je speciální tmel, který vytvoří právě onen pověstný reliéfní styl a požadovanou strukturu. Nanáší se špachtlí nebo menším hladítkem. Podstatou je, aby se tmel nanášel v různých směrech a povrch nepůsobil jednolitě. Po důkladném zaschnutí tmelu se povrch stěn přebrousí.

Na nanášení benátského štuku budete potřebovat speciální hladítko
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na nanášení benátského štuku budete potřebovat speciální hladítko (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na nanášení benátského štuku je lepší si obstarat i tzv. benátské hladítko. To se od těch klasických liší zakulacenými rohy. Tento tvar umožní nezanechávat stopy tahu na povrchu stěrky. Štuk nanášíme krátkými, případně dlouhými tahy v závislosti na požadovaném efektu. Přitom držíme hladítko pod ostrým úhlem zvednutým na výšku zhruba dvou prstů. Pokud se vám budou tvořit záseky, znamená to, že máte hladítko příliš nakloněné a používáte místo zaoblené hrany ostrou. 

Druhá vrstva se aplikuje ve dvou fázích. V místech, kde vidíme, že je materiálu málo, můžeme ve druhé fázi nanášení štuk přidat a vytvořit druhou vrstvu. Počítejte s tím, že štuk velmi rychle schne a povrch se stává matným. Po nanesení dvou vrstev štuku nás bude čekat poslední, ale nejdůležitější fáze. Leštění. Právě lesklý povrch je to, co dělá benátský štuk tak výjimečným. 

Leštění provádíme v době, kdy je štuk proschlý, ale není suchý úplně. Také nesmí být příliš vlhký. Leštíme pomocí benátského hladítka krouživými pohyby a jemným tlakem. Odolnost povrchu zvýšíte tím, že do povrchu benátského štuku při leštění zapracujete vosk. Hladítko musíte po celou dobu leštění udržovat dokonale čisté, jakýkoliv nános může způsobit škrábance.Výsledkem dobře aplikovaného benátského štuku je hladká a lesklá stěna, která imituje mramorový obklad.

Aplikace benátského štuku vyžaduje trochu praxe
Aplikace benátského štuku vyžaduje trochu praxe (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Princip je v různorodém roztírání štukové hmoty
Princip je v různorodém roztírání štukové hmoty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nanášení lepidla na strop

I stropy potřebují čas od času pořádnou rekonstrukci. Především v interiérech, které jsou staré a původní povrch stěn nebyl dostatečně nebo odborně ošetřen. Nevyhovující povrch nátěru stropu poznáme snadno. Malba se loupe, štuk odpadává. Zde bude potřeba oškrábat veškerou starou malbu, případně i popraskaný štuk a natáhnout lepidlo. Po očištění stropu (vynikajícím pomocníkem je obyčejné koště s měkkým vlasem) je důležité nanést penetraci.

Kromě lepidla je možné také použít stěrku nebo brusný tmel, ale potom se připravte na mnohem náročnější dřinu spojenou s broušením stropu. Natahování lepidla na strop je poměrně nesnadná záležitost. Zejména kvůli poloze těla a pohybu rukou. Sjednotit a synchronizovat pohyby bude pro laika ze začátku trochu problém. 

Lepidlo natáhneme v jedné vrstvě a do této vrstvy potom vtlačíme perlinku. Podmínkou je, aby perlinka měla na každé straně mírný přesah až ke stěnám. Tím docílíme dobré kompaktnosti povrchu stropu. Přes perlinku přetáhneme druhou vrstvu lepidla. Perlinku na stropě (ale i na stěnách) pokládejte tak, aby se její okraje navzájem překrývaly. To významně zvýší pevnost lepidla a povrch nebude praskat. Při nanášení lepidla také není potřeba, aby vrstva lepidla byla několikacentimetrová. Bohatě postačí vrstva cca 5 mm.

Natažení lepidla na strop je trochu o šikovnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Natažení lepidla na strop je trochu o šikovnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Doporučujeme každému, kdo se do takové práce pustí, aby si (zvlášť tam, kde jsou vysoké stropy) postavil malé lešení. Rozhodně se nesnažte strop natahovat ze štaflí. Za pár hodin budete mít tělo zohýbané víc než hadí žena po intenzivním tréninku. 

Také se připravte na to, že se při práci umažete. Než se naučíte správně držet natahovák (hladítko) v rukách, spousta lepidla vám spadne za krk. Lepidlo potřebuje čas, aby vyschlo. Ideální doba je 24-48 hodin. Potom přijde na řadu nový štuk.

Zdroj informací: pořad Do montérek

Publikováno: 26.5.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová