reklama

Měníte kotel na tuhá paliva? Investice do tepelného čerpadla se vyplatí

Patříte mezi domácnosti, které kvůli zákazu starých kotlů musí v dohledné době najít nový zdroj vytápění? Zamyslete se nad tepelným čerpadlem. Přinese vám větší komfort a výhodnější distribuční sazbu. Podívejte se na modelový případ rodiny, která si chce tepelné čerpadlo pořídit do svého dvoupatrového rodinného domu.

Vysokou cenu tepelného čerpadla výrazně snížíte díky státní dotaci (Zdroj: Schlieger, s.r.o.)

Výměně starého kotle se nevyhnete

Zákaz provozu kotlů na tuhá paliva I. a II. emisní třídy byl sice o dva roky odložen, ale otálení s výměnou starého zdroje vytápění by se nemuselo vyplatit, zejména pokud uvažujete o tepelném čerpadle. Čekací doba u instalačních firem se již nyní často pohybuje v řádu několika měsíců. Tento stav se bude ještě zhoršovat – nahradit starý kotel musí více než 150 tisíc domácností. Když výměnu nestihnete zrealizovat a zákaz porušíte, riskujete pokutu až 50 tisíc korun.

Dalším důvodem, proč výměnu kotle neodkládat, jsou státní příspěvky. V letošním roce proběhne poslední vlna kotlíkových dotací, která vám u tepelných čerpadel může pokrýt až 95 % výdajů do výše 180 tisíc korun.

Zaměřme se na modelový případ rodiny, jež si musí zajistit nový zdroj vytápění. Jednou ze zvažovaných variant je tepelné čerpadlo, které by domácnosti posloužilo pro vytápění i přípravu teplé vody.

Celková potřeba energie činí 21 759 kWh

Čtyřčlenná rodina žije v dvoupatrovém domě o ploše 140 m2. Dosud topí kotlem na pevná paliva. V přízemí spoléhá na podlahové vytápění, v 1. patře na plechové deskové radiátory. Rodina bydlí v Českých Budějovicích, kde otopné období trvá 244 dní. K ohřevu vody slouží elektrický bojler. Objem ohřívané vody se pro dvě dospělé osoby a dvě děti pohybuje okolo 200 litrů za den. Celková potřeba energie na vytápění a ohřev vody činí 21 759 kWh za rok, přičemž téměř 18 tisíc kWh tvoří vytápění.

Rodina přemýšlí nad tepelným čerpadlem Premium X 21 v kombinaci s akumulační nádrží o objemu 500 litrů. Toto řešení porovnává se zplynovacím kotlem na dřevo. Jaká varianta je vhodnější?

Tepelné čerpadlo vám zajistí pohodlné bydlení
Tepelné čerpadlo vám zajistí pohodlné bydlení (Zdroj: Schlieger, s.r.o.)

Kotel vyjde levněji, ale…

Z pohledu nákladů na provoz vychází levněji zplynovací kotel na dřevo. V našem modelovém případě zhruba o 800 korun za měsíc. Tahle úspora ale není zadarmo. Je potřeba zajistit palivové dřevo, vyhradit mu místo na skladování, pravidelně přikládat a vynášet popel. Čas strávený těmito aktivitami lze rozhodně využít lépe, třeba i výdělečnou činností – pokud se na věc díváte čistě ekonomicky. Další starosti přináší také povinné revize kotle a komína. Spalování dřeva je navíc v porovnání s tepelným čerpadlem méně ekologickou variantou.

Investice do tepelného čerpadla se v konečném součtu vyplatí

Podobně se dá nahlížet i na pořizovací náklady. Vysokou cenu tepelného čerpadla výrazně snížíte díky státní dotaci. Zmiňovaný systém s tepelným čerpadlem Premium X 21 stojí mezi 260–310 tisíci korun. Z programu Nová zelená úsporám ale od státu dostanete příspěvek 100 tisíc korun. Domácnosti s nízkým příjmem mohou v rámci kotlíkových dotací získat dokonce 180 tisíc korun.

I po odečtení dotace zůstává cena tepelného čerpadla stále nejméně dvakrát vyšší než u kotle na tuhá paliva. Opět však musíme zohlednit další aspekty, které zjednodušené srovnání nemůže obsáhnout. Kromě vyššího komfortu a ušetřeného času i místa vám tepelné čerpadlo obstará úspory za elektřinu. S tepelným čerpadlem máte nárok na distribuční sazbu D57d. Ta vám garantuje nízký tarif po dobu 20 hodin denně. Pro srovnání – nyní rodina díky elektrickému bojleru využívá sazbu D25d, která nízký tarif zajišťuje na 8 hodin.

Významnou roli hraje také regulace a provázanost domácích systémů. Koncept chytré domácnosti umožňuje součinnost vytápění, osvětlení či ovládání žaluzií. U tepelných čerpadel od Schliegeru vám se vzájemným propojením pomůže chytrý termostat Siemens. V konečném součtu se tak tepelné čerpadlo i přes vyšší počáteční investici jeví pro rodinu jako vhodnější a modernější varianta.

Zdroj informací: Schlieger, s.r.o.

Publikováno: 25.5.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce