reklama

Jak proběhla rekonstrukce domku po prarodičích?

Získali jste v dědictví nemovitost a rádi byste ji obývali? Pokud nebyl takový domek dlouhá léta obýván či byli bývalí majitelé jiného smýšlení než vy, co se týká bydlení, pravděpodobně vás čeká velká rekonstrukce. Přesně toto se přihodilo panu Ivanovi.

Rekonstrukce domku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odvážili byste se do celkové rekonstrukce staršího domku? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Domek po prarodičích bude zejména uvnitř potřebovat pořádný zásah šikovných rukou.

Rekonstrukce interiéru staršího domku

Kdesi kdysi stojí malý domek, kde dříve bydleli prarodiče Ivana Zacha. Nyní by Ivan sám chtěl domek užívat jako svůj domov, ovšem má to jeden háček. Interiér domu volá po opravdu pořádné rekonstrukci. Jak to dnes chodí - sehnat řemeslníky, nebo dokonce firmu je věc nelehká, řekli bychom přímo nemožná. Ve hře je nejen čas, ale i finance. Ivan je sice muž na svém místě, ale i tak jsou některé řemeslné práce pro něho velkou neznámou, a proto se obrátil na Vaška Adamce, aby mu poradil a pomohl.

Všechny místnosti malého domku potřebují hloubkovou rekonstrukci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechny místnosti malého domku potřebují hloubkovou rekonstrukci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Domek sám o sobě vypadá udržovaně a minimálně exteriér i střecha mohou počkat na úpravy do budoucna. V hlavní roli je interiér. Kuchyně, obývací pokoj i ložnice jsou přímo ukázkou holobytu. Kromě nepoužitelných kamen na tuhá paliva a vodovodního kohoutku v kuchyni nenajdeme vůbec nic. Lépe na tom nejsou ani ostatní místnosti. Bude potřeba opravit stěny a položit podlahovou krytinu. 

Starou malbu a sem tam prosvítající štuk bude Ivan muset oškrábat opravdu na základ, nejlépe rovnou obnovit vyštukování stěn a poté nanést krycí malbu. Na betonovém podkladu bude plovoucí podlaha. Stará kamna se nahradí kamny krbovými a ve hře je také potřeba rozvést elektrické kabely pro nové zásuvky a kvůli připojení přímotopů.

Ivan sám říká, že se považuje za technicky zdatného díky dědečkovi, který stavěl a opravoval motocykly, a Ivan po něm tuto zálibu zdědil. Přesto je ale spousta řemesel, na které si sám netroufne, proto se mu pomoc odborníka či alespoň rada náramně hodí.

Ivan si sám udělal předběžný odhad financí a zastavil se na částce cca 100 000 Kč. Vašek propočítal náklady, které by si vykalkulovala firma a zde byla částka až 140 000 Kč. Záleží teď na něm, kolik práce je schopen udělat sám, a tím ušetřit.

Vemte to z gruntu

Ivan začal rekonstrukci tím, že oškrábal v kuchyni veškerou malbu ze stěn. Současně s tím odstranil i původní obklady kolem kuchyňské linky. V tomto místě se bude později vysekávat drážka pro elektrické kabely. Aby byla drážka rovná, stačí podle velké vodováhy narýsovat na stěnu linku, a té se pak držet při práci se sbíječkou. Drážka by se dala vysekat i ručně kladivem a sekáčem (majzlíkem), ale ušetřená námaha není vůbec na škodu.

Vašek ukázal Ivanovi, jak jednoduše vysekat drážku pro kabel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vašek ukázal Ivanovi, jak jednoduše vysekat drážku pro kabel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stěny se před oškrábáním musí navlhčit, pak půjde dolů spolehlivě nejen vrchní malba, ale i případné další, které jsou ukryté pod současnou finální. Pro navlhčení můžeme použít plastovou nádobku s postřikovačem, protože stěny musí být vlhké, ale ne mokré. 

Když odejde elektrikář...

Elektrikář dokončil vysekávání drážek tak, jak potřeboval, rozvedl kabely a připravil krabičky pro instalaci zásuvek a vypínačů. Na Ivanovi zůstalo drážky zakrýt maltou, stěny zahladit a připravit pro štukování. Velmi rychle se pod Vaškovou taktovkou naučil nahazovat maltu na stěny jako zkušený zedník.

Jakmile odešel elektrikář, mohl Ivan začít zahazovat vysekané drážky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakmile odešel elektrikář, mohl Ivan začít zahazovat vysekané drážky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ivan měl představu, že na stěny aplikuje benátský štuk. Ten se vyznačuje hrubým povrchem a při nanášení na stěnu není nutné štuk vyhlazovat do dokonalosti. Ivan se proto rozhodl, že si ke štukování přizve svého malého syna. Zde bude 100 % předpoklad, že štuk bude rozetřen nerovnoměrně a s výraznými přechody, což je právě účelem krásy benátského štuku. 

Víte, jak se tvoří benátský štuk?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Víte, jak se tvoří benátský štuk? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ivan tak mohl přejít k rekonstrukci stropů. Stropy ve všech místnostech nesly stopy jemných prasklin. Protože samotné přetažení štukem by jejich poškození nezakrylo, musí se stropy přetáhnout lepidlem, do něj se vtlačí perlinka a provede se druhé přetažení lepidlem. Teprve po zaschnutí lepidla bude moci Ivan stropy dohladka vyštukovat a vymalovat.

Natahovat strop lepidlem chce trochu víc šikovnosti
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Natahovat strop lepidlem chce trochu víc šikovnosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podlaha jako nová

Ivan po skončení práce na stěnách strhl starý podklad pod původní podlahou a všiml si, že na některých místech se mu původní beton vydroluje. Vašek ho ale naštěstí uklidnil, že se nejedná o zásadní problém, ale spíše problém kosmetický. Podlaha byla původně nejspíš natřená barvou, a ta uzavřela v betonu veškerou vlhkost domu. Barva se působením vlhka začala odlupovat. Všechno se ale vyřeší důkladným oškrábáním nátěru. Následně se beton napenetruje a vylije se novou nivelační stěrkou.

Nivelační stěrka se musí vylévat vždy na dobře uklizenou podlahu. Ideální je použít průmyslový vysavač a zbavit se veškerého prachu a nečistot.

V případě, že vaše betonová podlaha potřebuje opravit, použijte nivelační stěrku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V případě, že vaše betonová podlaha potřebuje opravit, použijte nivelační stěrku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nivelační stěrka musí dokonale zaschnout. Nikdy se nesmí krytina usazovat na nedostatečně vyschlou podlahu, protože by se tím krytina zničila. Při pokládce plovoucí podlahy je také důležité pamatovat na to, aby mezi podlahovou krytinou a stěnou zůstala na každé straně cca 0,5 cm mezera. Plovoucí krytina má tendenci se rozpínat do stran, jakmile se usadí. Kdyby neměla po stranách "vůli", dílce by se zkroutily a vyboulily. Aby se podlaha nepřirazila až ke stěnám, je dobré si ji po stranách zaklínkovat. Tím nám vznikne i požadovaná mezera.

Pokládka plovoucí podlahy je taková stavebnice pro dospělé
Pokládka plovoucí podlahy je taková stavebnice pro dospělé (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při skládání plovoucí podlahy dbejte na dilatační spáru
Při skládání plovoucí podlahy dbejte na dilatační spáru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Plovoucí podlahu je také potřeba upravovat a zakracovat. Řezat se dá obyčejnou pilkou s jemným listem nebo řezačkou na plovoucí podlahu. Ta udělá hladký a téměř dokonalý řez bez otřepků a prasklin. 

Obklad v kuchyni

Nový obklad okolo kuchyňské linky zvolil Ivan z umělého kamene. Umělý kámen vypadá velmi dekorativně, je ale lehký a snadno se s ním pracuje. Také se velmi dobře opracovává, pokud je potřeba jej vyřezávat nebo krátit. Lepí se na vyštukované stěny pomocí silikonu. Silikon se nanáší na jednotlivé díly obkladu bodově, velmi dobře totiž přilne a pevně po zaschnutí drží.

Obklad z umělého kamene je krásný a lehce se s ním pracuje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obklad z umělého kamene je krásný a lehce se s ním pracuje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kalkulace

Původní předpoklad Ivana za nákup materiálu a jeho vlastní práci byl okolo 100 000 Kč. Vašek propočítal náklady firmy a jeho odhad byl ještě o 46 000 Kč dražší. A jaká je tedy skutečnost?

Práce elektrikáře = 7 000 Kč.

Nákup materiálu = 34 000 Kč.

Celková úspora tedy Ivana vyšla na 105 000 Kč. Je pochopitelné, že veškeré skryté závady půjdou pouze za Ivanem, ale takové je riziko rekonstrukce svépomocí. Velkým plusem na druhou stranu bude pocit z dobře vykonané práce a hrdost na sebe sama. A to je víc než všechny peníze.

Zdroj informací: pořad Do montérek

Publikováno: 23.5.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová