reklama

Změny v kotlíkových dotacích: Tepelné čerpadlo pořídíte o 50 tisíc levněji

Ministerstvo životního prostředí upravilo podmínky kotlíkových dotací. Na tepelné čerpadlo nově můžete získat příspěvek 180 tisíc korun, tedy o 50 tisíc více než doposud. Kraje by měly dotační výzvy spustit na konci jara 2022.

Zažádejte o kotlíkové dotace a pořiďte si tepelné čerpadlo
i (Zdroj: Schlieger, s.r.o.)
Zažádejte o kotlíkové dotace a pořiďte si tepelné čerpadlo (Zdroj: Schlieger, s.r.o.)

Odklon od ruského plynu

Spolu s navýšením příspěvků pro tepelná čerpadla dochází k omezení podpory plynových kondenzačních kotlů. U těchto zdrojů tepla bude Ministerstvo životního prostředí (MŽP) garantovat úhradu způsobilých výdajů jen u realizovaných výměn nebo v případě, že byla závazná objednávka na pořízení kotle vystavena do 30. dubna 2022.

Omezení podpory u plynových kotlů představuje reakci na doporučení Monitorovacího výboru OPŽP a posiluje snahy ČR a dalších zemí EU o snížení závislosti na ruském plynu. Zvýšení příspěvku u tepelných čerpadel by mělo žadatelům tento krok kompenzovat. „Obnovitelné zdroje jsou totiž v daný okamžik – spolu s energetickými úsporami – nejčistší, nejlevnější a nejrychlejší cestou, jak urychlit odklon od drahých fosilních paliv, primárně od ruského plynu,“ dodává ministryně životního prostředí Anna Hubáčková v tiskové zprávě MŽP.

Na tepelné čerpadlo dostanete od státu 180 tisíc korun

Až doposud byla maximální výše příspěvku na tepelné čerpadlo u kotlíkových dotací 130 tisíc korun. Nový limit byl stanoven na 180 tisíc. O tuto částku si můžete zlevnit například populární tepelné čerpadlo Premium X.

Kotlíkové dotace pomáhají nízkopříjmovým domácnostem s výměnou starých kotlů na tuhá paliva. Od 1. září letošního roku totiž začne platit dlouho avizovaný zákaz kotlů, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Za provoz nevyhovujících modelů bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun. Na kotlíkové dotace mají nárok domácnosti, jejíž členové vydělali za rok 2020 v průměru maximálně 170 900 korun čistého příjmu na osobu.

Neváhejte topit úsporně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neváhejte topit úsporně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Žádat o kotlíkové dotace půjde od června

Z Operačního programu Životní prostředí vyčlenilo MŽP na kotlíkové dotace přes 5 miliard korun. V případě velkého zájmu může být částka ještě navýšena. Zpracování žádostí i vyplácení příspěvků mají na starosti krajské úřady. Kraje také musí žadatelům umožnit poskytnutí zálohy ve výši minimálně 60 % z dotace.

Dotační výzvy by měly být spuštěny v průběhu června, kdy proběhne i příjem žádostí, ale zájemci se mohou předběžně hlásit již nyní. Bližší informace získáte na webových stránkách příslušného krajského úřadu.

Lepší příležitost pro výměnu starých kotlů již nenastane

Jedná se o poslední vlnu kotlíkových dotací, poté bude možné využít jen příspěvky z programu Nová zelená úsporám, které jsou ale výrazně nižší. „Kotlíkové dotace pokrývají 95 % způsobilých výdajů až do výše 180 tisíc korun. Žadatelé navíc před výměnou zdroje mohou požadat o zálohu, takže si na tepelné čerpadlo zpravidla nemusí brát půjčku. Lepších podmínek se již domácnosti s nižšími příjmy nedočkají,“ popisuje Klára Zíková, dotační specialistka ze společnosti Schlieger.

Alternativu představuje program Nová zelená úsporám

Pokud nesplňujete podmínky pro udělení kotlíkových dotací, můžete zažádat o podporu z programu Nová zelená úsporám. U tepelných čerpadel pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody vám příspěvek pokryje 50 % uznatelných nákladů až do výše 100 tisíc korun.

Zdroj informací: Schlieger, s.r.o.

Publikováno: 1.6.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce